ANKARA HABERLERİ

Trafiğin dili var

Hürriyet Haber
21.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Trafik kültürünü saptamaya yönelik bin 246 kişiyle yapılan anket çalışmasına göre, sürücülerin yüzde 58,7’si selamlaşma ya da “hoşçakal” anlamında selektör ve korna kullanıyor.

Hürriyet Haber

SÜRÜCÜLERİN trafik kültürünü saptamaya yönelik yapılan bir araştırmaya göre, yüzde 58,7’si selamlaşma ya da “hoşçakal” anlamında selektör ve korna kullanıyor. 2. Karayolları Ulusal Kongresinde “Sürücü Tutum Anketleri ve Ülkemizde Trafik Kültürüne İlişkin Yapılan Anket Çalışması” başlıklı bir bildiri yayımlandı. Jeoloji Mühendisi Nuray Ünal ile Karayolları Genel Müdürlüğü çalışanı Dr. Leyla Ünal tarafından geçen yıl hazırlanan araştırma kapsamında yüzde 28’i kadın, yüzde 72’si erkek olmak üzere toplam bin 246 kişiye anket uygulandı.

Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 20,5’i son bir yıl içerisinde trafik cezası alırken, bu kişilerin yüzde 22’sini birden fazla trafik cezası alanlar oluşturdu. Ceza alanların trafik cezalarının dağılımlarına bakıldığında yüzde 39,2 ile aşırı hız ilk sırada, yüzde 34,7 ile hatalı park ikinci sırada ve yüzde 10,4 ile ışık ihlali üçüncü sırada yer aldı.

Trafik işaretleri yetersiz

ARAŞTIRMADA trafik kurallarına uyma ile ilgili sorulara katılımcıların verdiği yanıtlara göre, yüzde 58,7’si selamlaşma ya da hoşçakal anlamında selektör ve korna kullanıyor.
Karayollarındaki hız sınırlarının artırılması konusunda düşünceleri sorulan katılımcıların yüzde 47,1’i “evet, artırılmalı” yanıtını verirken, yüzde 48,4’ü artırılmaması yönünde görüş bildirdi.
Yol yapım bakım çalışma alanlarında trafik işaretlemelerinin yeterliliği sorulan katılımcıların yüzde 65’i işaretlemelerin yetersiz olduğunu belirtirken, yüzde 31,1 yeterli olduğu fikrini savundu. Sürücü olarak kendilerinin değerlendirilmesi istenen katılımcılardan kadınlar kendilerine 100 üzerinden 79,5 verirken, erkek sürücüler kendilerine ortalama 100 üzerinden 84,1 puan verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Trafiğin dili var haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:12
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı