Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Transfer ve primler eve, arsaya

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Futbol maçlarının tek kanallı, cızırtılı radyolardan dinlendiği yıllar çok geride kaldı. Özel televizyon kanallarının maç yayınlama yarışına girişmeleri, ülkemizde de çok kazanan star futbolcuların doğmasına yol açtı. Transferlerde milyonlarca doların konuşulduğu camiada, her kulübün kendi renklerini taşıyan ürünlerini taraftarın beğenisine sunması, maç yayınlama hakları için yüksek ücretler talep edilmesi, futbolun büyük bir sektör haline gelmesine, rakamların giderek yukarı tırmanmasına neden oldu. Yıllar önce de her takımın yıldız oyuncuları vardı ama transfer ücretleri günümüzle kıyaslanamayacak kadar düşüktü.

En gözde üç site

Acarkent:

Beykoz'un en lüks sitelerinden olan Acarkent, futbol yıldızlarının gözdesi. Sitede, Elvir Boliç, Mehmet Özdilek, Şifo Mehmet, Saffet Sancaklı, Fahrettin Ömerli (Ömeroviç), bülent Korkmaz, Suat Kaya, Tayfur Havuççu, Alpay Özalan, Ertuğrul Sağlam, Recep Çetin, Rasim Kara ve Emre Aşık villa satın alan futbolculardan.

Bahçeşehir:

Emlak Bankası'nın en lüks pahalı uydukenti Bahçeşehir'de villa satın alan futbolcular arasında İstanbulsporlu Saffet, Oğuz, Aykut, Nesim, Fenerbahçeli Kabilay, Büyük Saffet, Çanakkale Dardanel'den Engin, kocaelispor'dan Turan, Soner, Beşiktaş'tan Feyyaz, Kompeha, Bakırköyspor'dan Tevfik, Galatasaray'dan Suat ve Tugay bulunuyor.

Ataşehir:

Anadolu yakasının gözde uydukenti Ataşehir'de Fenerbahçe kalecisi Rüştü, Kocaelisporlu Tarık Daşgün daire satın aldı.

Bir tek hareketiyle milyonları ayağa kaldıran, transfer borsasında değeri milyon dolarla ölçülen kulüp yöneticilerinin peşinde koştuğu starlar, popülerliğini uzun süre koruyamıyor. Talihsiz bir sakatlanma sonrası sahalara veda eden onlarca yıldız futbolcu var. Ayrıca 33-35 yaşları futbolcuların emeklilik çağı olarak gösteriliyor. Bunların bilincinde olan futbolcular geleceklerini garantiye almanın yollarını arıyor. Galatasaraylı futbolculardan Okan, Arif ve Hakan Ünsal'ın ortaklaşa hastane açmaları gibi bazı futbolcular şanslarını ticarette deniyorlar. Ancak, yoğun tempo yüzünden yatırımlarını gayrimenkule yönlendirenlerin sayısı çok daha fazla.

Öncelikle kendilerine oturabilecekleri bir ev satın alan futbolcular ardından yazlık alımına yöneliyorlar. Gayrimenkulü en iyi yatırım aracı olarak gören futbolcular, aktif olarak futbol dünyasının içinde oldukları sürece ticaretle uğraşamadıklarını belirtiyorlar. Bu yüzden kazandıklarıyla ev, arsa, işyeri satın alan futbolcu sayısı bir hayli fazla. Bir zamanlar futbol oynayıp da sonradan maddi açıdan sıkıntıya düşmüş olan meslektaşlarını göz önünde bulunduran günümüzün genç futbolcuları aynı durumda kalmamak için çalışıyorlar.

Büyük paralar kazandıkları ve gayrimenkule ilgili oldukları için futbolcular, lüks konut inşa eden firmaların da gözdesi. Özellikle İstanbul'da başlatılan lüks konut projelerinden futbolcular hemen haberdar ediliyor.

Bu arada, futbolcular arasında çok az olmakla birlikte gayrimenkul piyasasıyla yakından ilgilenenler de var. Örneğin Beşiktaş'ın yıldızlarından Şifo Mehmet, İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Derneği'ne üye olarak, Yeşilköy'de Methan adıyla bir emlak pazarlama firması kurdu. Ancak, işlerinin yoğunluğu yüzünden kısa sürede işi bıraktı.

Gayrimenkul risksiz yatırım

Eski sporcu ve spor yazarı Sanlı Sarıalioğlu da günümüzde futbolcuların gayrimenkul alanına yatırım yapmalarını akıllıca buluyor ve ‘‘Eskiden de futbolcuların ekonomik bilgileri yoktu, tek yatırım aracı daire almaktı. Ticari yatırımı olmayanlar, enflasyondan korunmak için daire alıyorlar, çünkü en iyi ve en risksiz yöntemlerden biri bu. Bizim zamanımızda kazanılan para, bugünkünün 50'de biriydi, yatırım sınırlıydı. Şimdi imkanlar fazla, futbolcular akıllı yatırım yapıyorlar’’ diyor.

Akıllı futbolcu gayrimenkule yatırım yapıyor

Hürriyet Gazetesi'nin spor yazarı eski Galatasaraylı futbolcu Turgay Şeren günümüz futbolcularının yaptıkları yatırımları şöyle değerlendiriyor:

‘‘Futbolcular eskiden büyük paralar almazdı. Günümüzle kıyaslandığında komik rakamlar olan transfer ücretiyle ne otomobil ne kat satın alınırdı. O zamanlar Metin Oktay, Galatasaray'a transfer olurken 100 bin lira ve Mecidiyeköy'de bir daire almıştı. Ben 1995'te profesyonel oldum, 5 bin lira aldım, o zaman 4.400 liraya bir Dodge marka otomobil alınabilirdi. Şimdi transfer ücretleri akıl almaz rakamlara ulaştı. Bugün en basit futbolcu transfer ücreti olarak 500 bin dolar alıyor. Bu yıl gözde futbolcuların 3-4 milyon dolar transfer parası alması bekleniyor. Bununla lüks daireler, pahalı otomobiller alınıp çok iyi gayrimenkul yatırımları yapılabilir. Çoğu futbolcunun döviz hesapları var, otomobil değiştirmek için çok para harcıyorlar, yazlıkları, kışlıkları var. Akıllı futbolcular geleceklerini garantiye almak için gayrimenkul yatırımı yapıyor.’’

Eskiler kazandığı parayı harcamayı çağdaşlık sayıyordu

Galatasaray'ın bir dönem en ünlü futbolcusu olan Tanju Çolak günümüzde futbolcuların gayrimenkul alanında yatırım yapmalarının akıllıca olduğunu belirterek şunları söylüyor:

‘‘33-34 yaşından sonra aktif futbol hayatları bitiyor, bazıları antrenörlük veya spor yazarlığı yapıyor. O yatırımları yaparken hayatlarını garanti altına almayı düşünüyorlar. Eskiden futbolcular kazandıkları parayı daha çok yemeyi çağdaşlık sanıyorlardı. Artık kültür seviyesi yükseldi. Günümüzde transfer ücretleri yatırımlara kanalize ediliyor. Eski futbolcuların yüzde 80'i sıkıntı içindeler. Futbolcular günümüzde akılcı yatırımlar yapıyorlar’’.

Saffet villasına taşınmaya hazırlanıyor

Fenerbahçeli Saffet Sancaklı'nın Marmara Ereğlisi'nde ve Çeşme'de yazlık villası bulunuyor. Ünlü futbolcu Beykoz Acarkent'te villaya, Sarıyer'de bir daireye sahip. Ayrıca, Silivri ve Kumburgaz'da birkaç arsası, Kocaeli'de iki ayrı kooperatifte daire üyeliği var. Şu anda Ataköy'de kirada oturan Acarkent'teki villasının iç dekorasyonu tamamlanınca taşınmayı düşünen Sancaklı, ‘‘Biz futbolcular parayı en iyi gayrimenkul alanında koruruz. Bunun dışında her işten zarar ederiz. En iyisi gayrimenkul’’ diyor.

Hakan Şükür Florya'da ev aldı

Galatasaray'ın ünlü futbolcusu Hakan Şükür'ün, memleketi Adapazarı'nda ve Sapanca Gölü kenarında aileden kalma gayrimenkulleri var. En çok kazanan futbolculardan biri olan Şükür, geçtiğimiz günlerde Florya'da ev satın alıp, yerleşti.

Arif daha yatırıma başlamadı

Galatasaray'da attığı goller kadar, attırdıkları ve kaçırdıklarıyla da ünlenen milli futbolcu Arif Erdem gol krallığı yarışında olduğu gibi, gayrimenkul yarışında da takım arkadaşı Hakan Şükür'ün gerisinde kalmış. Arif, gayrimenkul alanında henüz yatırım yapmaya başlamadığını söylüyor. Ancak Erdem'in Zeytinburnu'nda ailesine ait 5 katlı apartmanı bulunuyor.

Tugay'ın Bahçeşehir'de 4 dairesi var

Galatasaraylı Tugay Kerimoğlu büyüklerinin tavsiyesine uyarak kazancıyla gayrimenkul satın aldığını söylüyor ve ‘‘Evliyim ve bir oğlum var. Onların geleceğini garanti altına alabilmek için bu alanda yatırım yapıyorum’’ diyor. Kerimoğlu'nun Bahçeşehir'de dört normal dairesi ve Etiler'de halen oturmakta olduğu dairesi ile Çatalca'da üç arsaya sahip.

Recep, ev, arsa ve işyeri alıyor

Beşiktaşlı futbolcu Recep Çetin, çeşitli yerlerde ev arsa ve işyerlerinin olduğunu belirterek şunları söylüyor: ‘‘En son Adapazarı Karasu'da oturmak amacıyla bir villa inşa ettirdim. Elimdeki paramı akılcı yatırımlarla değerlendirmek istiyorum. Aktif futbol yaşamı devam ederken ticarete atılmak çok zor. Bir ortak bulup iş yapsak problemi çok olur. Zarar gören sonunda yine biz oluruz. Ticarete ancak faal futbolu bıraktıktan sonra atılabilirim.’’

Şifo emlakçılığı denedi

Beşiktaş'ın tecrübeli futbolcusu Şifo Mehmet (Mehmet Özdilek) ticaretteki şansını gayrimenkul alanında deneyenlerden. Yeşilköy'de Methan adlı bir emlak dükkanı açan ve İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Derneği'ne üye olan Şifo Mehmet geçen yıl bu dükkanı kapattı.

Rüştü, ticaretle değil, yatırımla uğraşıyor

Fenerbahçeli Rüştü Rençber ağırlıklı olarak arsaya ve konuta yatırım yaptığını belirterek şunları söylüyor: ‘‘Futbolcu olduğumuz için başka yatırımlarla uğraşamıyoruz. Zaten ticari alanda çok başarılı olamayız. Bu yüzden en kolay ve kısa yoldan güvenli bir yatırım olan gayrimenkulü tercih ediyoruz.’’

Kemalettin'in tercihi arsa

Fenerbahçeli Kemalettin Şentürk'ün Altunizade'de kendi oturduğu dairesi, Yalova'da arsası ve Bayramoğlu'nda villası bulunuyor. ‘‘Türkiye'de geleceğe güvenle bakmak için en garantili sektör gayrimenkul’’ diyen futbolcu yatırım için arsayı tercih ediyor.

İlker, gayrimenkule ihtiyaç olarak bakıyor

Fenerbahçeli İlker Yağcıoğlu Feneryolu'nda oturduğu daire ile Gelibolu'da geniş bahçesi bulunan dubleks bir yazlığa sahip. Genç futbolcu gayrimenkulü yatırım için değil, ihtiyacı olduğu için satın alıyor.

Bülent: ‘‘En risksiz yatırım gayrimenkul’’

Galatasaraylı Bülent Korkmaz'ın gayrimenkullerinden bazıları Florya'da kendi oturduğu apartman dairesi ve Burhaniye'de yazlık evi. Bunun dışında da gayrimenkulleri olduğunu söyleyen Korkmaz ‘‘Gayrimenkulden başka alana yatırım yapmak saçmalık’’ diye konuşuyor.

Volkan kiradan kurtuldu

Galatasaray'ın genç oyuncularından Volkan Kilimci kendine yeni bir ev alarak gayrimenkul alanındaki yatırımlarına başlamış oldu. Volkan, bundan sonra kazandığı parayı da gayrimenkule yatırmak istediğini belirtiyor.

Okan'ın da yatırımı yok

Bir Trabzonspor karşılaşmasında sakatlandıktan sonra uzun süre sahalardan uzak kalan ancak son aylarda yıldızı yeniden parlayan Galatasaraylı Okan Buruk'un henüz kendine ait yatırımı yok.

Oktay işyerine yatırıyor

Beşiktaş'ın genç oyuncusu oktay Derelioğlu küçük oğlunun geleceğini şimdiden garanti altına almış görünüyor. Derelioğlu'nun Florya ve Etiler'de iki dairesi var. Nişantaşı'ndaki iki işyerini de kiraya vererek değerlendirmeyi düşünüyor.

Fevzi: Yatırıma devam

Beşiktaşlı Fevzi Tunca Fulya'daki kendine ait dubleks dairesinde oturuyor. Muğla'da bir dairesi, Dalyan ve Muğla'da arsaları olan Tuncay ‘‘Yatırım yapmaya daha yeni başlıyorum. Bundan sonra da devam edeceğim’’ şeklinde konuşuyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz