"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Trafik çilesi ders olabilir

İZMİRLİ yine sabır sınavında. Neden mi? Yıllarca sorun olan, yarım kalan, liman viyadükleri tamamlanacak.

Viyadükler limana indirilecek ve TIR’lar kent içi trafiğine girmeyecek. Tabii, bu kadar kolay olmayacak. Aylar sürecek bir trafik çilesi çekilecek. Çünkü, Alsancak’tan Karşıyaka ve Bornova’ya gidecek olanlar tek yönlü yapılan Şehitler Caddesi’ni kullanacak. Karşıyaka ve Bornova’dan Alsancak yönüne gidenler de tek yönlü hale gelen Liman Caddesi’ni. Uygulama başladı, sıkıntı da.
ESHOT önlemini aldı
Yeni uygulamada Karşıyaka ve Bornova’ya gidecek otobüsler tek yolu kullanacağı için trafik önemli ölçüde sıkışacak. Çünkü, bu çevrede seçenek olabilecek yol da yok. Olası ve mutlaka gerçekleşecek tepkilere karşı ESHOT önlemini aldı. Ne mi yaptı? Ulaştırma Koordinasyon Merkezi’nde alınan yeni trafik düzeni kararına karşıt notu düştü. Yani ESHOT, “Biz bu düzene karşı olduğumuzu bildirdik, sıkıntı çekileceğini söyledik” diyebilecek.
Maçlar yine Alsancak’ta mı
Şehitler Caddesi’ndeki Alsancak Stadı’nda maç olduğunda trafik kesilirdi. Özellikle Göztepe, Karşıyaka’nın maçlarında stat çevresinden değil araç, bileti olmayan yaya bile geçirilmezdi. Şimdi tek yönlü trafik kesilemeyeceğine göre Alsancak Stadı’nda maç yapılmayacak mı? Yapılırsa nasıl önlem alınacak?
Ne yapılabilir
Bence viyadükler tamamlanana kadar herkese görev düşüyor. Toplu ulaşım araçları kullanımı artmalı. Güzergah seçenekleri artan metro ve vapurlar mutlaka alışkanlık haline getirilmeli. Mümkün olduğunca az özel araç kullanılmalı. Aynı yöne giden komşular, arkadaşların nöbetleşe tek araç kullanması gibi önlemlere başvurulmalı. Ne dersiniz? Bu trafik düzeni, belki de toplu ulaşıma zorunlu özendirir herkesi.

Büyükşehir’den yanıt yok

İKİ hafta önce bir kazadan söz ettim. İZULAŞ otobüsü Cumhuriyet Meydanı’nda trafik lambası direğine çarptı. Direk, 30 yaşındaki Gülçin Doğan’ın başına düştü. Genç kadın bir haftalık yaşam savaşını kazanamadı. Geride eşi Lütfü Doğan ve 4.5 yaşındaki oğlu Ege kaldı. Ben de iki hafta önce şu soruları yönelttim:
· İZULAŞ’ta görevli bir şoförün karıştığı, ölümle sonuçlanan bir olayla ilgili olarak ilgililer, yetkililer ne yaptı?
· Büyükşehir Belediyesi ya da İZULAŞ’tan, acılı aileyle ilgilenen, “Özür dileriz”, “Bir ihtiyacınız var mı”, “Nasılsınız”, “Başınız sağolsun”, “Yanınızdayız” diyen oldu mu?
· Başkan Aziz Kocaoğlu, CHP Kurultayı ve divan başkanlığı telaşındaydı tamam da Büyükşehir’de bu acıyı paylaşmayı düşünen birileri yok mu?
· Büyükşehir Belediyesi, İZULAŞ yetkililerinin içi rahat mı?
· Her şeyi dört dörtlük yaptılarsa, lütfedip bilgi verirler mi?
Bugüne kadar yanıt gelmedi. Ben yine de bekliyorum.

X