ANKARA HABERLERİ

‘Trafikte biz de varız'

Sedat CENİKLİ
04.05.2017 - 17:23Son Güncelleme : 04.05.2017 - 17:24

Çankaya Üniversitesi, 20’nci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, ‘kent içinde bisiklet kullanamı’ konusuna dikkat çekmek amacıyla dün bisiklet turu düzenledi. Akademik ve idari kadro ile öğrencilerinin katıldığı 30 kilometrelik tur, üniversitenin Balgat’taki kampüsünden başlayıp, Eskişehir Yolu üzerindeki merkez kampüste sona erdi. 

Sedat CENİKLİ

Trafik ekiplerince güvenlik tedbirlerinin alındığı tur boyunca bisikletlilere, ambulans da eşlik etti. Ayrıca turu yarıda bırakmak isteyenlere otobüs imkânı, teknik ekip desteği sağlandı. Ankara’nın bisiklet kenti olması için çabaladıklarını belirten Bisiklet Topluluğu Danışmanı Öğr. Gör. Dr. Ali Özkan Çakırlar, şunları söyledi:
“Çankaya Üniversitesi’nin 20’nci yılını kutluyoruz. O nedenle birçok etkinlik yaptık. Bunlardan bir tanesi de bisiklet turu. Bisiklete verdiğimiz önemi ve çevre dostu bir üniversite olduğumuzu göstermek açısından bisiklet turu yapmaya karar verdik. Üniversitenin ilk kurulduğu kampüsten yeni kampüse kadar 30 kilometrelik, sembolik bir tur oldu. Bütün bileşenlerimiz; öğrencilerimiz, hocalarımız, akademideki daire personelimiz ve bisikletli dostlarımız katıldı. Delta Bisiklet’in, Batı Ankara Bisiklet Grubu’nun desteği var. Eğlenceli bir şenlik olsun istedik. Ankara’nın, üniversite kenti olması dolayısıyla da artık yavaş yavaş bisiklet kenti olması yolunda mesaj vermek istiyoruz.”

‘Trafikte biz de varız

TUR ÖNCESİ TÖREN

Balgat Kampüsü’nde, tur öncesi yapılan törende Çankaya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sıtkı Alp, Rektör Prof. Dr. Hamdi Mollamahmutoğlu ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Taş’a etkinlik anısına yapılan ve isimlerinin yazılı olduğu bisiklet forması ve plaket takdim edildi.

BAKANLIK'TAN YEREL YÖNETİMLERE BİSİKLET KILAVUZU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, daha temiz ve yaşanılabilir çevre için şehir içi yollarda bisikletin etkin bir ulaşım aracı olarak kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla yerel yönetimlere yönelik “Şehir İçi Bisiklet Yolları Kılavuzu” hazırladı.
Bisikletin şehir içi yollarda ulaşım amacıyla kullanılmasının sağlanması, bisiklet yolları, istasyonları ve park yerlerinin planlanması, tasarlanması, yapılması ve işletilmesine ilişkin usul ile esasları içeren taslak, bakanlığın internet sitesi üzerinden ilgili yerel yönetimlerle kamu kurum ve kuruluşların görüşüne açıldı. Klavuz ile hava kirliliğinin daha az olduğu, trafik kaynaklı gürültüden uzaklaşmış bir çevre oluşturulması için bisiklet kullanımının teşvik edilmesi amaçlanıyor. Taslakta, yerel yönetimlerin bisiklet altyapısına yatırım yapmaları durumunda şehir halkına sağlayacağı faydalar, bisiklet yolu uygulamaları, uygulama öncesi ve sonrasında sosyal, teknik, ekonomik ve çevresel katkıların neler olacağı anlatılıyor. Yıldız Nevin GÜNDOĞMUŞ/AA

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Trafikte biz de varız' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 17 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Trafikte biz de varız' haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı