VAN HABERLERİ

TRT Sanatçıları ’Van İçin Çal’ Projesinde Buluştu

IHA
02.07.2015 - 18:16Son Güncelleme :

VAN'IN TARİHİ VE TURİSTİK MEKANLARININ TANITILMASI İÇİN TRT SANATÇILARINDAN OLUŞAN EKİP VAN TÜRKÜLERİNİ SESLENDİREREK TANITIMA KATKI SUNDU.

IHA

Van’ın tarihi ve turistik mekanlarının tanıtılması için TRT sanatçılarından oluşan ekip Van türkülerini seslendirerek tanıtıma katkı sundu.
Van Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu çalışma kapsamında 7 Van türküsü seslendirilirken, hazırlanan plağın tanıtıma büyük bir katkı sunacağı belirtildi. Van müzik camiasından 78 kişinin görev aldığı ‘Van İçin Çal’ çalışmasında TRT’nin 5 ünlü sanatçısı da büyük destek sundu. Bizim eller ne güzel eller, Ali Paşa ağıtı, İskele’den çıktı devenin ucu (Uzun hava), Yeni hamamın üstüyem, Ay dilberê (Kürtçe), Kalkın durnam kalkın Van’dan sökülün (Uzun hava), Giderem Van’a doğri türküleri seslendirilirken, çekimlerin 80 ayrı mekanda gerçekleştirildi.
Konu ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, “Projenin bir ayağı Van türkülerini seslendirmekse, diğer ayağı Van’ın görsel unsurlarının bir bütünlük içinde ve akıcı bir biçimde sunmaktı. Bu bağlamda Van’ın özelliklerini taşıyan 80 ayrı mekânda çekimler yapıldı. Van’ın tanıtımında başka bir yöntem ortaya konması hedeflenmişti. Bu çalışma yürütülürken Van ile ilgili bir gerçek de ortaya çıktı. 80 ayrı kare çekilmesine rağmen bir o kadar karenin de eksik kaldığı gerçeğiydi. Van’ın ne kadar zengin değerlere sahip bir il olduğunu ortaya koyması açısından gurur vericidir. Projede görev alan 78 sanatçı Van’daki müzik ortamlarının tümünden temsilci bulunduracak şekilde seçildi. Müzik eğitimi veren bölümlerde okuyan öğrencilerinden, amatör müzisyenlere, müzik öğretmenlerinden musiki derneklerine, mahalli sanatçılardan profesyonel sanatçılara kadar her camiadan ses ve saz sanatçıları görev almıştır. Bu kadar kişinin karşılıksız biçimde emeklerini ve birikimlerini ortaya koyduğu bu projenin yakın ve uzak faydaları olacaktır. Yakın zamanda Van’ı ulusal gündeme taşıyacak olması ve Van’ın bu gününün bir anlamda belgelenmesi özelliği taşıması bu projeyi daha özel bir noktaya taşımaktadır. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak böyle güzel bir çalışmada bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yaklaşık bir yıldır süren çalışmaların sonunda seslendirilen türküler bir albümde toplanarak satışa sunulacaktır. TRT sanatçılarımız başta olmak üzere, proje koordinatörü ve yürütücüsü M. Murat Oto’ya ve proje teknik sorumlusu ve yönetmeni Cahit Engin’e ve emeklerini bizden esirgemeyen, projemizin her aşamasında yardımcı olan herkese gönülden teşekkür ederim” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden TRT Sanatçıları ’Van İçin Çal’ Projesinde Buluştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Temmuz 2015 tarihinde saat 18 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TRT Sanatçıları ’Van İçin Çal’ Projesinde Buluştu haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:32
  • Guneş
   06:09
  • Öğle
   12:03
  • İkindi
   15:10
  • Akşam
   17:36
  • Yatsı
   19:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı