Gündem Haberleri

  Tribün Gül'ün

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Gül

  Ankara polisi olay çıkma olasılığına karşı salon çevresinde, panzerler ve çok sayıda polisten oluşan ciddi güvenlik önlemi aldı. Kongre salonu girişinde birçok yankesici yakalandı. Kongreye ilk olarak Abdullah Gül geldi. Saat 10.30'da salona giren Gül, tribünlerden çok büyük alkış aldı. ‘‘O ne diyorsa o’’, ‘‘Tuttuğumuz ele sadık olalım’’, ‘‘Ahde vefa, liderine sevdalı sonuna kadar’’ şeklinde Erbakan pankartlarıyla süslü salonda Abdullah Gül, ‘‘Başbakan Gül’’ ve ‘‘Türkiye seninle gurur duyuyor’’ sloganlarıyla karşılandı.

  Kutan'a soğuk duş

  Salona yarım saat sonra gelen Kutan'ın tribünlerden umulan desteği bulamaması, gelenekçi kanatta soğuk rüzgár estirdi. Ancak salonun zemin bölümünde oturan delegelerin yoğun alkışı gelenekçilerin moralini düzeltti. Yenilikçi kanattan Kocaeli Milletvekili Osman Pepe, ‘‘Genel Merkez organizasyonu ile doldurulan salondan bu alkışı aldık’’ derken, genelekçi kanattan Konya Milletvekili Lütfü Yalman ise yenilikçilerin sabah salona bin 500 kişi kadar taraftar soktuğunu savundu.

  Partililer uyukladı

  Kutan'ın 26 sayfalık konuşma metnini okuması bir saat 15 dakika sürdü. Kutan'ın, Nazım Hikmet'in seyahat notlarından dizelerin yer aldığı konuşması tribünleri dolduran partililerce sessizce dinlendi. Kutan'ı dinleyen bazı partililerin uyuklayıp, esnedikleri dikkat çekti. Bu coşkusuzluk gelenekçi kanadı tedirgin ederken, konuşmanın hemen ardından okunan Erbakan'ın telgraf mesajına tribünlerden yükselen coşkulu tezahürat moral takviyesi oldu.

  Erbakan'a alkışlar

  Bu telgraf salonda ‘‘Mücahit Erbakan’’ ve ‘‘Erbakan nerede biz oradayız’’ sloganları eşliğinde uzun süre alkışlandı. Kutan'ın konuşmasından sonra Erbakan'ın salonda bulunan çelengi, partili iki genç tarafından salonda dolaştırıldı. Bunun üzerine bir alkış tufanı daha yükseldi. Salonda konser veren Orhan Hakalmaz'ın da ‘‘Malatya, Malatya’’ türküsünü söylemesi, Malatyalı Kutan'a moral oldu.

  Sigara içilmedi

  Kongre için Ankara Belediyesi'nin düzenlediği sirk gösterilerine ev sahipliği yapan ASKİ Spor Salonu tercih edildi. Salonun kent dışında olmasına karşın FP'lilerin kongreye ilgisi yoğun oldu. 10 bine yakın kişi salonu doldururken, bir o kadarı da dışarıda kaldı. Neredeyse bir aydır salon organizasyonu için çalışan FP yönetiminin çabaları da partililerin bu hücumu karşısında boşa çıktı ve ciddi bir karmaşa yaşandı. Bu karmaşada kongreye davet edilen siyasi parti yöneticileri ve aralarında yurtdışından gelen birçok yabancının da bulunduğu çok sayıda konuk ayakta kaldı. Salonda işleyen tek kural sigara içilmemesi oldu.

  DİPLOMATLAR TARTAKLANDI

  Diğer partilerin temsilcileri, yabancı diplomatlar protokol girişinde büyük sorun yaşadı. Bu kişilerle birlikte içeriye girmek isteyen delegeler, görevliler bir anda büyük bir kargaşa yaratınca polis müdahale etti. Polisin, bazı diplomatlar ve milletvekillerini delege sanılarak yanlışlıkla tartaklandığı gözlendi.

  Tayyip'e sansür

  Gül'ü destekleyen yasaklı Tayyip Erdoğan'ın telgrafı sansürlenerek okundu. Erdoğan'ın mesajının sansürlenen bölümü şöyle: ‘‘Sizler 2000'li yılların demokratikleşmede, insan haklarının temininde, özgürlüklerin tesisinde ve savunmasında, hukukun üstünlüğüne dayalı çoğulcu ve katılımcı bir zemin kurulmasında Türkiye'nin teminatlarısınız. Ve sizler hálá halkımız için, ‘kimsesizlerin kimi, sessiz yığınların sesi' olma arzusunu kor bir ateş gibi içinizde taşıyanlarsınız. Yeter ki azminiz, kararlılığınız, hizmet aşkınız, değişim talebiniz ve de sistemi yeniden yapılandırma arzunuz engellenmesin.’’

  GÜRTUNA’YI KULLANDILAR

  Mesajın bu bölümünün okunmamasına rağmen ‘‘Tayyip'e uzanan eller kırılsın’’ sloganları eşliğinde büyük bir alkış yükseldi. Ancak Divan Başkanı Hatipoğlu, yenilikçilere destek anlamındaki bu coşkuyu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın salonda bulunduğunu anons ederek bastırdı.

  Batı Gül dedi

  FAZİLET Partisi'nin dünkü kongresini izleyen batılı diplomatlar, sonucu ne olursa olsun partinin başına 21. Yüzyıl'da yenilikçi bir ismin gelmesi gerektiğini belirttiler. Hürriyet'e konuşan diplomatlar, Abdullah Gül başkanlığındaki bir partiyi tercih ettiklerini belirtseler de, Recai Kutan'lı bir Fazilet'in de kendileri için yola devam edilebilecek bir alternatif olduğu görüşünde. Kutan'lı bir partinin artık gençlere ve yenilikçi eğilimlere de sıcak yaklaşmaktan başka çaresi olmadığını belirten batılı diplomatlar, ‘‘Kutan veya Gül kim olursa olsun, bu eğilimlere de herkes kucak açmak zorunda. Türkiye'de bu islami kanatta karşımızda, bizdeki Hıristiyan demokrat partiler gibi bir ‘‘Müslüman demokrat’’ partisi görmek istiyoruz. Fazilet Partisi de bu misyonu üstlenmelidir. Fazilet'in modern dış dünyayla ve Türkiye'de sistemle entegrasyonu da ancak bu yolla olur’’ değerlendirmesinde bulundular.

  DÜNYANIN GÖZÜ KONGREDE

  FP'nin Kongresi tüm dünyanın da ilgisini çekti. Parti yönetiminin yurtdışından davet ettiği ilginç yabancı konukların yanısıra, Ankara'da bulunan misyon şefleri ve büyükelçilik görevlilerinden 100'e yakın kişi kongreyi izledi. Kongreyi izlemek üzere Arap ülkeleri ağırlıklı olmak üzere 63 yabancı basın-yayın kuruluşu temsilcisi de dün Kongre'deydi.

  İRAN'LI ELÇİ GELMEDİ

  Filistin, Bosna Hersek, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kazakistan, Tacikistan, Sudan, Afganistan, Suudi Arabistan, Pakistan, Mısır, Libya, İrlanda olmak üzere toplam 13 ülkenin büyükelçisi bizzat kongre salonuna geldi. Kongre'ye, Türkiye'deki bir çok cinayetin arkasında olduğu yönünde güçlü dellilerin her gün köşeye sıkıştırdığı İran'ın Büyükelçisi Hüseyin Levasani ise gelmeyerek yerine alt düzeyde bir diplomatını gönderdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı