Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Trafik yasası Meclis'te

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.12.2000 - 00:01

  Ölümlü trafik kazasına neden olanlara verilen hapis cezalarının üçte bir oranında artırılmasını öngören ve hız sınırını aşma ve alkollü araç kullanmada verilen cezaları yeniden düzenleyen yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

  Tasarıya göre, ölümlü trafik kazasına neden olanların suçları taksirli suçlardan sayılacak ve cezaları üçte bir oranında artırılacak. Bu ceza, paraya çevrilemeyecek. Tasarının yasalaşması halinde, mevcut yasalara göre bir kişinin ölümüne neden olanlara 2- 5 yıl arasında, birden fazla kişinin ölümüne neden olanlara 4-10 yıl arasında verilen ceza, üçte bir oranında artırılarak uygulanacak.

  Alkollü araç kullanma

  Alkollü araç kullananların sürücü belgelerine 6 ay süreyle el konulacak ve 100 milyon lira para cezası verilecek. Geriye doğru 5 yıl içinde ikinci defa alkollü araç kullananların sürücü belgelerine de 2 yıl süreyle el konulacak. Ayrıca, 150 milyon lira para cezasına çarptırılacaklar. Üçüncü defasında ise 5 yıl süreyle sürücü belgesi geri alınacak ve 200 milyon lira para cezası uygulanacak. Psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonrası uygun görülenlere, geri alma süresi sonunda sürücü belgeleri iade edilecek.

  Uyuşturucu ve keyif verici maddeler alarak araç kullananlar hakkında eylemleri başka bir suç oluştursa bile, ayrıca bir yıl hafif hapis cezası ile birlikte 400 milyon lira hafif para cezası uygulanacak ve sürücü belgeleri süresiz olarak geri alınacak.

  Hız sınırını aşma

  Hız ölçen cihaz ve çeşitli usullerle yapılan tespit sonucu hız sınırlarını yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar aşan sürücülere 50 milyon lira, yüzde 30'dan fazla aşan sürücülere 100 milyon lira para cezası verilecek.

  Hız kuralının ihlali sebebiyle ceza yazılan sürücülerden, suçun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde aynı kuralı 3 defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri 2 yıl süreyle geri alınacak. Süresi sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilerek sürücü belgesi almasına engel hali olmadığı anlaşılanlara belgeleri geri verilecek.

  Araçlarında hız ölçen radarları tespit eden cihaz bulunduranlara 300 milyon lira para, 4 aydan 6 aya kadar hapis cezası verilecek. Bu cihazları imal ve ithal edenlere de fiilleri başka bir suç oluştursa bile 300 milyon lira para, 8 ay hapis cezası verilecek.

  Otoyollarda ve devlet karayollarında, konaklama yerleri ve belediye mücavir alanları hariç olmak üzere, yapılacak ve açılacak yapı ve tesislerde alkollü içki satılamayacak.

  Daha önce yapılmış veya yapılacak yapı ve tesislerin sahipleri, durumlarını bir yıl içerisinde bu yasaya uygun hale getirecekler.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı