Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Trafiğe İTO çözümü

  Hürriyet Haber
  12 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 1998 - 00:01

  İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) Yıldız Üniversitesi İnşaat Fakültesi Ulaştırma Anabilim Dalı ile birlikte gerçekleştirdiği ‘‘İstanbul Ulaşımında Acil Eylem Planı’’ konulu bilimsel araştırmanın sonuçları açıklandı.

  İTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım tarafından açıklanan eylem planında, kentsel ulaşım trafik ünitesi kurulması, bilgisayar ağları, İnternet gibi teknolojik olanaklar kullanılarak işyerine gitmeden yapılabilecek türdeki işlerin evlerde veya evlere yakın ‘‘uydu çalışma merkezleri’’nde yapılması şeklinde çalışma yöntemlerinin yaygınlaştırılması, tıkanıklık görülen güzergahlara girişleri ücretlendirme gibi 16 öneri getirildi.

  Neler var

  İstanbul'un ulaşım sorununun çözümü için getirilen 16 öneriden bazılarının başlıkları şöyle:

  Şehiriçi ulaşımla ilgili tüm birimler bir çatı altında toplanarak, sorunların tek bir merkezden tespiti ve çözümü için yetkili bir kentsel ulaşım-trafik otoritesi kurulmalıdır.

  Mesai başlangıç ve bitiş saatleri, trafiğin yoğun olduğu saatlere gelmeyecek şekilde düzenlenmelidir.

  Bilgisayar ağları, İnternet gibi teknolojik olanaklar da kullanılarak, işyerine gitmeden yapılabilecek türdeki işlerin evlerde veya evlere yakın (uydu çalışma merkezlerinde) yapılması şeklinde çalışma yöntemleri yaygınlaştırılmalıdır.

  Trafiğin yoğun olduğu saatlerde tıkanıklık görülen güzergahlara girişler, ücretlendirme gibi yöntemlerle trafik yoğunluğu az olan diğer güzergahlara kaydırılmalıdır.

  Yaya ve bisikletle ulaşım özendirilmelidir.

  Şehiriçi trafik durumunu sürücülerin sürekli öğrenebilmeleri, özellikle kapalı veya sorunlu yollar hakkında anında bilgilendirilmeleri için trafiğe özel radyo kurulmalıdır.

  Deniz ve demiryolu ulaşımından daha fazla yararlanılmalıdır.

  Eminönü ve Fatih ilçelerini kapsayan Tarihi Yarımada bölgesinde otomobil girişine kısıtlama getirilmelidir.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı