Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Trilyonluk kavga

  Hürriyet Haber
  30.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.07.1999 - 00:01

  İETT çalışanlarından kesilen aidatlar engelleniyor.

  Dernek Başkanı Zeynel Kılıç, Büyükşehir Belediyesi'nin, sendika çekişmesi yüzünden İETT Çalışanları Derneği'ne karşı savaş açtığını iddia etti.

  İETT çalışanlarının kaza yapmaları durumunda doğacak hasarı karşılamak üzere kurulan yardımlaşma derneğinin başkanı Zeynel Kılıç, Büyükşehir Belediyesi'ni kendi yandaşlarını doldurabileceği yeni bir dernek kurmak ve derneklerinin çalışmalarını engellemekle suçladı. Ortada bir buçuk trilyon liralık bir aidat payının dolaylı mücadelesinin sürdüğünü söyleyen Kılıç, yetkisiz kılınan Belediye-İş ve Hizmet-İş sendikaları arasındaki yetki savaşının en önemli ayağının kendi dernekleri olduğunu, bu yüzden hedef seçildiklerini söyledi.

  1969 yılında kurulan ve tam adı İETT Çalışanları İş ve Trafik Kazalarını Önleme, Eğitim ve Yardımlaşma Derneği olan İETT Çalışanları Derneği, İETT şoförlerine bir nevi ‘‘kasko’’ hizmeti sağlıyor. Geçen seneki bütçesi 40 milyar lirayı bulan ve sene içinde 300'ün üzerinde üyesinin yaptığı kazanın hasarının kendi payına düşen bölümünü karşılayan dernek, bu işi üyelerinden aldığı aidatlarla finanse ediyor.

  Geçen sene 700 bin TL, bu sene 2,5 milyon TL olan aidatlar, Belediye-İş Sendikası ve İETT arasında yapılan toplu iş sözleşmesinde belirtilen bir maddeyle, dernek üyesi çalışanların maaşlarından kesilerek dernek hesabına aktarılıyor. Ama derneğin kurulmasından bu yılın mayıs ayına kadar süren bu uygulama, dernek başkanı Zeynel Kılıç'ın ifadesine göre İETT yönetiminin engellemesiyle karşı karşıya. Kılıç, İETT yönetiminin kendine yakın kişilere kurdurduğu yeni bir derneği desteklemek ve şoförleri kendi derneğine yönlendirmek için aidatları kesmediğini söylüyor. Daha önce Yapı Kredi Bankası ile çalışırlarken, bu operasyonu gerçekleştirmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin banka değiştirdiğini belirten Kılıç, Belediye'nin artık Vakıflar Bankası Valide Sultan Şubesi ile çalıştıklarını iddia ediyor.

  Banka hakkında kuşkular

  Yeni bankanın derneğin aidatlarını kesmemekte ısrar ettiğini öne süren Kılıç şunları söyledi:

  ‘‘Elimizde mahkeme kararı ve toplu iş sözleşmesinde bizim adımız verilerek konulmuş bir madde olmasına karşın, kendi dernekleri için kesinti yapıyorlar ama bizim derneğe aidat yatırmıyorlar’’.

  İETT yönetiminin yasaları hiçe sayarak başlattığı bu uygulamanın altında Büyükşehir yönetiminin telkinleri olduğunu savunan Kılıç, asıl niyetin 1997 yılında Refah Partisi'ne yakın kadrolarla kurulan Hizmet-İş Sendikası'nın Belediye-İş Sendikası yerine yetkili sendika kılınması olduğunu, bunun sebenin de ortadaki bir buçuk trilyonluk aidat pastasını kapma sevdası olduğunu belirtti:

  ‘‘Büyükşehir Belediyesi şu anda çalışanlarıyla toplu iş sözleşmesi yapamıyor, çünkü ortada yetkili sendika yok. En son 1996'da Belediye-İş Sendikası ile yapılan sözleşmenin ardından 1997'de Hizmet-İş'in kurulmasıyla Büyükşehir Belediyesi, çalışanlarını bu sendikaya yönlendirmeye başladı. Hedefleri Belediye-İş'i yetkisiz kılıp işi kendi sendikalarıyla götürmekti. Konu mahkemeye intikal etti. Yetkili kılınacak sendikanın hangisi olacağının ölçüsü üye sayısıdır. Son sayımlarda da Belediye-İş Sendikası'nın 4100, Hizmet-İş'in 3900 üyesi olduğu tespit edildi. Bu mücadelede Belediye-İş'e en fazla destek olan kuruluş biz olduk. Birçok üyenin Belediye-İş'te kalmasını sağladık. Bu yüzden önce bizi bitirmek istiyorlar. Bunun için de bize rakip olarak kendi yandaşlarının kurduğu yeni bir dernek ortaya çıkardılar ve onları güçlendirmeye çalışıyorlar. Bizi ortadan kaldırırlarsa, Hizmet-İş'i bir buçuk trilyonluk bir aidat kaynağına kavuştururlar.’’

  İETT'nin 8 bin örgütlü işçisi ve 2 bin aracıyla Büyükşehir Belediyesi'nin en stratejik kurumu olduğunu söyleyen Kılıç, derneklerinin bu kurumun 3400 üyesi, dört şubesi ve dört hizmet aracıyla en büyük destekçisi olduğunu söyledi.

  haksız uygulamaların devam etmesi durumunda, basın açıklamasından başlayıp, açlık grevi yapmaya kadar bir dizi eylem gerçekleştireceklerini açıkladı.

  Vergi kaçağı suçlaması

  İETT Çalışanları Derneği Başkanı Zeynel Kılıç, Büyükşehir Belediyesi'nin son iki sene içerisinde kendi yandaşları arasından işe aldığı çalışanların örgütlenmesini sağlamak ve eski kurumları tasfiye etmek için planlı bir kampanya yürüttüğünü söyledi. Bunun için Belediye-İş ve kendi dernekleri gibi Belediye-İş'e yakın kuruluşlara üye olan çalışanların haklarının gaspedildiğini söyleyen Kılıç, ‘‘Örneğin kendi derneklerine üye olanların sigorta primleri maaşlarına orantılı olarak ödenirken, bize yakın işçilerin vergilendirilmesi bilerek düşük tutuluyor’’ dedi. Zamanı geçtiği halde, ortada yetkili bir sendika olmaması yüzünden belediyenin toplu iş sözleşmesi yapamadığını söyleyen Kılıç, bu yüzden belediye yönetiminin maaş zamlarını encümen kararıyla aldığını ve istediği kişilerin vergilendirmesini yükseltirken, istediğininkini düşük tuttuğunu belirtti. Kılıç, şu anda 250 milyon TL maaş aldığı halde, sigorta primi halen 70 milyon TL üzerinden yatırılan binlerce çalışan olduğunu öne sürdü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı