Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tren kazası terör belası

  Hürriyet Haber
  30 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ekim 2005 - 00:26

  Hindu ve Müslümanların iki büyük bayramı öncesi Hindistan yasta. Önce, aşırı yağışlar nedeniyle yıkılan köprüden uçan tren, 100 yolcuya mezar oldu. Ardından başkent Yeni Delhi’de üç pazar yerine düzenlenen bombalı saldırılarda 58 kişi öldü.

  HİNDİSTAN’da dün kaza ve terör, ülkenin iki ayrı noktasında 150’yi aşkın can aldı. Hinduların kutsal Diwali (ışık bayramı), Müslümanlar’ın ise Ramazan Bayramı öncesinde, akrabalarını ziyaret etmek üzere trenlere dolan yolcularla, bayram alışverişine çıkanlar kurban oldu. Andra Pradeş eyaletinde sabah saatlerinde 7 vagonlu bir yolcu treni, aşırı yağışlar nedeniyle yıkılan bir köprüden uçtu. Enkazdan 100 ceset çıktı, 100 kişi yaralı kurtuldu. Nehre savrulan 30 kadar kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

  Başkent Yeni Delhi’de, halkın en yoğun olduğu akşam saatlerinde bu kez terör kendini gösterdi. Kent merkezindeki üç pazar yerinde eş zamanlı patlayan bombalar, en az 58 can aldı. Yerde üç metrelik bir çukurun açıldığı patlamalardan biri, turistik Paharganj mahallesinde gerçekleşti. Aralarında turistlerin de olduğu 155 kişinin yaralandığı saldırıları üstlenen olmadı. Hint hükümeti acil durum ilan ederken, 2001’deki patlamaların aksine bu kez Pakistan’ı suçlamadı. Bombaların çok güçlü RDX tipinde olduğu belirlendi. Başbakan Manmohan Singh teröre karşı verdikleri savaşı kazanacaklarını söyleyerek halkı soğukkanlı olmaya çağırdı. Aşırı İslamcılar ve bağımsızlık yanlısı Sih gruplardan şüphe ediliyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı