Gündem Haberleri

  Trichet piyasaya uydu

  Hürriyet Haber
  05.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentileri doğrultusunda hareket ederek faizleri değiştirmedi.

  Faizler, son 6 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 4 seviyesinde kaldı.

  Uzmanlar, euroda yaşanan yükselişin Avrupa'da yarattığı tedirginliğe dikkat çekerek ECB'nin faizlerini sabit tumasını bekliyorlardı. Bloomberg'in anketine katılan 55 ekonomistin de beklentisi bu yönde iken, tahminler doğru çıkmış oldu.

  ECB'den yapılan açıklamada, "Şu durumda faiz oranlarının düşürülmesi piyasada panik hareketlere neden olabilir ve bankanın anti enflasyonist kredibilitesine zarar verebilirdi" denildi. 
   
  Öte yandan faiz kararının ardından konuşan ECB Başkanı  Jean-Claude Trichet, bankanın enflasyon risklerini karşılamaya hazır  olduğunu söyledi. Trichet, banka olarak euro bölgesindeki gelişmeleri yakından takip  ettiklerini, ancak para politikası için yeni verilere ve daha fazla  bilgiye ihtiyaç duyulduğunu anlattı.

  Trichet'in açıklamaları, yakın zamanda yeni bir faiz artırımı yapılma  olasılığının düşük olduğu şeklinde yorumlanırken, açıklamaların ardındanson haftalarda rekor seviyelere kadar çıkan euro geriledi.

  İNGİLTERE DE DEĞİŞTİRMEDİ

  Öte yandan İngiltere Merkez Bankası da benzer şekilde bugün yaptığı toplantıda temel faiz oranlarını değiştirmedi ve yüzde 5,75'te bıraktı.

  Enflasyonla mücadele için geçen yıldan bu yana faiz oranlarını 5 kez artıran bankanın, ABD yüksek riskli tutsat sektöründeki sıkıntının kredi piyasalarında yol açtığı son dalgalanmalardan sonra artırım politikasına ara vereceği bekleniyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı