EDİRNE HABERLERİ

Trafikte Bisikletliye Saygı İstediler

IHA
10.07.2015 - 09:26Son Güncelleme :

BİSİKLETLİYE TRAFİKTE SAYGI

IHA

Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) üyeleri, trafikte bisikletlilere saygı gösterilmesini istedi.
Edirne’de bir yıl içinde 2 bisikletlinin trafik kazasında hayatını kaybetmesi ve çok sayıda kişinin de yaralanmasının ardından Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Bisiklet Branşı Sorumlusu M. Ergun Gözet, açıklama yaptı.
Yayaların, bisikletlilerin, araçların ve diğer unsurlar olarak hepsinin trafikte bir bütün olduğunu ifade eden Gözet, "Trafikte olabilecek kazalarda yaya ve bisikletlilerin en fazla zararı görebileceğini ön görmek zor değil. Edirne’mizde bisiklet yollarının olmaması sadece bisiklet kullananlara değil, araç kullananlara da büyük sorumluluk yüklemektedir. Trafikte yaya ve bisikletlilerin özellikle dikkate alınması ve önceliğin trafik kuralları çerçevesinde tanınması gerekir. Yaya geçitlerinde yayalara öncelik verme alışkanlığını edinmek, Edirne gibi çağdaş bir kentte sürücülerin önceliği olmalı. Aynı zamanda sürücülerin, son yıllarda Edirne sokaklarında çokça gördüğümüz ve Edirne’ye bir ‘Avrupa kenti’ olma vizyonu yükleyen, sokaklara ve caddelere adeta renk katan bisiklet sürücülerini fark edip ona göre tedbir almaları ve önceliği kendilerine sağlamaları çağdaşlık olduğu kadar insani bir görevdir" dedi.
"BİSİKLETLİYİ SOLLARKEN 1,5 METRE MESAFE KOLLANMASI GEREKİR"
Bisikletlinin de trafiğin bir parçası olduğunu unutmamak gerektiğini vurgulayan Gözet, "Bisikletliyi trafikte taciz edecek şekilde değil de 1,5 metre uzağından sollayarak geçmek, alınabilecek en basit önlemlerden biridir. Uygar sürücü, uygar toplum olmak bunu gerektirir. Sağlık için, ulaşım için çevre için bisiklete binen insanları sokak aralarında aşırı hız yaparak ölümle burun buruna getirmemeliyiz. Lütfen trafik kurallarına ve şehir içi hız kurallarına dikkat edelim. Özellikle yaz günlerinde sokaklarda bisiklet sürmek zorunda kalan çocuk ve diğer insanları düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.
EDOSK Bisiklet Branşı Sorumlusu Gözet, araç sürücülerinin, bisiklet sürücülerinin, yayaların, trafikteki tüm unsurların; gerek trafik, gerekse de bisikletli sürücüler konusunda eğitim alması gerektiğini savunarak, bu konuda kulüp olarak kendilerine düşen görevleri yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Trafikte Bisikletliye Saygı İstediler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Temmuz 2015 tarihinde saat 09 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Trafikte Bisikletliye Saygı İstediler haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:20
 • Guneş
  08:07
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  17:55
 • Yatsı
  19:31
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı