Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Trafik hırsızları

Ayşen GÜR

YARIN Trafik Haftası başlayacak. Ödüller, törenler, konuşmalar vesaire var. Ancak bütün bunlar halkın ne kadar ilgisini çekecek? Bu soruya kesin bir cevap veremiyorum.

Çünkü garip bir durum var. Trafik, her yönüyle Türkiye'nin bir numaralı sorunlarından biri. Trafik sıkışıklığı günlük hayatımızın tartışmasız en büyük derdi. Trafik kazaları Türkiye'deki ölüm nedenlerinin kesinlikle başında geliyor. Ama buna rağmen, trafikle ilgili haberler, üstelik kanlı ve canlı oldukları halde, pek ilgi çekmiyor!

Herhalde bunun psikolojik nedenleri vardır. İnsanlar bu meseleyi kanıksamış durumda. Çözümsüz olduğuna inanıyorlar artık, var olan durumu olduğu gibi kabul ediyor, ölümleri bile normal sayıyorlar.

Bugün, Büyükşehir Belediyesi Altyapı Planlama ve Koordinasyon Dairesi Trafik İşleri Müdürü Ahmet Yüzbaşıoğlu'nun anlattığı, ayrıntı sayılabilecek bir sorunu örnek olarak aktarıyorum. Gerek Belediye'nin gerek Karayolları'nın yollara koyduğu tabelaların çalınması.

Her gün şehirde Büyükşehir Belediyesi'ne ait 10 tabela çalınıyormuş. Çünkü alüminyum kullanılıyor tabelalarda, çok kıymetliler. Trafiğin en yoğun olduğu yerlerde bile bu hırsızlık yapılıyormuş.

Bir gün Ahmet Yüzbaşıoğlu bir piknik yerinde, adamın birinin yaktığı ateşte et kızartmak için bir trafik levhasından yararlandığını bile görmüş!

Bu yüzden artık hız sınırını belirtmek için levhalardan yararlanmakla yetinmiyor, yolun üzerine yazıyorlarmış...

Bazı yerlerde alttan yarısı kesik trafik levhaları görürseniz şaşırmayın: Mutlaka bir hırsız taksit taksit çalışıyor, her gece levhanın bir bölümünü kesip alıyordur!

Bu örneği aktarmamın nedeni, trafiğin aynı zamanda ne kadar çok yönlü, büyük bir yatırım olduğunu hatırlatmak.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI