« Hürriyet.com.tr
MENÜ

TRT'den, Hıncal Uluç'a sert yanıt

TRT, Hıncal Uluç’un Erzurum’daki Universiade’ın televizyonlardan yayını konusunda sürdürdüğü eleştirilere çok sert karşılık vermeyi sürdürüyor. TRT son eleştirilere “Televizyon karşısından Türkiye'yi yönetmeye çalışanlar: televizyon izlemeyi de öğrenmelidirler” dedi ve "okumuş cahillerden" yakındı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

TRT “Kamuoyu Duyurusu” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Gazeteci Hıncal Uluç’un “TRT Çıldırmış” başlıklı yazısına çok sert yanıt verdi. TRT’nin yayınlarını izlemeden; cevaplarını anlayamadan; "ucuz polemikler" oluşturup, soru soranlar için “TRT'nin her dem verecek bir cevabının” bulunduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

 

“01.02.2011’de Sabah Gazetesinde yazan Hıncal UIuç isimli köşe yazarı, TRT'nin Erzurum Üniversite Kış Oyunları’na gelmediğini ve bu oyunları sadece bir kanaldan yayınladığını belirterek yanlış ve yanlı yorumlarıyla, okuyucusunu yanıltmıştır. Aynı yazar, TRT kurumunun kendisine 29.01.2010 tarihinde verdiği cevaba değinmek yerine, yeni sorular sormayı tercih etmiştir. İşte cevaplarımız;

 

1 ‘Erzurum Oyunları’, diye bir kavram yoktur, spor yazarının yanlış tabirler kullanmasını, okuyucusuna havale ediyoruz. ‘2011 Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları’ diye bir kavram vardır. Bu oyunların açılışının bir kenara atıldığını iddia etmek için, ya hiç televizyon izlememek ya da ‘okumuş cahil’ olmak gerekiyor.

 

Zihni, tek kanallı TRT dönemlerinde kalanların, çok kanallı bir medya grubunun yayın dağılımını anlaması mümkün değildir. Bizim 14 farklı kanalımızın 14 farklı işlevi vardır. TRT 1 kanalımızda Ziraat Türkiye Kupası maçları vardır ve bunun dışında da bu kanalımız aile dizilerini yayınlamaktadır. Yaklaşık 4 saatlik kesintisiz bir canlı yayını, TRT 1’den yayınlamayı tercih etmedik. TRT 1 kanalımız, Erzurum'dan 15'er dakikalık canlı bağlantı yapmıştır.

 

2- 50 yıldır yazıp, okuyuculara ahkâm satan bir yazarın, okuduğunu anlaması gerekir. 29.01.2010'da yazdığımız açıklamada açılış törenlerinin başta TRT HABER, TRT HD, TRT TÜRK ve TRT AVAZ kanallarında yayınladığımızı belirtmiştik.

 

3-Açılışları kesintisiniz yayınladığımız kanal olan TRT HABER o gün reyting listelerinde ilk 25 içindeydi. Açılışın aynı anda onlarca televizyondan birden gösterildiği düşünülürse; Türk halkının yayıncılık rekabeti içinde TRT HABER'i tercih ettiğini açıkça görüyoruz. Bir haber kanalının; özellikle de 4 saatlik bir yayın için. reytinglerde ilk yüz içerisinde ilk 25'e girebilmesi bir başarıdır! Açılışların resmi yayıncısı TRT'dir. Kıskanç davranıp açılış törenlerini diğer kanallardan sakınsaydık, reytinglerimiz çok daha üst sıralara çıkardı. Reyting listelerinde, haber kanalları kategorisinde TRT HABER açık ara birinci gelmiştir. Anlayabilene...

 

4-‘Esas kanal’ olmayan bir kanal tanımıdır. Bizim her kanalımızın ayrı bir yayın teması, ayrı bütçesi ve ayrı bir hedef kitlesi vardır. Ziraat Türkiye Kupası maçı da; aynı yayın saati içerisinde açılışlar, diziler vb olmasına rağmen reyting listelerine ilk 28 program içinde girmiştir. Bu sıralama bu konjonktürdeki bir maç için kötü bir reyting değildir. Anlayabilene...

 

5-Bugüne kadar yaptığınız yayınların Türk halkına maliyeti nedir? Reytingi nedir? sorusuna cevap verebilmemiz için haftalarca yazı yazmamız gerekiyor.

 

50 yıllık bir gazetecinin sorduğu bu anlamsız soruyu, kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. İletişim fakültesi derslerinde ‘en kötü soru' olarak örnek gösterilecek bu sorunun, nevi kastettiği bile belli değil. TRT 43 yıldır TV yayını yapıyor, bu yayınlar mı, TRT'nin bugünkü yönetiminin gerçekleştirdiği yayınlar mı yoksa 2011 Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları mı kastediliyor?” 

 

"TRT 84 YILIN EN KALİTELİ YAYINLARINI YAPIYOR"

 

TRT’nin 84 yılllık TRT yayıncılığının en hesaplı, en kaliteli yayınlarını yaptığı dile getirilen açıklamada, “Bunun ispatı açık: Rekor büyümeyi rutin bütçe kalemleriyle gerçekleştiriyoruz! Hemen her yıl TRT için elektrik faturalarından yapılan kesinti oranlarım küçültüyoruz. Sizin TRT ve 9 vıl boyunca yaptığınız düşük reytingli Tele Pazar programından çok daha düşük bütçeli ve Devlet Denetleme Kurulu'nun denetlemesine gerek duyulmayan yayınlar yapıyoruz” denildi. TRT açıklamasına şöyle son verildi:

 

"170 ERZURUM TATİLİ DEMEK, 170 TAZMİNAT DAVASI KONUSUDUR"

 

“Malum Hıncal Uluç’un TRT’ye yaptığı programın; hem niceliği hem de bütçesi çok tartışılmış ve devreye Cumhurbaşkanı tarafından Devlet Denetleme Kurulu sokulmuştu. Hıncal Uluç isimli yazar: Üniversiteler Arası Kış oyunlarını bir spor yazarı olarak Erzurum’dan izleseydi ya da televizyonundan TRT kanallarını bulabilseydi, TRT çalışanlarının fedakârlığını görürdü. 170 kişiye 'tatil yapıyor’ demek: 170 farklı tazminat davası konusudur. Televizyon karşısından Türkiye'yi yönetmeye çalışanlar: televizyon izlemeyi de öğrenmelidirler.”

 

İŞTE O YAZI

 

Gazeteci Hıncal Uluç, Sabah gazetesinin 1 Şubat sayısındaki yazısında “1- Ülke ve sporcu katılımı açısından Dünya Rekoru olan Erzurum Oyunları'nın açılışını niçin TRT1 ve TRTHD'den yayınlamadınız?. Fener elenmiş, Gençler turu atlamışken formalite gereği yedeklerle oynanan maçı bu "Esas" kanallardan yayınlayıp, Erzurum Açılışını kenara atma sebebiniz neydi?.2- Açılış törenlerini hangi kanallarda dolana dolana yayınladınız?.3- Açılış yayınladığınız kanalda reytinginiz neydi?.4- Esas kanalda yayınladığınız Fener- Gençler maçının reytingi neydi?.5- Bugüne dek yaptığınız yayınların Türk halkına maliyeti nedir?. Reytingi nedir?.Boş lafı bırakın. "TRT 170 kişi ile Erzurum'da" demek ne anlama geliyor" sorularını yöneltmiş, "Ben söyleyeyim. Harika bir kış tatili yapıyorlar. Pekin tatili gibi.. Aksini kanıtlamanız, sorularıma yanıt vermenizle mümkün olabilir ancak” demişti.


Bunları da Beğenebilirsiniz