« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Trabzon'un borcu ne kadar?

Trabzonspor Kulübü Yönetim Kurulu, idari ve mali açıdan oy çokluğuyla ibra edildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde seçim maddesinin yer almadığı ve üyelerin ilgi gösterdiği Olağan Mali Genel Kurul, öncekilere oranla sakin geçti.

Divan Başkanlığı'na İlhami Algan'ın getirildiği genel kurulda ilk olarak 41. dönem yönetim kurulu faaliyet raporu, kulüp genel müdürü Sinan Zengin tarafından okundu.

Zengin, futbol sektörünün bugün geldiği noktada kulüplerin yaşamlarına devam edebilmeleri için kurumsal bir yapıya sahip, güçlü bir marka ve bunları çok iyi bir şekilde kullanabiliyor olmalarının büyük önem arz ettiğini belirterek, "Bu şekilde yapılanmış kulüpler aynı zamanda çok şeffaf bir yapıya da kavuştuklarından, hesap verebilirlikleri de üst seviyededir" dedi.

Zengin, faaliyet döneminde hayata geçirdikleri projelerin bulunduğunu kaydederek, "TrabzonCell, Trabzonspor Kartı, TS Clup yapılanması, HES kapasite yükseltmeleri, Yaylakent Tesisleri'nin kulübe kazandırılması, İstanbul'da oluşturduğumuz pazarlama ve iletişim merkezi, kulübümüzün hemen önünde bulunan yat limanının kulübe devri ve tesislerde yapılan fiziksel iyileştirmeler bunlardan öne çıkanıdır" diye konuştu.

BORÇ 94,5 TRİLYON

Zengin'in konuşmasından sonra Denetleme Kurulu üyelerince Trabzonspor'un borcunun yaklaşık 94,5 milyon lira olduğu açıklandı.

Faaliyet raporunda Trabzonspor Kulübü'nün 2010 yılı tahmini bütçesinde toplam gelirler 186 milyon 800 bin, toplam giderler ise 186 milyon 709 bin 903 lira olarak gösterildi. Net kar ise 90 bin 97 lira olarak belirtildi.

Genel kurulda Refik Karaağaçlı, Edip Sevinç, Ali Sürmen, Ali Sait Yılmaz, Niyazi Sürmen, Mehmet Cevahir, Cengiz Çebi ve Erman Baş, söz alarak yönetim kurulu ile ilgili düşüncelerini dile getirdiler.

ŞENER'İN KONUŞMASI

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, yapılan eleştirilerin bir bölümüne yürekten katıldığını söyleyerek, "3-4 aydır Trabzon'da yerel ve ulusal basında, şehirde Trabzonspor'un çok borçlandığı ve altından kalkamayacağı yönündeki görüşler beyan ediliyor. Trabzonspor'un borcu olduğu doğrudur, ama Trabzonspor'un gelirlerinin de olduğu doğrudur. Gelirlerle giderler arasında dengeyi sağlamak da bizim görevimiz. Bütçeyi ne kadar büyütürsek Trabzonspor'un eni boyu da büyür" dedi.

Yönetim kurullarının 3 yıl için seçildiğine işaret eden Şener, sözlerini şöyle sürdürdü: "En büyük giderler de bonservis ve futbolcu giderlerdir. 15 Ocak'ta yeni yayın ihalesi yapılıyor. Yüzde 95 muhammen bedeli bellidir. Peşinat da verilecek. Eski yayın ihalesinden elde edilen gelir 19-21 milyon lira civarındadır. Bu takımın performansına göre değişir. Yeni ihaleyle bu gelir 2 katına çıkacak. 3 yılda 130 milyon lira tahmini bir gelir olur. Göğüs reklamı 4 yıllık 20 milyon lira civarındadır. AVEA, Migros gibi gelirler 15-20 milyon lira civarı. 3 yılda 20 milyon lira kombine bilet gelirleri vardır. 3 yılda 200-210 milyon lira gibi bir girdi olur. Yıl başına 60-70 milyon lira gelir düşer. Kim seçilse seçilsin bu bütçe ile transfer yapılır, Trabzonspor başa da oynar, borcu da ödenir. Kimsenin şüphesi olmasın."

Türkiye'de bankaların finans kuruluşların geliri olmayan bir kulübe kredi vermediğini anlatan Şener, "Hiçbir banka geliri olmadan 1 lira vermez. Neyle ödeyeceksin diye sorar. Bunu kredileri kendi cebimizden değil, gelirlerle vereceğiz. Trabzonspor'da rakamlar büyüdükçe kulüp de büyüyor. Bir borsa işi var. Başkanı olarak çok açıklamada bulunamıyorum, suç teşkil ediyorum. Zaten Sportif ve Futbol A.Ş gibi iki şirketi birleştirdiğimiz için Cumhuriyet Savcılığı'na ifade vereceğim. Futbol A.Ş zarar, sportif kar ediyor. Biz de bunları birleştirelim kar ederse temettü olarak dağıtalım diyoruz" diye konuştu.

"YARIŞTIĞI TAKIMLAR TÜRKİYE'NİN DEVLERİ"

Şener, kulüpte daha önce görev yapmış hiç kimseye laf söylemeyeceğini ve söyletmeyeceğini kaydederek, "Burada görev yapanlar çok özverili, hiçbir şekilde karşılığı olmadan görevleri yapmıştır. Yarıştığı takımlar Türkiye'nin devleridir. Onun için bütün geçmişteki arkadaşlarımı şükranla anıyorum. Hataları vardır, benim de vardır. Bu arkadaşların hatası varsa düzeltmek benim görevimdir" dedi.

Çok uzun yıllardır bir Lange davasının bulunduğunu kaydeden Şener, "Şu yönetimin bunun hatası dememek lazım. Kanımızın son damlasına kadar mücadele ediyoruz. Eski yönetici İsmail Demir'in açtığı dava var. Yargıtay safhasındadır. Zafer Demiray'ın davası var. Onla mücadele ediyoruz. Tesislerin bulunduğu yerde Atay Aktuğ döneminde altyapı için başlatılan bir bina var. Oraya hava limanı pisti yapılacak diye çivi çakamıyoruz. Bu DHMİ'nin bize dediği bir şey" bilgisini verdi.

Şener, stat konusunda ise dediklerinin hep yanlış anlaşıldığını ifade ederek, "Benim düşüncem Hüseyin Avni Aker'in modernize edilmesi. Trabzon halkı fakir halk, dolmuş ücreti 5 lira vermeden stada gelir. Herkesin yürüme mesafesinde geliyor. Diğer stat yapılırsa başımızın üstünde yeri var" diye konuştu.

HES projesinin kağıdını satmaları halinde bugün kulübe 12 milyon dolarlık bir gelir gelebileceğini anlatan Şener, ancak böyle düşüncelerinin olmadığını yabancı bir ortak ile projeyi hayata geçirmek istediklerini kaydetti.

Şener, TrabzonCell projeleri ile 25 bin aboneye ulaştıklarını, ancak diğer kulüplerin gerisinde kaldıklarını, Ocak ayında bu sayının 30 bin aboneye çıkmasını hedeflediklerini anlattı.

"GÜNEŞ TAM YETKİLİDİR VE ARKASINDAYIZ"

Hiçbir zaman bir teknik adamın işine karışmadığını kaydeden Şener, "Bundan 15 yıl önce Leekens ayrılınca benim ve Faruk Bey'in önerisiyle yardımcı antrenör Şenol Güneş'e takımı teslim etmiştik. Şenol Güneş, tam yetkilidir ve arkasındayız. Futbolcu kadromuzun değeri 60 milyon avro civarındadır. Ticarette sattığınızdaki değer gerçek değerdir. Ama ilk yarıda kalan maçlarımızı da kazandığımızda bu değer 70 milyon avroya da çıkabilir" ifadelerini kullandı.

Bu arada genel kurul üyelerinin oy birliği ile Sahil-2 sahasına, Ahmet Suat Özyazıcı isminin verilmesi kabul edildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler