Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Trofe Yarışları İstanbul'da Devam Ediyor

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü Büyük Trofesi yarışlarının ilk serisi tamamlandı…

Arif Erdem /aerdem@hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin en prestijli yat trofelerin'den biri  İstanbul'da yapıldı.Trofenin ilk serisi'de olan Fahir Çelikbaş Kupası yarışları üç ayrı yarış gününde gerçekleşti, İlki 27 Mart 2010, ikincisi 10 Nisan günü yapılan serinin üçüncü ve son yarışı haftasonu Ataköy Parkurunda yapıldı.

Beş sınıfta katılan tekneler 11.00 hazırlık,11.05 uyarı ve saat 11:10’dan itibaren start alarak oldukça istikrarlı, bir sevye rüzgarda yarışlarını tamamladılar.

Güzel ve güneşli bir hava'daki yarışlara  41 yat kayıt verdi. Lodostan, hafif havada (güney-batı) 9-10 knot (deniz mili) esen rüzgar ile başlayıp aynı rüzgarla devam etti yarışlar,yatlar birinden çok kopamadılar.Hafif havada süratlar düşünce yarışta geçen  zaman her yat için uzun oldu.En uygun VMG acısı bu tip havalarda çok  önemli,uygun yelkenlerde.Reytingleri küçük olan yatlar ise fırsatları değerlendirmesini bildi.Yarışlar sonunda Ataköy Marina’da yapılan ödül törenine Çelikbaş ailesi de katıldı.Bu ayakta dereceye girenlerin ödülleri verildi.Anısına yarışlar düzenlenen,Merhum Fahir Çelikbaş, Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü  kurucu üyesi ve 1971-1980 yılları  arası ilk Komodoru. Torfe mücadelesi yıl sonuna kadar süreçek bir maraton.İçinde bir çok yarışı barındırıyor,her yarışın bir kat sayısı var ve trofeye dahil olan tüm yarışların sonun'da en iyi puanı toplayan ekip ve yat sahibi kupayı Trofeyi almaya hak kazanacak.

Yarış sonuçları, kazanan yatlar ve sahipleri  ise şöyle

IRC I    

1.UNO        -  HASİP GENCER

2.PROVEZZA v -  ERGİN İMRE 

3.PROVEZZA vı - ERGİN İMRE


IRC II
 
1.CİCİKO   - NİKOLA ÇERKEZO

2.FAIRWIND - LEVENT KASRABEYOĞLU

3.ENCORE   -  SAMİ FRESKO / LEVENT ŞENSEZGİN

IRC III   

1. ALIZE        - SİNAN SÜMER (TURKCELL)

2. PETEK        -  CEVAT SATIR  (GÜNEŞ SİGORTA)

3. HEDEF Yelken - YİĞİT EROĞLU

 
 IRC IV

1.DENİZKIZI  Dz .HARP OKULU

2.DENİZ KIZI DZ. HARP OKULU

3. BANDIDO   - MEHMET İNAL

IRC V      :

1.KLIVYA    - DEMET GÜLEÇ / ŞAHİN AKIN

2.TANTANA   - GÜVEN KOCA

3.MİNE      - YAVUZ TEZELLER 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler