KIRKLARELİ HABERLERİ LÜLEBURGAZ HABERLERİ

TREDAŞ, elektrikte can ve mal güvenliği konusunda uyarıyor 

DHA
21.10.2017 - 11:57Son Güncelleme :
DHA

 

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırklareli),(DHA)-TRAKYA Bölgesi'nde üç ilde, 20 bin kilometrekare alanda, yaklaşık 2 milyon kişiye elektrik dağıtım hizmeti veren TREDAŞ, bölgede yaşayan tüm vatandaşları elektrik enerjisini emniyetli kullanımı konusunda uyarılarda bulundu.

TREDAŞ tarafından yapılan yazılı açıklamada, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir gereksinimi olan elektrik enerjisinin emniyetli kullanımı, can ve mal güvenliğinin sağlanması için önem gösterilmesi gereken bir konu olduğuna değinildi. TREDAŞ'tan yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"Elektrikli hatlara yapılan yanlış müdahalelerden veya ihmallerden dolayı ülkemizde heryıl onlarca kişi can ve mal kaybı yaşamaktadır. Elektrik direklerinde yer alan iletkenlere olan yaklaşma mesafeleri ihlal edilmemelidir. Elektrik direği iletkenlerinin gerilim seviyelerine göre yapılara en fazla yaklaşabileceği yatay ve düşey mesafeler yönetmeliklerde belirtilmiştir. Bu mesafeler normal şartlar altında güvenli mesafelerdir. Fakat inşaat, tadilat vb. işler esnasında veya mesken içerisinden iletkenlere yapılan bilinçsiz müdahaleler ile birlikte güvenlik mesafesi önemli ölçüde ihlal edilebilmekte, bunun sonucunda can ve mal kaybı yaşanabilmektedir. 
Yapı işleri sınıfında faaliyet gösteren tüm firmalar uyarımızı dikkate almalıdır. Elektrik dağıtım tesislerinin bulunduğu alanlarda yapılacak yapı işleri öncesinde, "Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği" içerisinde belirtilen özel asgari şartlar, yapı işlerinde faaliyet gösteren firmalar tarafından dikkate alınmalıdır. Firmalar yönetmelik içerisinde belirtilen önlemleri yerine getirmesi durumunda elektrik kaynaklı yaşayabilecekleri iş kazalarının veya diğer istenmeyen durumların önüne geçebileceklerdir." 

Açıklamada, elektrik kaynaklı ev kazalarının da yaşanabileceği belirtilerek, "Ülkemizde yaşanan ev kazalarının küçük bir kısmı elektrik kaynaklı olmakla birlikte, elektrik enerjisinin emniyetli kullanılmadığı durumlarda her zaman için tehlike oluşturabileceği unutulmamalıdır. Vatandaşların, meskenlerin yakınından geçebilecek havai hat iletkenlerine herhangi bir cisim vasıtasıyla yaklaşmaması gerektiğini bilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan vatandaşlar, elektrik iç tesisatlarının güvenli tesis edildiğinden emin olmalıdır. Elektrik sigorta kutusunda bulunan kaçak akım rölelerinin ve sigortaların çalışır durumda olması, yeterli topraklama tesisatının bulunması dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır" denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Lüleburgaz haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Lüleburgaz haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TREDAŞ, elektrikte can ve mal güvenliği konusunda uyarıyor  haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

11 Mart 2018, Pazar
 • İmsak
  06:58
 • Guneş
  08:31
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:25

KIRKLARELİ NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Kübra Eczanesi

  Lüleburgaz
 • Arzu Eczanesi

  Lüleburgaz
Sayfa Başı