"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Trafikte insanın aklına takılanlar

Bizde trafik denilince akla ne gelir?

Sıkışıklık, keşmekeş, gerilen sinirler, tartışmalar ve kavgalar, insana saygısızlık, sevgisizlik, hoşnutsuzluk, sabırsızlık, "Önüne baksana ulan, ehliyeti kimden aldın" gibi centilmence uyarılar, küfürler, kazalar... İlk aklıma gelenler bunlar. Düşününce, dahası da bulunur herhalde. Örneğin unuttuğum bir tanesi hemen geldi aklıma. Magandalar...

******

Hani kuralsızlığı ilke edinen, kırmızı ışıkta geçmeyi fiyaka sanan, özellikle kadın sürücülere zorluk çıkartıp hata yapmalarına neden olan, dışarı gürültülü müzik yayını yapan, fren cırtlatmayı marifet sanan, kül tablasını yola boşaltanlar. Ve de fırsat buldukça emniyet kemeri takmayan, sürekli cep telefonuyla konuşanlar... Evet bana göre bu en son bölümdekiler ciddi birer arıza. Bakmayın öyle, aralarında kravat takıp takım elbise giyen de vardır. Ama onlar kimseye aldırmadan cep telefonuyla konuşur, direksiyonu tek eliyle kavrar, aracını böyle yönetmeye çalışır. Bu işlemi yaparken aralarında sigara içeni bile vardır.

*****

Bunların bir de motosikletlileri vardır. Bir fiyakalı kurulurlar motorlarına. Kaskları mutlaka yanlarındadır. Ama ya arkaya koymuşlardır, ya ayaklarının arasına almışlardır, ya da kollarına takmışlardır. Evet, motosiklete binip kaskı koluna takan tek canlı türü bizdedir herhalde. İster inanın, ister inanmayın.

*****

Kasktan söz ederken bir kaç örnek vereyim. Geçenlerde, bir yılda motosiklet kazalarında 13 kişinin can verdiği Bodrum'da trafik ekipleri denetime çıktı. Gördüklerine onlar da şaştı. Çoğu kask takmıyordu. Bir motosiklete dört kişi binen vardı. Yani ailecek. Baba, anne ve iki çocuk, tabii ki kasksız. Ve Marmaris'den bir uygulama. Burada da trafik ekipleri bir saatte 448 kişiye kask cezası verdi. Yanlış okumadınız, (Dört yüz kırksekiz kişi.) Bunların arasında turistler de vardı. Yani benzetmişiz kendimize. Ama motosiklet kiralarken, değil vermek, kaskın adını bile anmayınca turist ne yapsın?

*****

Örnekleri sürdürelim. İzmir'de bir yılda 63 bin kişiye, emniyet kemeri takmadıkları için ceza yazılmış. Cep telefonuyla konuşurken yakalananların sayısı 12 bin. Kırmızı ışıkta 9 bin 22 kişi geçip ceza almış. Tabii ki hepsi para cezası. Ne denli caydırıcıdır, tartışılır. Haa bu arada, Karayolları Trafik Yasası'nda değişiklikler yapılacakmış. Emniyet kemeri takmayan 125, kasksız motosiklet kullanan 250, direksiyon başında cep telefonuyla konuşan 60 YTL ceza verecekmiş. Ne dersiniz, yukarıda saydıklarımızı, bu cezalar vaz geçirir mi?

*****

Başta söyledim, trafik denilince aklımıza hep olumsuzluklar geliyor. Düzen, titizlik, saygı, sevgi, sabır asla... Gün gelir, olumlu da düşünür müyüz? Haaa bir örnek daha. Denizli, emniyet kemerinde yüzde 85 başarı sağlamış, Türkiye birincisi olmuş. Ne güzel... Bugün trafik de nereden çıktı? Hiç, Alsancak'ta Talatpaşa Bulvarı'nda taksilerle dolmuşlar tek şeridi işgal ettiği için, araç kuyruğunda beklerken düşüverdi aklıma.
X