Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Trilyonluk Stradivarius viyolonsel çalındı

  Hürriyet Haber
  28 Nisan 2004 - 10:26Son Güncelleme : 28 Nisan 2004 - 10:26

  Müzik aletleri yapım ustası Antonio Stradivari'nin 17'nci yüzyılda yaptığı, 3.5 milyon dolar(5 trilyon TL) değerindeki viyolonsel, Los Angeles'daki bir evden çalındı.

  Los Angeles Filarmoni Derneği sözcüsü Elizabeth Hinckley,  Stradivari tarafından 1684 yılında yapılan ve ustanın elinden çıkan 60 viyolonselden biri olan müzik aletinin 30 yıl kadar önce dernek tarafından satın alındığını söyledi.

  Hinckley, Filarmoni Orkestrası baş viyolonselisti Peter Stumpf'un kullandığı müzik aletinin, Stumpf'un Los Feliz'deki evinden cumartesi ya da pazar günü çalındığını ifade etti.

  18. yüzyılın sonunda onu İngiltere'ye getiren kişi olan General Kyd'in adından esinlenerek ''General Kyd'' adı verilen viyolonsel,  gümüş kaplı plastik bir kutunun içinde muhafaza ediliyordu.  

  Viyolonselist Leo Stern, 1896 yılında Dvorak'ın ünlü viyolonsel konçertosunun İngiltere galasını ''General Kyd'' ile yapmıştı.

  1644'te doğan Stradivari, İtalya'nın Cremona bölgesindeki dükkanında yüzlerce keman, arp, gitar, viyola ve viyolonsel yapmıştı. Smithsonian Enstitüsü'nün araştırmasına göre, Stradivari'nin müzik aletlerinden 650 kadarının günümüze kadar ulaştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı