TEKİRDAĞ HABERLERİ

Trakyaka Genel Sekreteri Şahin, Trakya Bölgesi Haziran Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi

IHA
24.07.2015 - 11:02Son Güncelleme :

TRAKYA KALKINMA AJANSI GENEL SEKRETERİ MAHMUT ŞAHİN, TRAKYA BÖLGESİ HAZİRAN AYI EKONOMİ VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

IHA

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Haziran ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.
Trakya Bölgesi Haziran ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin, "Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Haziran ihracat rakamlarına baktığımızda Tekirdağ’ın 2015 yılı Haziran ayında 61,1 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olduğunu görüyoruz. 2015 yılı ile 2014 yılı Ocak-Haziran dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2015 yılı Ocak-Haziran döneminde 320 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 62 milyon dolar azalmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 5,5 milyon dolarlık artış meydana gelmiştir. Edirne 2015 yılı Haziran ayında 2,4 milyon dolar, 2015 yılı Ocak-Haziran döneminde 19,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını 2,1 milyon dolar artırmıştır" dedi.
2015 Haziran ayı itibariyle Edirne’nin en çok ihracat yaptığı ülkenin Bulgaristan olduğunu söyleyen Genel Sekreter Şahin, "Bulgaristan’ı Bosna-Hersek, Hong Kong, Tayland ve Filipinler takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2015 yılı Haziran ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Romanya olmuştur. Romanya’yı Litvanya, Azerbaycan-Nahcivan, Kırgızistan ve Nijerya izlemiştir. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu dikkat çekmektedir. Bölgemizde Haziran ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 18, Kırklareli’de 11, Edirne’de ise 56 şirket kurulduğunu; Tekirdağ’da 2, Kırklareli’de 1, Edirne’de ise 7 şirketin kapandığını görüyoruz" ifadelerini kaydetti.
Genel Sekreter Şahin, TÜFE’de Türkiye geneli yıllık enflasyonun yüzde 7,2, Trakya Bölgesi’nde ise yüzde 6,48 olarak gerçekleştiğini, yurt içi üretici fiyat endeksinin (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,25 oranında artış gösterdiğini belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Trakyaka Genel Sekreteri Şahin, Trakya Bölgesi Haziran Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Trakyaka Genel Sekreteri Şahin, Trakya Bölgesi Haziran Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  06:14
 • Guneş
  08:00
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:54
 • Yatsı
  19:28
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı