Gündem Haberleri

  Trole 2 milyar

  Hürriyet Haber
  12.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dip trolüne ilişkin yasak ve kısıtlamalara uymayanlara 2 milyar lira idari para cezası verilmesini içeren tasarı, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu'nda kabul edildi. Su Ürünleri Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı, yasaya aykırı davrananlara verilecek adli para cezasının artırılmasını, idari para cezasına dönüştürülmesini öngörüyor. Buna göre, verilecek idari para cezaları şu şekilde uygulanacak:

  Ruhsat tezkeresi almadan su ürünleri üreten ve tezkerelerini vize ettirmeyenler ile esaslara aykırı hareket edenlere 100 milyon lira.

  Gemileri için ruhsat tezkeresi almayan gemi sahipleri ve donatanlara 1 milyar lira para.

  Patlayıcı ve zararlı maddelerle su ürünü avcılığı yapanlara altı aydan bir yıla kadar hapis ve 500 milyondan 10 milyar liraya kadar idari para cezası. Buna denizde uyulmazsa cezalar iki kat artırılarak uygulanacak.

  Sulara zararlı madde dökenler hakkında 1 milyar idari para cezası uygulanacak. Suç fabrika, imalathane ve benzeri tesis sahipleri ile bunların sorumlu kıldığı kişilerce işlenirse idari para cezası 2 milyar lira olacak.

  Dip trolüne ilişkin yasak ve kısıtlamalara uymayanlara 2 milyar lira idari para cezası verilecek; ürünlerine el konulacak. Bu şekilde elde edilen ürünleri bilerek satan, nakleden veya bunları imalatta kullananlar, işleyenler, muhafaza edenler ve değerlendirenlere 500 milyon lira para cezası verilecek.

  Hoşgeldin

  Haliç'ten hala çamur aksa da, sularında balık yetişmese de, Marmara giderek ölü bir denize dönüşse de, o yine döndü... 15-20 yıldır ortalıkta gözükmüyor, kendini özletiyordu. Oysa bir zamanlar motorların, vapurların peşine takılırlar, sürüler halinde eşlik ederlerdi yunuslar; seyrine doyum olmaz zerafetleri ve sevimlilikleriyle... Sevimli konuk, büyük bir zevkle atlıyor, zıplıyor, neredeyse objektiflere poz veriyor; asılmış yüzlerimizi bir an olsun güldürmek, kararmış yüreklerimizi biraz olsun ferahlatmak mı istiyor ne?

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı