EDİRNE HABERLERİ

Trakya Üniversitesi'nde Ekoloji ve Çevre Kongresi

DHA
12.09.2017 - 14:19Son Güncelleme :
DHA

 

Jale AVYÜZEN/EDİRNE, (DHA)- TRAKYA Üniversitesi ve Türkiye Biyologlar Derneği İzmir Şubesi'nin ortaklığında düzenlenen 13'üncü Uluslararası Katılımlı Ekoloji ve Çevre Kongresi TÜ Balkan Kongre Merkezi'nde başladı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan ve 1500 ulusal, uluslararası katılımcının yer aldığı kongrede çevre koruma ve biyolojik çeşitlilik üzerinde duruldu. Çevresel bozuklukların, çarpık kentleşmenin insan ve çevre sağlığına etkilerini anlatan
Trakya Üniversitesi  Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe, "Kontrolsüz sanayi ve şehir atıkları, yoğun tarımsal ilaç kullanımı, çarpık kentleşme, ekosistem bileşenlerinin yoğun tahribatı ve özellikle doğal kaynakların aşırı tüketimi biyolojik zenginliklerin hızla yok olmasına ve ağır çevre kirliliğine yol açmıştır. Son yıllarda, özellikle sivil toplum kuruluşlarının baskıları ses getirmeye başlamış ve çeşitli ülkeler gezegenimizdeki yaşamı tehdit edecek boyuta gelen ekosistem tahribatı ve çevre kirliliğinin önüne geçmek için çevreyle barışık, istikrarlı ve sürdürülebilir gelişme kavramı üzerinde durmaya başlamışlardır. İnsan soyunun sürdürülebilir bir yaşam ortamında devam etmesinin bir ön koşulu olarak ekosistemdeki hassas dengelerin korunması gerekliliğini bilen ülkeler çeşitli organizasyonlar oluşturmuş ve stratejiler belirlemiştir. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi, Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi, Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü gibi sözleşmeler imzalanarak doğa, çevre ve ekosistemin koruması amaçlanmıştır" dedi.

Çevreciler başta olmak üzere akademisyenlerin ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın da katıldığı kongre, cuma günü sona erecek.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Trakya Üniversitesi'nde Ekoloji ve Çevre Kongresi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:14
  • Guneş
   08:00
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   15:41
  • Akşam
   17:59
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı