Transyağ sorunu çözüldü, margarincilerin yüzü gülüyor

Tüketicileri margarin kullanımı konusunda bilinçlendirme hedefiyle kampanya başlatan Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği’nin (MÜMSAD) Başkanı Metin Yurdagül, “Türkiye’de margarinin yüzde 92’sini üreten derneğimiz üyeleri tümüyle margarin ürünlerinde transyağ kullanımını yüzde 1’in altına indirdi. Böylece AB standartlarına kıyasla çok daha düşük bir orana ulaştık. Tüketiciler margarine güvensinler ve kullanmakta tereddüt etmesinler” dedi.

ANKA
19.05.2008 - 12:31 | Son Güncelleme :

Yurdagül, "Transyağ sorununu çözdüğümüze göre artık tüketiciye margarin konusunda yağ çekmekten de büyük mutluluk duyarız” ifadesini kullandı.

Yurdagül, gıda sanayinin yanı sıra pasta ve bisküvi üreticilerinin de büyük oranda margarin alımlarını sektörün yüzde 92’sini temsil eden MÜMSAD üyesi kuruluşlardan temin ettiklerini hatırlatarak, “Artık sadece kahvaltılık margarinde değil, MÜMSAD üyesi kuruluşların ürettiği margarinin kullanıldığı tüm gıda ürünlerinde de tüketiciler transyağ sorununu ve riskini yaşamayacaklar. Çünkü o ürünlerde de transyağ oranı yüzde 1’in altına indiği için ürünlerde transyağ yoktur logosunu göreceklerdir. 42 yıllık meslek hayatımın en büyük mutluluğu, başta kardiyologlar ve diyetisyenler olmak üzere sektörün margarinde en büyük sorun olarak gördüğü transyağ riskinin ortadan kalkmış olmasıdır” diye konuştu.

HAKSIZ İTHAMLARA KARŞI SESSİZLİĞİMİZİ BOZDUK

MÜMSAD Başkanı Yurdagül, tanıtım kampanyasını, “Margarine karşı haksız ithamlar yapılıyordu ve buna cevap vermeye ve sessizliğimizi bozmaya karar verdik” sözleriyle değerlendirdi. Yurdagül, şunları söyledi:

“Kampanyamız çok başarılı gitti diye düşünüyoruz. Bu kampanya ile öncelikle margarin satışlarını arttırmak gibi ticari bir gayeyi gütmedik. Her reklamın ardında ticari bir amaç mutlaka vardır,ancak bunu biz daha çok sosyal sorumluluk gibi düşündük. Çünkü margarinle ilgili birçok şey yanlış ya da eksik biliniyordu. Toplumu ve ilgili tüm kesimleri bilinçlendirme çalışmalarımız aynı hızda devam edecek.”

KAMPANYANIN ETKİSİ ARAŞTIRMAYLA ÖLÇÜLECEK

Kampanyanın yarattığı algıyı ölçmek ve margarin bilincinin gelişim seyrini değerlendirmek üzere Haziran da bir araştırma gerçekleştireceklerini kaydeden Yurdagül, “Türkiye’yi ve tüketicileri margarin hakkında tümüyle bilgilendirme amaçlı bir kampanya yaptık ve margarin konusunda doğru bilinmesi gereken 7 temel gerçeği açıklamaya çalıştık. Bu gerçeklerin başında margarinin bitkisel yağlardan üretildiği bilgisi geliyor. Diğer gerçekler de bitkisel kaynaklı olduğu için kolesterol içermemesi, doymuş yağ oranı düşük, doymamış yağ oranı yüksek olması, transyağ içermemesidir. Kampanyanın etkilerini tam olarak kestirmek için yılbaşını beklemek lazım” dedi.

TÜRKİYE 139 YILLIK SORUNU ÇÖZDÜ

Televizyonda ve basında yürütülen kampanyaların yanı sıra kardiyoloji alanında da bilgilendirme toplantıları yaptıklarını, kardiyologlarla ve diyetisyenlerle interaktif tartışma ortamlarında bulundukların belirten Yurdagül, şöyle konuştu:

“Margarinle ilgili en büyük korku transyağların sağlığa olumsuz etkisiyle ilgiliydi. Şimdi bu sorunu çözdüğümüz için bunun verdiği rahatlıkla böyle bir kampanyaya girişebildik. 139 yıllık bir ürün olmasına karşın, transyağların zararlı olduğu, kardiyovasküler riskler taşıdığı ancak 1990’ların ortalarına gelindiğinde anlaşıldı. ABD ve AB’de geliştirilen teknolojiler sayesinde transyağ oranları önemli oranda düşürüldü. Şimdi bu teknolojiler Türkiye’de de yaygınlıkla kullanılıyor. Sektörün yüzde 92’si artık üretimde transyağ oranını yüzde 1’in altında indirmesiyle Türkiye artık bu sorunu çözdü diye düşünüyoruz.”

AB VE ABD’ DEN ÇOK İYİ DURUMDAYIZ

Transyağlar açısından MÜMSAD üyelerinin yüzde 1’in altındaki oranla çok iyi bir durumda olduğunu söyleyen Yurdagül, “AB’nin bu konuda henüz bir standardı yok. İngiltere yüzde 2 derken bazı AB ülkeleri yüzde 1 diyor. Biz ise yüzde 1’in altındaki bir oranı seçtik. ABD bu konuda daha kötü durumda. Çünkü onlar transyağda bir porsiyonda yarım gram ölçüsünü benimsemişler. Bir porsiyon 14 gram olarak alındığında bu oran yüzde 3.5 gibi çok yüksek bir rakama denk geliyor. ABD’in de 2009’da yüzde 1’in altına geçmesi bekleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos 2007’de etiket tebliğinin yayınlandığını ve transyağ oranı yüzde 1’in altında olan ürünlerde transyağ içermez ibaresinin konulmasının mümkün hale geldiğini belirten Yurdagül, “Şu anda üreticiler bazı ürünlerde bu ibareyi koymaya başladılar. Tüketiciler yakın bir zamanda transyağın yüzde 1 in altında bulunduğu tüm ürünlerde transyağ içermez logosunu görecekler” dedi.

MARGARİN DOYMUŞ YAĞ DEĞİL

Margarinle ilgili çok sayıda yanlış bilginin olduğunu belirten Yurdagül, şöyle konuştu:

“Kimi kardiyologlar ve diyetisyenlerin yaptığımız bilgi alışverişleri sırasında açıkladığımız bilgileri öğrenince gerçekten böyle miydi diye tepkiler verdiğine tanık olduk. Örneğin doymuş yağ sadece margarinde var diye bir görüş bulunuyor. Halbuki zeytinyağında ve e bütün sıvı yağlarda bile doymuş yağ var. Tarafsız laboratuarlarda yaptırdığımız bir araştırmada kahvaltılık kase yağlarla zeytinyağının doymuş yağ oranı aynı çıktı. Margarin doymuş bir yağdır görüşü kesinlikle yanlıştır. Kağıt paketli ambalajlarda doymuş yağ oranı yüzde 30-35 civarında kase yağlarda ise ortalama yüzde 17 civarındadır.”

ÜÇ KAYNAKLI BESLENME

Beslenmede esas sorunun yağdan ziyade karbonhidrat alımında olduğunu savunan Yurdagül, “Margarinle yapılan börek ve kekleri yerken insanlar pek fazla tereddüt etmiyorlar, halbuki burada yağdan ziyade karbonhidrat riskini alıyorlar. Günlük yağ ihtiyacının doktorlara göre yüzde 30’u yağlardan alınmak durumunda. Bunlar da üç değişik kanaldan alınmalı. Üçte biri doymuş yağlardan, üçte biri tekli doymamış yağlardan ve diğer üçte biri de çiftli doymamış yağlardan alınmalı. Margarinde bu üç unsur da var. Sadece zeytinyağı yiyemezsiniz çünkü bu öncelikle ekonomik olarak mümkün değil. Ekmeğe süremezsiniz. Aynı zamanda beslenme rejimi açısından çeşitli yağlar kullanmak durumundasınız” diye konuştu.

2007’ DE YAĞ ÜRETİMİ

2007’de yağ tüketimi ile ilgili verileri de açıklayan Yurdagül, Türkiye’de geçen yıl yüzde 20’si kase, yüzde 80’i de paket olmak üzere 160 bin ton yağ tüketildiğini, gıda endüstrisinde ve pastacılık alanında tüketilen yağla birlikte bu hacmin 560 bin tona ulaştığını söyledi. Yurdagül, geçen yıl 114 bin ton da ihracat yapıldığını belirterek kişi başına kahvaltılık yağ tüketiminde yıllık 2.2 kilogramlık rakamla Türkiye’nin çok düşük bir orana sahip olduğunu belirterek, “İngiltere’de bu oran 8 kilo, Hollanda’da 18 ve Belçika’ da ise 26 kilo düzeyinde. Toplam tüketimi dikkate aldığımızda ise Türkiye de bu rakam 7.5-8 kiloya kadar çıkıyor. Ancak sadece kahvaltılık yağ tüketimi olarak bakıldığında hedefimiz bu rakamın 4 kiloya kadar çıkması” dedi. 

MARGARİNDE ZAM OLSUN İSTEMİYORUZ

Kuraklık nedeniyle oluşan fiyat artışları hakkında da görüşlerini açıklayan Yurdagül, şunları söyledi:

“Gıda fiyatlarındaki artışı sadece küresel iklim değişimine bağlamak doğru değil. İki yıl önce bitkisel ham yağ fiyatları ton başına 500 dolarlı rakamlarda gezinirken, 2008 başında kimi ürünlerde 2.000 dolara kadar ulaştı. Yani üç misli bir fiyat artışı oldu. Bu artışlar ister istemez nihai ürün fiyatlarına da yansıdı. Bunun bir önemli nedeni de bitkisel yağlardan biyodizel üretme girişimleridir. Türkiye zaten yağ ithalatçısı durumunda. Biyodizel lüksü yok bu nedenle. Hükümet ham yağ ithalatından aldığı vergiyi yüzde 32’den yüzde 22’ye düşürdü. Bu düşüş üreticilerde geçici bir rahatlama yarattı. Ancak Temmuz ayıyla birlikte bu oranın yeniden yüzde 32’ye çıkması söz konusu. Bizim temennimiz bırakın böyle bir yükseltmeyi ,ithalattan alınan gümrük vergilerinin sıfıra düşürülmesidir. Gıda fiyatlarında artış olunca ister istemez bu enflasyona da çabuk yansıyor. Biz yağ üreticileri olarak zam yapmak ve enflasyona katkı yapmak istemiyoruz.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün