Gündem Haberleri

  Trilyon savunması: RP örgütleri samanla, otla geçinmedi

  Hürriyet Haber
  11.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, eski Genel Başkan Yardımcıları Şevket Kazan ve Ahmet Tekdal'ın da aralarında bulunduğu 79 sanığın, partinin kayıp 1 trilyon lirasıyla ilgili olarak yargılanmalarına dün devam edildi. Sanıkların, davanın reddi istekleri reddedildi.

  Ankara 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dünkü duruşmaya Kazan ve Tekdal'ın yanı sıra Zeki Çelik ve sanık avukatları Mehmet Ener ile Yaşar Gürkan katıldı. Duruşmada, Hazine avukatları da hazır bulundu. Erbakan, hasta olduğunu belirterek, mazeret bildirdi.

  KAZAN: ADIM GEÇMİYOR

  Kazan, Maliye'nin 62 sayfalık raporunun hiçbir yerinde adının geçmediğini, sadece müşterek para çekmek üzere karar alındığından bahsedildiğini savundu. Kazan, 1987'den beri partinin genel başkan yardımcısı olarak görev yaptığını ve mali konularla ilgilenmediğini belirtti.

  PARALARI HARCADIK

  Kazan, RP'nin kapatılma tehlikesine karşı, Hazine'den para kaçırmak için 1997 yılı Hazine yardımını 71 il teşkilatına makbuz karşılığı dağıtılmış gibi gösterildiği iddiasının gerçek dışı, yanlı ve taraflı olduğunu savundu, şöyle dedi:

  ‘‘Bize 800 milyarın hesabı soruluyor. Partimiz kapatıldığı için 1 trilyon 230 milyar lira 1998 yılında bize verilmedi. Partimizin bir genel merkezi, 80 il, 800 ilçe ve 1800 belde teşkilatı vardır. Haziran 1997'den Ocak 1998'e kadar bize yardım yapılmadı. Peki bu sekiz aylık sürede parti hiç mi para harcamamıştır. Otla, samanla mı yaşamıştır? Bu sürede daha önceden alınan paralar harcanmıştır.’’

  TOPU TEŞKİLATA ATTI

  Yetkisi olmasına rağmen bir defa bile para çekmediğini belirten Tekdal da ‘‘Parayı çekme yetkisi olan genel başkan yardımcısı da paraları suiistimal etmeden parti harcamalarında kullanmıştır’’ dedi. Tekdal, il ve ilçe teşkilatlarının harcamalarının hepsinden genel merkezin haberin olamayacağını öne sürdü. Sanık Zeki Çelik de suçlamaları reddetti ve beraatini istedi.

  Mahkeme, Erbakan'ın mazeretini, Kazan ile Tekdal'ın duruşmadan vareste tutulma taleplerini kabul etti ve duruşmayı erteledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı