Troyka heyeti Atina'da

AA
27.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.07.2012 - 14:35

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyeti Yunanistan'ın kurtarma paketinden yeni kredi dilimini alıp almayacağına karar vermek üzere Atina'da görüşmelere başladı.

Troyka heyeti Maliye Bakanı Yannis Sturnaras ve Kalkınma, Rekabet ve Altyapı Bakanı Kostis Hacıdakis ile görüştü. Heyet yarın Başbakan Antonis Samaras ile bir görüşme yapacak.

Yunanistan'da üç partili koalisyon hükümeti, gelecek iki yıl için yapılacak 11.5 milyar Euroluk harcama kesintisinin kaynaklarını belirliyor. Başbakan Samaras ile koalisyon ortakları olan PASOK lideri Evangelos Venizelos ve Demokratik Sol Parti lideri Fotis Kuvelis'in biraraya gelerek bakanlıklar nezdinde yapılan kesinti önerilerini ele alması bekleniyor.

Yeni kesintilerin 5 milyar Euro kadar kısmının emekli ve kamu çalışanlarının maaş ve hakları ile sağlık sektöründen yapılacağı ifade ediliyor.

Avrupa'dan, Yunanistan'ın yeniden bir borç yapılandırmasına ihtiyaç duyabileceği yönünde açıklamalar gelirken, Troyka heyetinin Eylül ayında yeniden Atina'yı ziyaret ederek, programın uygulanması ile ilgili son raporlarını oluşturacağı, Avrupa'da nihai kararların bundan sonra alınacağı bildirildi.

Ülkenin Euro bölgesinden çıkışı ile ilgili tartışmalar yeniden gündeme gelirken, son olarak Citigroup, Yunanistan'ın gelecek 12-18 ay içinde eurodan çıkmasının ihtimali tahminini yüzde 90'a yükseltti.

Barroso Atina'yı ziyaret ediyor

Öte yandan Atina'ya ilk resmi ziyaretini yapacak olan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da, Euro bölgesindeki durum ve Yunanistan'da uygulanan kurtarma programındaki ilerlemeyi görüşmek üzere bugün Başbakan Antonis Samaras ile biraraya gelecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı