"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

TRT radyoları duyulmaz oldu

2 MAYIS 2010 tarihli yazınızda çok haklı olarak TRT’nin televizyon yayınlarını eleştirmişsiniz.

TRT söz konusu ettiğiniz uyduruk yayınlara enerji aktarmak amacıyla bir süredir uzun ve orta dalga radyo yayınlarını durdurmuştur. Artık engebeli Anadolu coğrafyasında ve karasularımızda hatta karasularımızın ötesinde radyolarımız duyulmaz olmuştur. Kısa menzilli FM radyolar ancak şehir merkezlerinde dinlenebilmekte, şehir dışında bu yayınlar da duyulmamaktadır.
Geçmişte uzun ve orta dalga radyo istasyonlarımız orta asyadan atlantik okyanusuna kadar olan bir bölgede soydaşlarımız ve uzak denizlerde seyreden denizcilerimiz tarafından dinlenebilmekteydi.
Ulusal radyo yayınlarının menzilinin stratejik bir değeri de mevcuttur. Bir başka yazınızda da bu konuyu dile getirmenizi dilerim.
Kemal GÜNGELİR

Ankara Belediyesi de bilançolarını açıklamalı


İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi şirketleri bilançolarını açıkladı.
Kamu ve özel denetleme kurumları tarafından denetlenen, ilgili kişilerin talepleri halinde şeffaf bir şekilde görülebilen Büyükşehir iştiraklerinin bilançoları web sayfalarında da yayınlanıyor.
Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerinin talep etmeleri halinde inceleyebildikleri şirket bilançoları yayınlanmadığı, gizlendiği iddiaları ortaya atılıyordu. Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuşmalarında “Bilançoların açık olduğunu istendiği zaman incelebileceğini, bunların çeşitli kurumlar tarafından denetlendiğini belirtmişti.”
Başkan Topbaş’ın talimatı üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan 23 şirket web sayfalarında internet üzerinden Bilançolarını vatandaşlar ile de paylaştı.
Bizler de Ankara Büyükşehir Belediyesinden aynı uygulamayı yapmasını istiyoruz. Ankara Büyükşehirin Şirketlerinin şirketlerinin bilançolarını incelemek istiyoruz.

Bir sınav ve basit bir hata

SAĞLIK Bakanlığı tarafından 04.04.2010 tarihinde başasistan ataması ile alakalı olarak yapılan bilim sınavında başvuru için gerekli en önemli şartlardan biri olan devlet hizmet yükümlülüğünün yapılmış olması veya bitmesine en çok 180 gün kalmış olması şartına uymayan bazı adaylar alınmıştır. Sınava 2000’den fazla başvuru olmuş, bu başvurulardan devlet hizmet yükümlülüğünü yapmamış oldukları gerekçesiyle birçok aday elenmiştir. Fakat bazı adaylara ayrıcalık tanınarak sınava alınmışlardır. 10 yıldır bu sınavın açılmasını bekleyen ben ve benim gibi birçok arkadaşım zorunlu hizmetimizi bitirmediğimiz gerekçesiyle bu sınava alınmadık. Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerindeki akademik kadroların oluşturulması açısından çok önemli olan bu sınavda böylesine basit bir hatanın(!) yapılmış olması düşündürücüdür.
M.A

CHP ve Baykal üzerine

BAYKAL üzerine bazı yazarların yazdıklarını hayret ve şaşkınlık içinde okuyorum.
Velev ki... Deniz Baykal’ın görüntüleri doğrudur; velev ki kellesini istediğiniz Deniz Baykal sizlere uydu, çekip gitti; CHP örgütü güle güle mi diyecektir? Anadolu halkı Deniz Baykal’ı sever ve bırakmaz.
Şüphesiz, Deniz Baykal, şimdilerde siyaseti en iyi okuyan, anlayan ve yorumlayan politikacıdır. Hem ülke, hem de CHP yararına olabilecek en doğru kararı, en kısa zamanda elbette kendisi verecektir.
Nasıl üretildiği bile henüz açıklığa kavuşmamış bir ‘band’a, adeta yeni gelin gibi sarılarak, kelle istemek ne kadar doğrudur?
‘Devri Dilara-yı Cumhuriyet’in yeniçerileri olmaktan vazgeçiniz.
Alp KARLI
X