Dünya Haberleri

  Trajediyi anlattı

  AA
  27.09.2014 - 01:28 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, BM Zirvesi için New York’ta bulunan lider eşlerinin iştirak ettiği ‘Kadın ve Kız Çocuklarının Mali Yönden İyileştirilmesi’ konferansına katıldı.

  Konferansta BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un eşi Yoo (Ban) Soon-taek ile yan yana oturan Erdoğan, özel davetle bir konuşma da yaptı. Kadın ve kızların mali yönden iyileştirilmesinin en önemli konuların başında geldiğini belirten Erdoğan, Türkiye'deki eğitim teşviklerinden ve himayesindeki projelerden örnekler verdi:

  DESTEK VERMEDİNİZ

  -“Savaş şartlarında en büyük zorluğu kadın ve çocuklar yaşıyor. Irak ve Suriye'de devam eden savaşlar nedeniyle Türkiye'ye çok sayıda sığınmacı geldi. Ülkemiz vatandaşları için yaptığımız eğitim faaliyetlerini, aynı hassasiyetlerle ülkemize gelen bu sığınmacılar için de yapıyoruz. Misafirlerimize, Türkiye hiçbir etnik ve dini ayrımcılık yapmadan kapılarını açtı. Sığınmacı genç kadınlar için mesleki eğitim kursları açıldı; sanatsal, sportif aktivitelerden faydalanmaları sağlandı, psikososyal destek hizmetleri ile rehabilitasyonları yapıldı. Fakat bu süreçte Türkiye'ye uluslararası kamuoyundan hiçbir destek gelmedi.
  -Savaş şartlarındaki kadın ve çocuklar adına, vicdanların bu büyük trajediyi fark etmesini ve insanlığın ortak adım atmasını bekliyorum. Kadınlar ve kız çocuklarının mali yönden iyileştirilmesinin ilk adımı olarak Türkiye'deki eğitim seferberliğinin tüm dünyaya örnek olacağını umuyorum.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı