TEKİRDAĞ HABERLERİ

Trakyaka Genel Sekreteri Şahin, Eylül Ayı Ekonomik Verilerini Değerlendirdi

IHA
02.10.2015 - 11:34Son Güncelleme : 02.10.2015 - 11:35

TRAKYAKA GENEL SEKRETERİ ŞAHİN, EYLÜL AYI EKONOMİK VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

IHA

Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Eylül ayı ekonomik verilerini değerlendirdi. Şahin, Türkiye’nin ihracatındaki düşüşün Trakya’ya da yansıdığını söyledi.
Trakya Bölgesi Eylül ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, "Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Eylül ayı ekonomi rakamlarına baktığımızda Ağustos ayında Türkiye geneli yıllık enflasyon yüzde 7,88 olarak gerçekleşirken Trakya Bölgesinde yüzde 0.20’lik artışla yüzde 7,52 olarak gerçekleşmiştir. Trakya Bölgesinde ana harcama gruplarında bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış lokanta ve oteller grubunda gerçekleşmiştir" dedi.
"AĞUSTOS AYINDA EN YÜKSEK İHRACATI TEKİRDAĞ YAPTI"
Trakya Bölgesi’nde Ağustos ayında en yüksek ihracatı Tekirdağ’ın yaptığına dikkat çeken Şahin, "Tekirdağ ili 2015 yılı Ağustos ayında 53.9 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olmuştur. 2015 yılı ile 2014 yılı Ocak-Temmuz dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2015 yılı Ocak-Temmuz döneminde 431 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 80 milyon dolar azalmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 2.5 milyon dolarlık azalma meydana gelmiştir. Edirne 2015 yılı Temmuz ayında 2,6 milyon dolar, 2015 yılı Ocak-Temmuz döneminde 24.5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını 783 bin dolar artırmıştır’" ifadelerini kaydetti.
"EDİRNE EN ÇOK İHRACATI FİLİPİNLER İLE YAPIYOR"
Bölge ihracat kapasiteleri hakkında da detaylar veren Şahin, "2015 Ağustos ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülke Filipinler olmuştur. Filipinler’i Bulgaristan, Tayland, Makedonya ve İspanya takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2015 yılı Ağustos itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Kırgızistan olmuştur. Kırgızistan’ı Ukrayna, Azerbaycan-Nahcivan, Nijerya ve Çin Halk Cumhuriyeti izlemiştir. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu dikkat çekmektedir" açıklamasında bulundu.
"İHRACATIN EN BÜYÜK DİLİMİ SANAYİ"
İhracat göstergeleri hakkında da önemli bilgiler paylaşan Şahin, "Edirne ili 2015 yılı Ağustos ayı ihracatının yüzde 73’ünü tarım, hayvancılık ve ormancılık ürünleri, yüzde 27’sini sanayi ürünleri oluşturmaktadır. 2015 yılı Ağustos ayında sanayi ürünleri ihracatı Kırklareli ilinde toplam ihracatın yüzde 74’ünü oluşturmaktadır. İhracatın kalan yüzde 26’lık kısmı ise tarım, hayvancılık ve ormancılık sektöründen gerçekleşmiştir. Tekirdağ’ın 2015 yılı Ağustos ayı ihracatının yüzde 98’ini sanayi ürünleri oluşturmaktadır. İhracatın yüzde 1’i tarım, hayvancılık ve ormancılık sektöründe, diğer yüzde 1’lik kısmı ise madencilik sektöründe gerçekleşmiştir’" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Trakyaka Genel Sekreteri Şahin, Eylül Ayı Ekonomik Verilerini Değerlendirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2015 tarihinde saat 11 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Trakyaka Genel Sekreteri Şahin, Eylül Ayı Ekonomik Verilerini Değerlendirdi haberi güncellenecektir.

  TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:10
  • Guneş
   06:51
  • Öğle
   13:13
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı