Dünya Haberleri

  Trump'ın vize yasağı için karar çıktı!

  Hürriyet Haber
  26.06.2017 - 17:43 | Son Güncelleme:

  AFP haber ajansı, ABD Yüksek Mahkemesi'nin ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Müslüman ülkeye yönelik uyguladığı seyahat yasağının 'kısmen uygulanmasına' izin verdiğini açıkladı. ABD Başkanı Trump, Suriye, Yemen, İran, Libya, Sudan ve Somali'den gelen kişilere ilişkin bir seyahat yasağı koymuştu. Karara ilişkin Beyaz Saray'dan gelen ilk değerlendirmede 'zafer' vurgusu öne çıktı.

  Yüksek Mahkeme'nin kararı Trump cephesinde bir zafer olarak kabul edildi. Yüksek Mahkeme'nin vize yasağının kısmen uygulamaya geçmesine yönelik iznine rağmen, konuya ilişkin davanın mahkemece görüşüleceği ifade edildi. 

  Trump'ın yasağı 90 gün boyunca söz konusu ülkelerden ABD'ye yönelik ziyaretlerde seyahat kısıtlamaları getirmeyi planlıyordu. 

  Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın vize yasağının belli koşullar altında önünü açan mahkeme kararını, "Bugün oybirliğiyle alınan Yüksek Mahkeme kararı ulusal güvenliğimiz için açık bir zaferdir. Bu karar, terör eğilimli 6 ülkeden seyahatin ve mültecilerin girişinin askıya alınmasına büyük oranda izin veriyor" sözleriyle değerlendirdiği bildirildi. 

  OYBİRLİĞİ VURGUSU

  ABD Başkanı olarak görevinin, "ülkeyi tehditlerden korumak" olduğunu ifade eden Trump, Yüksek Mahkeme'deki kararın 9 üyenin tamamının imzasıyla alınmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

  Bize zarar vermek isteyen insanların ülkemize girişine izin veremem"Bize zarar vermek isteyen insanların ülkemize girişine izin veremem"

  Etiketler: seyahat yasağı
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı