Dünya Haberleri

DÜNYA

  Trump’a silah listesi

  Uğur ERGAN / ANKARA
  12 Mayıs 2017 - 00:05Son Güncelleme : 12 Mayıs 2017 - 01:58

  Trump yönetiminin, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’ye ağır silah vermeyi onaylamasından sonra gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16-17 Mayıs’ta yapacağı kritik ABD ziyaretine çevrildi. Erdoğan’ın çantasında, güvenlik ve istihbarat birimlerinin son yeni bilgilerle hazırladığı önemli bir liste de bulunacak. Listede DEAŞ ile mücadele kapsamında verildiği belirtilen ancak PKK’nın eline geçen silahların envanteri olacak.

  TRUMP yönetiminin Rakka harekâtı için PKK’nın Suriye kolu YPG’ye ağır silah ve cephane sağlama kararı, gündemdeki sıcaklığını koruyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 16-17 Mayıs’ta yapacağı ziyarette, YPG’ye silah kararının Türkiye’nin güvenliği için yarattığı endişeleri bizzat ABD Başkanı Donald Trump’a aktaracağı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çantasında, güvenlik ve istihbarat birimlerinin son yeni bilgilerle hazırladığı önemli bir liste de bulunacak. Görüşmede Erdoğan’ın Trump’a göstermesi beklenen bu listede, ABD, Almanya ve İngiltere’nin DEAŞ’a mücadeleyi gerekçe göstererek Kürtlere verdikleri, daha sonra terör örgütü PKK’nın eline geçip Türkiye sınırları içinde güvenlik güçlerine karşı kullandıkları silahların envanteri yer alacak. Listede, söz konusu silahlardan bazılarının Türkiye’ye nasıl sokulduğu, hangi bölgelerde nasıl ele geçirildiklerine dair bilgiler bulunuyor. Erdoğan, daha önce de YPG’lilerle birlikte poz veren Amerikan askerlerinin fotoğraflarını Trump’ın önüne koyacağını söylemişti. Listede ayrıca terör örgütünde ele geçirilen Rusya menşeli silahların da bulunduğu öğrenildi. Son olarak Şırnak Bestler-Dereler bölgesinde Rus menşeli SA-16 tipi hava savunma füzesi ele geçirilmişti.

  İNCİRLİK KAPATILMAZ

  Kritik ziyarette Türk tarafı, İncirlik Üssü’nü DEAŞ’la mücadele eden koalisyonun kullanımına kapatması gibi bir tutum içinde olmayacak. Üst düzey bir yetkili, konuyla ilgili şunları söyledi: “ABD’nin ve diğer müttefik konumdaki ülkelerin hareketliliğini izleyebilmek açısından İncirlik önemli. İncirlik’ten kalkan yabancı hava unsurlarının hareketliliğini izleme imkânına sahibiz. Aksi durumda bu imkânı kaybedebiliriz. Ayrıca ABD’nin mevcut durumda bölgede bir başka yere üslenmesi gibi bir sıkıntısı yok. İncirlik’i kapattığımızda, ABD Suriye’nin kuzeyinde PYD/YPG hakimiyetindeki bölgelerde rahatlıkla kendine üs yeri bulur.”

  BEYAZ SARAY DA AÇIKLADI

  Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer ise “Başkan Trump, 16 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Beyaz Saray’da ağırlayacak. İki lider, ikili ilişkilerin nasıl daha da güçlendirileceğini ve terörizmin her türüne karşı koymada iş birliğimizin nasıl derinleştirileceğini ele alacak” diye açıklama yaptı.   

  SEVKIYAT BAŞLADI MI

  DEAŞ karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay John Dorrian’ın önceki gün yaptığı “(YPG’ye) Verilecek silahların bir kısmı zaten bölgede ve bir kısmının çok hızlı şekilde dağıtımına başlanmış bile olabilir” sözlerinin ardından dün Suriye’nin kuzeyindeki Kamışlı’ya ilk sevkıyatın yapıldığı iddia edildi. Pentagon’dan henüz sevkıyatın başladığına dair açıklama gelmedi. Ankara gelişmeleri yakından takip ediyor.

  Cumhurbaşkanı ABDye gitmeli mi gitmemeli miCumhurbaşkanı ABD'ye gitmeli mi gitmemeli mi?

  Havada kritik 25 saatHavada kritik 25 saat

  Etiketler: Trump , gazetehaberleri , ABD
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı