EDİRNE HABERLERİ

"Trakya'nın arkeolojik önemi geç anlaşıldı"

AA / Cihan Demirci
26.12.2014 - 17:04Son Güncelleme :

- Aşağıpınar Kazı Başkanı Prof. Dr. Özdoğan: -"Trakya'da arkeolojik çalışma hiç yapılmıyordu. Trakya'nın kültür tarihi açısından önemli olmadığı gibi yaygın bir kanı vardı. Tabii bu hiç akıllıca bir şey değil" - "Trakya'da birçok kazı yaptık ve gördük ki burası sadece bir geçiş yolu değil, kültür tarihine kendi kimliğiyle damgasını vuran ayrı bir potadır"

AA / Cihan Demirci

EDİRNE (AA) - Kırklareli Aşağıpınar Kazısı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Trakya'da bir dönem hiç arkeolojik kazı yapılmadığını belirterek, "Trakya'nın kültür tarihi açısından önemli olmadığı gibi yaygın bir kanı vardı. Tabii bu hiç akıllıca bir şey değil" dedi.

Özdoğan, Trakya Üniversitesi (TÜ) Arkeoloji Topluluğu'nca devlet konservatuvarında düzenlenen konferansta, Aşağıpınar'daki kazılara 1993'te başladıklarını söyledi.

Aşağıpınar kazıları ve Trakya'daki genel arkeolojik kazı çalışmaları hakkında da bilgi veren Özdoğan, şöyle konuştu:

"Trakya'da kazı çalışmalarına 1980'den sonra başladık. Başlamamızdaki amaç, o yıllarda Trakya'da arkeolojik çalışma hiç yapılmıyordu. Trakya'nın kültür tarihi açısından önemli olmadığı gibi yaygın bir kanı vardı. Tabii bu hiç akıllıca bir şey değil. Trakya'nın konumuna baktığınız zaman Avrupa ve Anadolu'nun bağlantı noktasıdır. Bu ara bölgeden, tampon bölgeden önemli bir bilgi akışı olmadığı için de çok spekülatif yorumlar ortaya çıkıyordu. Trakya'da birçok kazı yaptık ve gördük ki burası sadece bir geçiş yolu değil, kültür tarihine kendi kimliğiyle damgasını vuran ayrı bir potadır."

Prof. Dr. Özdoğan, Anadolu, Balkanlar, doğu Avrupa, Karadeniz, Ege ve Akdeniz havzalarının tarihinin anlaşılması için Trakya'daki kazı alanlarının incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Kazılara ilişkin görsellerin de sunulduğu konferansta, dün hayatını kaybeden Arkeolog - Mimar Prof. Dr. Metin Ahunbay ve Arkeolog Prof. Dr. Kutlu Emre de anıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Trakya'nın arkeolojik önemi geç anlaşıldı" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:35
 • Guneş
  08:25
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı