İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

TROY mobil temassız ödemeye hazırlanıyor

DHA
04.01.2018 - 15:26Son Güncelleme :
TROY mobil temassız ödemeye hazırlanıyor
DHA

Türkiye'nin Ödeme Yöntemi TROY, mobil temassız ödeme çözümünü devreye aldı
 
İstanbul, 4 Ocak (DHA) - Bankaların ortak platformu Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen kartlı ödeme yöntemi ve markası olan TROY, 2017 yılında yaklaşık iki milyon kartta yer alarak Orta Vadeli Program'da tasarruf artışına üç milyar lira katkı sağladı.
BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko yayınladığı basın bülteninde, 2017 yılını değerlendirdi ve geleceğe dair hedefleri arasında mobil temassız ödeme olduğunu söyledi. 
Yolculuğun başında olmamıza rağmen çok mesafe aldık
TROY'u dünyanın örnek aldığı Türk bankalarının desteğiyle hayata geçirdiklerini hatırlatan Canko, “Türkiye, Avrupa'nın bir numaralı kart pazarı ve nakitsiz toplum anlayışına zemin hazırlayan ödeme teknolojilerinin adeta merkezi konumunda. Bu nedenle BKM'nin 2018'de önüne koyduğu önemli misyonlardan biri de Türkiye'nin Dijital Dönüşüm Ekosistemi'ni daha da geliştirmek. Biz geleceğe dönük, kendi alanlarımızda ‘dijital dönüşümün' liderliğini yapmak üzere stratejimizi oluşturuyoruz. Sanayiden perakendeye ve finansa bu ekosistemin geliştirilmesinde yapıcı rol üstelenecek, her alanda ‘dönüşümü' destekleyecek herkesle iş birliğini de artırmayı hedefliyoruz” dedi. 
TROY logosuna sahip, banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kart olmak üzere iki milyona yakın kartla yılbaşından bu yana 12 milyon adet işlem gerçekleşirken bu işlemlerin tutar karşılığı üç milyar liranın üzerinde. 2017 yılında verilen her 100 banka kartından 11'inin TROY logolu olduğunu belirten Dr. Soner Canko “Türkiye'nin bu yeni markası, henüz yolculuğunun başlarında olmasına rağmen çok mesafe aldı. Türkiye'nin TROY'u çok sevdiğini söyleyebiliriz” dedi ve ekledi “Halihazırda Türkiye kartlı ödemeler pazarının yüzde 100’ünü temsil eden 28 üyemiz var. Üyelerimizden 18'i banka kartı, ön ödemeli kart ve kredi kartı sunuyor. 2018'de yedi milyon, 2022'deyse 40 milyon karta ulaşmak istiyoruz”. 
Orta Vadeli Program'da yer aldı, Discover'la dünyaya açıldı
TROY'un Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan Orta Vadeli Program'da yer aldığını hatırlatan BKM Kartlı Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Temiz, TROY'un yaygınlaşmasıyla birlikte yurtiçi tasarrufların artırılması yönünde önemli ilerlemeler kaydedileceğini ifade etti. 2017'nin TROY'un dünyada geçerliliğini de kazandığı yıl olduğunun altı çizilirken Discover ile yapılan iş birliği sayesinde TROY logolu kartların dünyanın 185 ülkesinde, 41 milyonun üzerinde alışveriş noktasında ve 1.9 milyon ATM'de geçerli olmaya başlandığı vurgulandı. 
TROY'un rotası inovasyon, ilk durak cep telefonundan ödeme
Kurdukları TROY İnovasyon Merkezi'nde sürdürülebilir yenilik anlayışını benimsediklerini söyleyen Cenk Temiz, “TROY, bir inovasyon ürünü olarak kendi rotasını da inovasyona yöneltmiş durumda. Dijital dönüşüm ve nakitsiz toplum alanında yeniliklere imza atmak için bu merkezi kurduk. Mevcut süreçlerin dijitalleşmesi, yenilikçi iş modellerinin yaratılması ve katma değerli yeni hizmetler için gece gündüz çalışıyoruz” diye konuştu. TROY'un odaklandığı konuların başında mobil temassız ödeme teknolojisinin yer aldığı açıklanırken, devreye alınan bu teknoloji sayesinde cep telefonu aracılığıyla temassız, hızlı ve güvenli ödeme imkânı sunulacağı belirtildi. 
Türkiye yeniliklerin öncüsü olacak
TROY'un perakende şirketlerinden düzenleyici kuruluşlara, cihaz ve kart üreticilerinden yazılım şirketlerine kadar pek çok farklı kurum ve kuruluşu bir araya getiren büyük bir ekosistem kurduğunu vurgulayan Cenk Temiz, “TROY bu büyük ekosistem için katma değer yaratmakla kalmayacak, Türkiye'nin dijitalleşmesine de katkı sağlayacak” dedi. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TROY mobil temassız ödemeye hazırlanıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ekim 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:14
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:54
 • Akşam
  18:24
 • Yatsı
  19:44
Sayfa Başı