Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Trakya'da toprak alarmı

  Hürriyet Haber
  07 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 07 Nisan 1998 - 00:01

  Cevreci kuruluşların, 11 Nisan tarihinde Kırklareli'nin Pehlivanköy İlçesi'nde düzenleyecekleri, ‘‘Trakya Topraklarını Kurtarma Kampanyası’’ çerçevesinde yayınladıkları broşürde, ‘‘Trakya topraklarının yok olma noktasına’’ geldiği bildirildi.

  TEMA Vakfı, Trakya Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü, Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği, yayımladıkları broşürde, Trakya topraklarının Türkiye'nin en verimli topraklar olduğunu ve bu verimli tarım toprakların günümüzde sanayi tesisleri ve konut alanları haline geldiğini belirttiler.

  AMAÇ DIŞI KULLANIM

  Bilimsel araştırmalara göre, Trakya toprağında, ülkenin buğday üretiminin yüzde 8'ini, ayçiçekte yüzde 60'ını ve çeltik üretimininde yüzde 33'ünün sağladığı belirtilen broşürde, şöyle denildi:

  ‘‘Mevcut sanayi kuruluşları, çevre korumaya önem vermemektedirler. İstanbul'un çözülemeyen sorunları Trakya'ya kadar uzamaktadır. Kıyı şeridi yazlık konut ve sitelerle işgal edilmektedir. Böylece tarım toprakları kullanılamaz duruma gelmektedir. Bu denli verimli topraklarımızı kaybetmemize neden olmaktadır. Edirne'nin yüzde 24'ü, Kırklareli'nin yüzde 24.6'sı ve Tekirdağ'ın yüzde 22.3'ü yanlış ve amaç dışı kullanılmaktadır.’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı