Gündem Haberleri

  Trafikte uyuşturucu denetimlerinde 6 kişi yakalandı

  Ali AKSOYER/İSTANBUL,(DHA)
  13.09.2013 - 10:41 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL’da 20 gündür süren sürücülere yönelik uyuşturucu denetimlerinde 136 sürücü kontrolden geçirildi. İkisi hatlı minibüs şoförü 6 kişinin uyuşturucu alarak araç kullandıkları tespit edildi. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri yasal işlem başlattıkları sürücülerin ehliyetlerine 5 yıl süre ile el koyarken her birine 3 bin 600 lira ceza kesti.

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan bir tanıtım ve bilgilendirme toplantısının ardından 21 Ağustos tarihinde başlatılan sürücülere yönelik uyuşturucu kontrolleri aralıksız sürüyor.

  İLK YAKALANAN MİNİBÜS ŞOFÖRÜ OLDU

  Kontrolde ilk yakalanan ise bir minibüs şoförü oldu. Kadıköy’de yapılan kontroller sırasında yakalanan C.G.’nin (33) esrar maddesi kullanarak araç kullandığı tespit edildi. Şüphelinin ehliyetine 5 yıl süre ile el konup 3 bin 600 lira para cezası kesildi. Şüpheli ayrıca polis merkezine teslim edilerek hakkında uyuşturucu kullanmak suçundan işlem yapıldı.

  Uyuşturucu denetimi süresinde 136 sürücü kontrolden geçirildi. Fatih bölgesinde sürücü H.G., Beşiktaş bölgesinde sürücüler S.Ç. ile H.B., Ümraniye bölgesinde sürücüler R.M. ile V.O.’nun uyuşturucu madde kullanarak araç kullandıkları tespit edildiği öğrenildi. Bu kişilerden birinin kokain kullandığı diğerlerinin esrar maddesi kullandıkları belirlendi. Bu sürücülerin de ehliyetlerine 5 yıl el konulup, 3 bin 600 lira para cezası uygulandıktan sonra polis merkezine teslim edilerek haklarında uyuşturucu kullanmak suçundan işlem yapıldığı belirtildi.

  ÖNCE ALKOL SONRA UYUŞTURUCU TESTİ YAPILIYOR

  Uyuşturucu testinin yapılan alkol kontrolü sırasında alkollü çıkmayan ancak alkollü hali gözlenen sürücülere uygulandığı belirtildi.

  MOBİL UYUŞTURUCU ANALİZ CİHAZI NASIL ÇALIŞIYOR

  Almanya’dan ithal edilen "Mobil uyuşturucu analiz cihazı 2 parçadan oluşan bir set . Seti’in ilk parçasında bulunan pet yardımıyla sürücüden tükürük örneği alınıyor. Sürücünün ağzına sokup yaklaşık 2 dakika bekletilen pet daha sonra dışarı çıkarılıyor ve kimyasal tepkimelerin tamamlanması için 7 dakika bekletiliyor. Daha sonra bu pet’in takıldığı mobil uyuşturucu analiz cihazı kişinin uyuşturucu kullanıp kullanmadığını belirliyor. Cihazın 19 ayrı uyuşturucuyu tanıyabileceğini söyleyen yetkililer test yapılan kişinin hangi uyuşturucuyu kullandığının da mobil uyuşturucu analiz cihazıyla tespit edildiğini söylediler. Cihaz, uyuşturucu kullanıldıktan sonraki 48 saat içinde tespit yapabiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı