Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tramvay hattı genişliyor

  A.A.
  22 Ekim 2008 - 18:22Son Güncelleme : 22 Ekim 2008 - 18:22

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, yatırım programına alınsın alınmasın hafif raylı sistemin kent geliştiği üç yöne doğru uzayacağını söyledi.

  Büyükerşen, yeni alınan tramvay setlerinin getirildiği Emek Mahallesi Ertaş Caddesi'nde yaptığı konuşmada, birinci etabı 2004 yılında hizmete giren hafif raylı sistemi, kentin geliştiği yönlere doğru uzatmak istediklerini belirterek, söz konusu uzatma taleplerinin her türlü girişime rağmen DPT tarafından kabul edilmediğini kaydetti.

  Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri ve bazı AK Parti'lilerin tramvay hattının uzatılmasını engellediğini savunan Büyükerşen, şöyle konuştu:
  “Bunu bildiğimiz için tedbirimizi önceden almıştık. 2007'de sessiz sedasız siparişini yaptık. 5-6 tramvay seti aldık. Asıl büyük olan masraflar bunlar. Artık geriye rayları döşemek ve sinyalizasyonu kurmak kalıyor. Kredi vermeseler de Hazine kefil olmasa da yapacağız. Yatırım programına alınsın alınmasın hafif raylı sistem kentin geliştiği üç yöne doğru uzayacak. Böylece mevcut tramvay hattı 16 kilometre daha uzayacak.

  Üç yeni hattın atları tamam, geriye nalları ve eğeri kalıyor. Yani raylar ve elektrik hatları kalıyor. Onları da nasıl olsa bulur yaparım. Mart 2009'dan sonra inşallah. Üç hattın da inşaatı aynı anda başlayacak. Yeter ki o krediyi bulalım. Hafif raylı sistemin ikinci etabı, Emek-71 Evler Mahallesi, Batıkent-Çamlıca Mahallesi ve Yenikent-Çankaya Mahallesi'ne doğru uzayacak.”

  Büyükerşen, 2009 yatırım programına alınması için müracaat ettiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bakarsınız çıkar. Ama ben almayacaklarını düşünüyorum. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı etkilediler. DPT'den izin çıkartmadılar. Ama kabul etmeseler de yapacağım. Karar verdim bir kere. Borç, harç ne yapıp edip kredi bulacağız. İnanmayan olabilir diye bu aracı buraya çektik. İki gün burada kalacak. Daha sonra depoya kaldırılacak.”

  “BEN PARTİCİ DEĞİLİM”

  Yılmaz Büyükerşen, adaylığının hangi partiden olacağı yönündeki bir soru üzerine “Bugün buraya siyaset konuşmak için değil, hizmet için geldim. O işlere parti genel merkezleri karar verir. Biliyorsunuz ben partici değilim” dedi.

  Büyükerşen, bazı siyasi partilerin kendisini desteklemeyeceği yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine de şöyle devam etti:
  “Olmazlar, olmazlar ne yapalım. İsteyen olur, isteyen olmaz. Bana oyu vatandaş verecek, partiler değil. Vatandaşın desteği önemli. Vatandaş isterse desteğini verir. Vatandaşın bileceği bir iş.”

  Yılmaz Büyükerşen, AK Parti'nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığını istediğini ifade eden bir vatandaşa “Onlar, kanaryaseverler derneğini bile istiyorlar. Neden istiyorlar? Başına kendi adamlarını getirmek için” diye konuştu.

  Konuşmanın ardından dua edildi, tramvayın önünde kurban kesildi. Vatandaşların sorunlarını dinleyen Büyükerşen, daha sonra tramvay seti önünde fotoğraf çektirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı