Gündem Haberleri

  Traklara ait ilk tapınak Tekirdağ'da bulundu

  A.A
  27.10.2008 - 10:41 | Son Güncelleme:

  Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi tarafından, 8 yıldır Herainteikos Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan antik yapının Traklara ait ilk tapınak olduğu tespit edildi.

  Doç. Dr. Neşe Atik'in başkanlığında Tekirdağ'ın Karaevli köyü sınırları içerisindeki Herainteikos Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında M.Ö. 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Traklara ait ilk tapınak ortaya çıkarıldı.

  Kazı ekibi başkanı Neşe Atik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tapınağın heykeller ve kalkanlarla süslü olduğunu söyledi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca gönderilen ödeneğin geç gelmesinden çalışmaların kazı mevsiminin dışında yapıldığını ifade eden Atik, 20 gün önce başlattıkları kazının bu yılki bölümünün kasım ayı içerisinde sona ereceğini belirtti.

  Tekirdağ'a yaklaşık 10 kilometre mesafedeki antik kentte, 2000 yılından bu yana kazı çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Atik, şu anda kazı çalışmalarını sürdürdükleri alanın çok büyük bir yapı kompleksi olduğunu ve bu kompleksin eldeki buluntulara göre bir tapınak kompleksi olduğunun belirlendiğini kaydetti.

  Kazı sırasında M.Ö 2. yüzyıla ait Trak Kralı Mossis'e ait adak sikkeleri bulduklarını vurgulayan Atik, “Yani M.Ö 2. yüzyıla ait bir tapınak alanında çalışıyoruz. Traklarda köpek gömüsü kutsal olduğu için döşeme altında 3 yerde köpek gömüsü bulduk. Bu yılki çalışmalarımız özellikle mimariyi çözmeye yönelik” dedi.
  Geçen yıl yapılan kazılarda ahşaptan bir kalkan bulduklarını ve bu kalkanın tapınağı süslemek için kullanıldığını bildiren Atik, şunları kaydetti:

  “Şuanda yaptığımız kazılarda bu kalkanın bir benzerini daha ortaya çıkardık. Fakat hiç ummadığımız 60 santimetre yüksekliğinde bir Eros heykeli de bulduk. Ayrıca bu bölgede mermer kadın başı heykeli de ortaya çıkarıldı. Devamının da gelmesi muhtemel. Çünkü biz tabaka tabaka kazıyoruz. Böylelikle küçük boyutlu eserleri de ele geçirebiliyoruz.”

  Atik, kazının Mimar Sinan Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden 10 öğrencinin katılımıyla sürdürüldüğünü kaydetti.

  TRAKLAR

  Traklar, antik çağda bugünkü Trakya, Bulgaristan ve Yunanistan'ın kuzeyinde yaşamış, M.Ö. 4. yüzyılda Büyük İskender'in topraklarını ele geçirmesiyle asimili olmuş bir kavim olarak kaynaklarda belirtiliyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı