ANKARA HABERLERİ

Trafikteki çeteleri ortadan kaldırdık

Arda AKIN
26 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mayıs 2010 - 19:43

Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, göreve başladığı günden bugüne geçen 10 ayını Hürriyet Ankara’ya değerlendirdi. Özdemir, asayişten Başkentin trafik düzenlemelerine kadar çalışmalarını anlattı ve önemli mesajlar verdi.

Arda AKIN

ANKARALILARIN güvenlik ve trafik konusunda merak ettiği birçok konuya açıklık getiren Emniyet müdürü Orhan Özdemir, polisin yaptığı çalışmalarını anlattı. “Kaldırımların işgalinden, değnekçilerin park tutmasından, illegal kazanç sağlanarak çeteleşmeler meydana gelmesinden şikayetleri ortadan kaldırıyoruz” diyen Özdemir, özellikle trafik ve asayiş konularında halkın desteğini beklediklerini söyledi.

950 BİN ARAÇ YOLDA

Göreve başladığınız günden itibaren trafik denetimlerini neden artırdınız?

Türkiye’de her yıl trafiğe 10 binlerce insan kurban veriyoruz. Ülkemizin artık devlet politikası olarak benimsediği trafik sorununa Ankara’da da çözüm üretmeye çalışıyoruz. Trafik ayrıca tüm dünyada medeniyetin önemli bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Göreve başladığımdan beri Ankara’daki trafik sorunun ne kadar büyük olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Ankara’da tam 950 bin araç her gün yollarda bir yerden bir yere gitmeye çalışıyor. Buna her gün değişik şehirlerden gelen binlerce araç ve transit geçiş yapan araçları da eklediğinizde ortaya inanılmaz rakamlar çıkıyor. Tüm bu rakamlarla birlikte kaldırımların işgal edildiği, değnekçilerin park tuttuğu ve böylece illegal kazanç sağlanarak çeteleşmelerin meydana geldiği, insanların trafik kurallarına saygı göstermediği, kırmızı ışıklara ve park kurallarına uymadıkları yönünde sürekli şikayetler alıyoruz. Gözlemlerimiz de bu şikayetlerle örtüşüyor.

SIFIR TOLERANSLA

Trafik denetimleri aynı sıklıkta sürecek mi?

Bizde Başkente yakışmayan trafik görüntüsünde sürücü kusurlarını gidermek için polise verilen geniş yetkileri daha aktif halde kullanıyoruz. Bunu sıfır toleransla gerçekleştiriyoruz. Yetkilerin kullanılmasında denetimlerin sık olmasına da özen gösteriyoruz. Sürücülerin yaptığı hataları kamera ve fotoğraf makinalarıyla belirliyoruz.
Geniş bir şekilde sıfır müsama göstererek denetimlere devam edeceğiz. Sürücülerimiz bu denetimlere alışmak zorundalar. Ceza yemeyen ve denetimler için bize teşekkürlerini ileten binlerce sürücü var. Bu şu anlama geliyor, bu şehirde yaşayan birçok insan trafik sorunundan şikayetçi.

Anahtarlık karanfil ve kolonyalı mendiller dağıtılıyor

Sürücü ve yayalara neden broşür ve hediyeler dağıtıyorsunuz?

Trafik Şube Müdürlüğümüz, kurallara uyulması konusunda sürücü ve yayaların bilinçlendirilmesi amacıyla düzenli olarak broşür ve el ilanı hazırlayarak ana arterlerde dağıtıyor. Vatandaşlarımız bu ilanlarda yazan küçük ama çok önemli bilgileri uyguladığı takdirde hem kendilerinin can güvenliğini hem de başkalarının can güvenliğini tehlikeye atmamış oluyor.

Yanlarındayız

Bazı özel günlerde de sürücü ve yayalara, kolonyalı mendil, anahtarlık, karanfil dağıtarak polisin onların huzur ve güvenliği için her zaman yanlarında olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Sizin aracılığınızla trafik kurallarına uyan tüm vatandaşlarımıza ve 24 saat aralıksız çalışarak trafiği düzünlemeye çalışan meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Onların özeverili çalışmaları sayesinde trafik sorununun her geçen gün daha da azalacağına inancım tam.

Kameralar 21 Haziran günü kayıt yapacak

Ankara’nın birçok bölgesine hız kameraları takıldı. Bu kameralar ne zaman aktif hale getirilecek?
Araçlarımızdaki hız kameralarının yanı sıra elde taşınabilir kameralar da kullanmaya başladık. Ankara’nın 180 ayrı bölgesinde elektronik trafik denetim cihazları kuruyoruz. Büyük bir çoğunluğunun bağlantıları yapıldı. Işık ihlalleri, park ihlalleri, aşırı hız ve diğer trafik ihlalleri kameralara kayıt edilecek. Otomatik çalışan bu üstün teknolojiyle üretilmiş cihazlar hata yapan sürücülerin plakalarına cezaları otomatik olarak kesecek. Bu anlamda personel sayısında da tasarruf sağlamış olacağız.

Işıklı bölgelere çizgi

Cihazlar özellikle trafik ışıklarının bulunduğu bölgelerde aktif durumda olacak. Bunun için ışıklı bölgelere çizgi çizdirmeye başladık. Sürücü aracıyla ışıkta beklemeyip çizgiyi geçtiği anda cihaz otomatik olarak plakaya ceza yazacak. Sürücüler kırmızı ışığı geçip gitmese dahi çizgiyi geçtiklerinde yaya yolu hakkına tecavüz ettikleri için yine ceza yiyecekler. Ayrıca sürücülere yazılan cezalar direkt maliyenin sistemine geçecek ve ceza makbuzları birkaç gün içinde evlerine ulaşacak. Makbuzlarda cihazların belirlediği trafik ihlaline ait fotoğraf da olacak.

24 saat açık olacak

Kızılay, Ulus, Tandoğan, Konya Yolu, Eskişehir Yolu üzerinde kameralarla ilgili denemelere başladık. Şuana kadar kameraların başarılı olduğunu tespit ettik. 21 Haziran’dan itibaren tüm kameralar aktif hale geçecek. Cihazlar 24 saat çalışacak ve günlük raporlar ilgili polislerce Maliye’ye iletilecek. Sürücüler, “Bu yolda nasıl olsa polis yok” düşüncesiyle trafik kurallarını ihlal etmekten vazgeçmeli.

Kazalarda milli servet yok oluyor

EMNİYET Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Türkiye’deki trafik kazalarının yüzde 95’inin sürücü hatalarından kaynaklandığını belirterek, “Trafik kazalarında insanlar ölüyor, milli servet heba oluyor. Hata yapan ne suç işlediğini bilmeli ve bir daha yapmamalı” dedi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Dikmen binasında, 20 ilin trafikten sorumlu emniyet müdür yardımcıları ile birim amirlerinin katılımıyla “Bölge Değerlendirme Toplantısı” yapıldı.

Trafik ülkenin sorunu

Köksal, Türkiye’de yaklaşık 15 milyon aracın, 20 milyonun üzerinde de ehliyetli insanın bulunduğunu, yayalar da dikkate alındığında trafik sorununun bütün ülkeyi ilgilendirdiğini söyledi. Köksal, “Hata yapan ne suç işlediğini bilmeli ve bir daha yapmamalı. Gıyapta ceza istemiyorum, o işin tembelliğidir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Trafikteki çeteleri ortadan kaldırdık haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı