Ege Haberleri

EGE

  Tramvaya DPT'den yeşil ışık

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  19 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ağustos 2012 - 11:32

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) kent merkezinde araç trafiği yoğunluğunu azaltacak Üçkuyular-Halkapınar tramvay projesi için yeşil ışık yaktığını açıkladı.

  Aziz Kocaoğlu, uygulama projesi hazır olan Üçkuyular-Halkapınar tramvayında DPT'den bekledikleri onayın kısa süre sonra gerçekleşeceğini söyledi. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım'ın kendisine tramvay projesin DPT onayıyla ilgili konuda “En kısa zamanda halledecekler” dediğini belirten Kocaoğlu, onay geldikten sonra projeye son halini vereceklerini ve inşaat ihaleyesiyle ilgili süreci başlatacaklarını açıkladı.
  Tramvay projesinde Üçkuyular-Halkapınar hattında bazı çekinceler ve eleştiriler olduğunu belirten Kocaoğlu,“Kamuoyunda pişmesi lazım. Tramvayın imalatı kolay. Ancak güzergah ile ilgili itirazları dikkate alıyoruz. Örneğin Hattın Mustafa Kemal Sahil Bulvarı yerine Mithatpaşa Caddesi'nden geçmesi isteniyor. Bu konularda karar vermek için zamana ihtiyaç var. Tramvay hattı karayolunu çok fazla yerde kesmiyor. Toplam 13 kilometrelik tramvay hattı kent merkezinde sıkıntı yaratmaz. Büyük bölümü mevcut yolların dışında gidiyor. Hattı koruma bandı yok. Çünkü, zaten saatte 30 kilometre hızla gidecek” dedi. Şair Eşref Bulvarı'nda hattın yolun ortasındaki mevcut dut ağaçlarının olduğu yerden gideceğini belirten Kocaoğlu, bu ağaçları kaldıracaklarını belirtti.

  İZBAN'DA YENİ ÇEKERLERLE YOLCU SAYISI 250 BİNE ÇIKAR
  Aziz Kocaoğlu, banliyö hattı işletmecisi İZBAN'da ortakları olan TCDD'nin İstanbul'dan yeni çekerleri İzmir'e getireceğini söyledi. İZBAN yolcu sayısının arttırabilecek tek kurumun İzmir Büyükşehir Belediyesi olduğunu belirten Kocaoğlu, “Çekerler gelsin, otobüs hatlarında yapacağımız yeni düzenlemelerle banliyö hattına yolcu yönlendirebiliriz. Taşıyabileceğimiz kadar yolcu için düzenleme yapıyoruz. Bugün yolcu sayısı 170 bin. Yeni çekerlerle birlikte hat 250 bin yolcuyu taşıyabilecek kapasiteye geldiğinde bir 1 ay içinde yolcu yönlendirmesini yaparız” dedi. Kocaoğlu, bu hatta gelecekte sefer aralığı 6 dakika hatta 4 dakikaya düşürmeyi hedeflediklerini söyledi. TCDD'nin tarihinde ilk kez ortak çalışmayı İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yaptığını hatırlatarak, “TCDD bu sisteme de uyum sağlar” dedi.

  “METRODA HAVLU ATMADIK”
  İzmir metrosu Üçyol-Üçkuyular hattı inşaatıyla ilgili de açıklama yapan Kocaoğlu, yerin altında her an beklenmedik aksilikler çıkması nedeniyle gecikme meydana geldiğini söyledi. Kocaoğlu, “Metro işi sorun çöze çöze ilerleyen bir iştir. İnşallah kazasız belasız bitecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu işte havlu atmadı. İhale iptal olunca yenisini yaptık. Bir daha olunca bir daha ihaleyi çıktı. İşin bitmesi için uğraşıyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı