Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TRT'den Surların Kenti Diyarbakır belgeseli

  hürriyet.com.tr
  05 Nisan 2016 - 10:23Son Güncelleme : 05 Nisan 2016 - 10:39

  TRT, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin tarihini ele alan bir belgesel hazırladı. "Surların kenti Diyarbakır" başlıklı belgesel 7 Nisan günü yayınlanacak.

  TRT Belgesel, "Surların Kenti Diyarbakır" başlıklı bir belgesel hazırladı. 7 Nisan'da saat 22.20'de yayınlanacak belgeselde 33 büyük medeniyetin izlerini taşıyan Mezopotamya'nın Kuzey sınırındaki ticaret yollarının geçiş noktasında yer alan Sur anlatılacak.

  Granitten sonra dünyanın en sert ikinci taşı siyah bazalt taşla yapılan, 5.800 metre uzunluğuyla 17 yüzyıldır ayakta kalmayı başaran Diyarbakır Surları TRT izleyenleriyle buluşuyor. 7 Nisan Perşembe akşamı saat 22.20’de TRT Belgesel’de yayınlanacak olan “Surların Kenti Diyarbakır” belgeselinde Romalı asker Marcellinus, İranlı edebiyatçı gezgin Nasır-ı Hüsrev, İslam Tarihçisi Vakıdi ve Evliya Çelebi dilinden surlar anlatılıyor.

  KANUNİ'YE İLHAM VEREN ŞEHİR

  1960-61 yıllarında İç Kale’de bulunan Höyük’te yapılan kazılarla Artuklu Saray izlerinin ortaya çıkışı, Urfa Kapı üzerinde yer alan kitabe ve motiflerin açılımı, Akkoyunlu’nun ve Mervanoğulları’nın bıraktığı eserler, Selçuklu medeniyetinin katkıları ve izleri, Osmanlı’nın kenti alışı, Fransız Arkeolog Albert Gabriel’in 1932 yılında kentte araştırmalar yaptığı sırada sur duvarlarının yıkılmasını nasıl önlediği gibi birçok ayrıntıyı bulabileceğiniz belgeselde çok önemli bir detay da dikkat çekiyor. Tarihi kent, bir cihan hükümdarını da misafir eder. Avrupalıların “Muhteşem” unvanını verdikleri Kanuni Sultan Süleyman sefer dönüşü sıtmaya yakalanarak tedavi için Diyarbakır Karacadağ’da kalır. Bu konukluktan günümüze, tarihe miras ünlü gazeli kalır: “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi/Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi…”

  Etiketler: TRT , SUR , belgesel
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı