« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Transferden 2 ülke kârlı çıkabildi

Türkiye de dahil 5 ülke transfer dönemini zararlı kapadı. Kulüpleri kâr eden ligler ise sadece İtalya ve İspanya ligleri oldu.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

AVRUPA’da yaz transfer dönemin sona ererken, kulüpler harcadıkları paralarla dikkati çekti. Kulüpleri kâr eden ligler ise İtalya ve İspanya oldu. Diğer ülkelerin liglerindeki takımlar süreci zararla kapadı. İtalyan ekipleri 398 milyon Euro’luk transfer giderine karşın 418 milyon Euro gelire sahip oldu. Böylelikle 20 milyon Euro’luk kâra geçti. İspanyollar ise, 132 milyon Euro’luk gidere karşılık, 185 milyon Euro gelir elde edip, 53 milyon Euro kâra geçti.

Transfer şampiyonu PSG

En flaş transferlere bakıldığında ise Katar sermayesine geçtikten sonra yaptığı flaş transferlerle dikkatleri çeken Fransa’nın köklü kulübü Paris Saint-Germain, 2012–13 sezonunun transfer şampiyonu oldu. Başta Zlatan İbrahimoviç olmak üzere, Lucas Moura, Thiago Silva,Lavezzi, Verratti ve Van der Wiel gibi 6 önemli yıldızı kadrosuna katan ekip bu transferler için 145 milyon Euro harcayarak transfer döneminin en fazla para harcayan kulübü unvanını kazandı.

Zenit 3. olabildi

Son Şampiyonlar Ligi şampiyonu Chelsea, 40 milyon Euro’ya transfer ettiği Belçikalı yıldız Eden Hazard’ın yanı sıra Oscar ve Marin gibi genç yıldızlarla kadrosunu güçlendirirken, transfere harcadığı 100.7 milyon Euro ile ikinci sırada yer aldı. Transferin son gününde Hulk ve Witsel’i transfer ederek büyük yankı uyandıran Zenit ise, bu iki oyuncuya ödediği 95 milyon Euro ile sıralamaya üçüncü sıradan girmeyi başardı.

Listenin ilk 5 sırasında yer alan Bayern Münih 69.8 milyon Euro ile dördüncü olurken, Tottenham 65.5 milyon Euro ücretle Alman ekibini takip etti. Ülkeler arasındaki gelir/gider dağılımları arasındaki fark gözlerden kaçmazken, transfer sezonunu karlı kapatan ülkeler İspanya ve İtalya oldu.


Bunları da Beğenebilirsiniz