Gündem Haberleri

  Troya atı Belçika’da

  Hürriyet Haber
  10.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANADOLU Ateşi Dans Topluluğu’nun sahnelediği “Troya”nın Avrupa premieri, Belçika-Hasselt Ethias Club Arena’da gerçekleşti.

   27-28-29 Kasım 2009 tarihlerinde sahnelenen gösteri için okullar tatil edildi. 27 Kasım’daki ilk provaya, 3 bin ortaokul ve lise öğrencisi ders yapar gibi getirildi. 300 otobüsle Ethias Arena’ya gelen öğrenciler, öğretmenlerinin gözetiminde “Troya”yı izledi. Gösteriyi büyük bir coşkuyla izleyen çocuklar, prova sonunda dansçıları ayakta alkışladılar. Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, “Gösteri sanatları tarihinde belki de ilk kez provalara biletli seyirci geldi. Bu Troya’nın başarısıdır. Öğrencilerin ders yapar gibi oyunumuzu izlemesi, okulların tatil edilerek dersin gösteri yapacağımız salona alınması beni çok duygulandırdı. Çok gururlandım. Bu olay Türkiye’ye de örnek olmalıdır” açıklamasını yaptı.

  “Troya” gösterisinde kullanılan 12 metre yüksekliğindeki Troya Atı, gösteriler başlamadan bir hafta önce Hasselt kent meydanına yerleştirildi. Belçikalılar’ın, Troya atı önünde sık sık fotoğraf çektikleri gözlendi.

  Belçika’da sergilenen üç gösteriyi izleyen 3 bini öğrenci 33 bin sanatsever, Troya’yı ayakta alkışladı. 

      

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı