Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tribün terörüne kamera önlemi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Günevlik ve Akreditasyon Komitesi Üyesi Gökhan Berker, “Kontrol odası ve kamera sistemi statlarda yaşanacak olayların önlenmesinde büyük rol oynamakta” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Berker, Palandöken Kış Turizm Merkezi'ndeki Polat Renaissance Otel'de düzenlenen Kulüp Eğitim Semineri'nde yaptığı konuşmada, statlarda oluşturulması gereken standartlar ve güvenlik konusunda bilgi verdi.

Standart güvenlik kontrollerinin önemine değinen Berker, “Seyirci kontrol ve arama çalışmalarıyla, bariyer sistemlerinin sezon öncesinde belirlenen kriterler doğrultusunda yapılması konusunda kulüplerimizi bilgilendiriyoruz” diye konuştu.

Berker, 2007-2008 futbol sezonunda Lig (B)'de yer alacak takımların statlarında koltuk zorunluluğu getirildiğini belirterek, şunları kaydetti:
"Yeni sezonda Lig (B)'de koltuksuz yerlere seyirci alımı yapılamayacak. Koltukların sabit bağımsız ve arkalıklı olması gerek. Başka bir değişiklik ise engelli seyirci tribünü oluşturulması yönünde. Stat kapasitesinin binde 5'i oranında engelli vatandaşlara yer ayrılması gerek. Lig B'deki diğer olmazsa olmazlarımızdan birisi ise kontrol odası ve kamera sistemidir. Kontrol odası ve kamera sistemi statlarda yaşanacak olayların önlenmesinde büyük rol oynamakta. Saha içinin tamamını gören kameralar ile yetkililerin konumlanacağı kontrol odası her statta bulunmak zorunda."

AKREDİTASYON KARTI

TFF Akreditasyon Sorumlusu Cem Akdağ ise “Akreditasyon kartlarının ilgisi olmayan vatandaşlara verilmemesi konusunda çok kesin cezalarımız var” dedi.

Bazı kulüplerin amigolara akreditasyon kartı verdiğinin tespit edildiğini ve söz konusu kulüplere ceza verildiğini belirten Akdağ, şöyle devam etti:
"Sistemin ana işleyişiyle ilgili genel bir problem değil, ama kenarda kalmış bir sorun. Geçtiğimiz sezon çok az da olsa bu tür olaylar yaşandı. Geçen yıl 1000 YTL ceza veriliyordu, ama bu yıl cezalar katlanarak gidecek. Bizim akreditasyon kartlarının dağıtımını daha serbest bırakmamızın amacı sistemin daha iyi işlemesi yönündeydi. Aksini yapanlara gereken ceza verilecek."

Bunları da Beğenebilirsiniz