Transit Türk yolcuya kısa süreli ikamet verilsin

BERLİN
05.08.2014 - 14:17 | Son Güncelleme:

Amerika'dan gelip Münih üzerinden İstanbul'a gitmek isteyen Türk işkadını bağlantılı uçağı kaçırınca havaalanında gecelemek zorunda kaldı. İşkadını, açtığı davayı kazandı ve Türkler havaalanında bir daha gecelemesin diye önemli bir talepte bulundu.

VİZESİ olmayan Türk vatandaşları transit olarak geldikleri Almanya Havalanlarında gecelemek zorunda. Bu duruma isyan eden bir Türk işkadını konuyu Bavyera Yüksek İdare Mahkemesi'ne taşıdı. İşkadını, mahkemeye yaptığı başvuruda, kısa süreli oturum hakkı talep etti.

PES ETMEDİ
Kaliforniya'dan gelip İstanbul'a gitmek isteyen işkadını Münih Havaalanı'na inmişti. İstanbul bağlantılı uçağını kaçıran işkadını, geceyi Münih Havaalanı yerine kentteki bir otelde geçirmek istemişti.
Polis işkadınına vizesi olmadığı gerekçesiyle havaalanının transit yolcu bölümünü terk etmesine izin vermemişti. Havaalanında bankların üzerinde gecelemek zorunda kalan işkadını, bu uygulamayı onur kırıcı buldu. İşkadını, olayın peşini bırakmadı ve konuyu Alman yargısına taşıdı. Münih İdare Mahkemesi kadını haklı buldu. Ancak karşı taraf karara üst mahkeme nezdinde itiraz etti.

İşkadını, Bavyera Yüksek İdare Mahkemesi'nden kısa süreli oturum hakkı verilmesini de talep etti. Mahkemenin alacağı karar merak konusu oldu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı