Futbol Trabzonspor'un yabancıları futbola da yabancı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trabzonspor'un yabancıları futbola da yabancı

Trabzonspor'un yabancıları futbola da yabancı

Bordo-mavili takımda Şota'dan sonra yaşanan yabancı futbolcu boşluğu devam ediyor. Bu sezon bordo-mavili takımda forma giyen yabancıların hiçbiri ligde gol atmayı başaramadı.

En son 1996-97 sezonunda Gürcü futbolcusu Şota'dan beklediği verimi alabilen Trabzonspor, bu sezondan sonra aldığı yabancıların hiç birinden beklediği performansı alamadı. Sezon başında kadrosuna Gineli Jabi'yi katarak tek yabancı transferi yapan bordo-mavili takımda bulunan 5 yabancı futbolcudan hiç biri gol atma başarısını gösteremedi. Jabi sadece iki maçta 90 dakikada sahada kalırken, Yattara ise üç kez 90 dakika forma giyerken, dört maçta da oyuna sonradan girdi. Risp sadece bir maçta 31 dakika sahada kalırken, Tomas Jun ve Jefferson hiçbir maçta görev yapmadı.

Ankaraspor ile birlikte yabancı futbolcuları Süper Lig'de gol atamayan iki takımdan biri olan Trabzonspor'da bir çok maça da tümüyle yerli futbolculardan kurulu takımla çıkıyor. Geçtiğimiz sezon yabancı futbolcu konusunda önemli hatalar yapan bordo-mavili takım Musampa ve Marcelinho'dan toplam 2 milyon dolar zarar etti. Sezon başı Musampa'yı satıp bu zararı kapatmak isteyen Trabzonspor, futbolcunun bedelsiz olarak serbest kalmasını engelleyemedi.

KRİTİK BİR SÜREÇTEN ÇIKIYORUZ

Trabzonspor Profesyonel Şube Menajeri Necmi Perekli, cumartesi günü Beşiktaş'la her iki takım için de büyük önem taşıyan bir müsabakaya çıkacaklarını söyledi.

Her iki tarafın da şiddetle puana ihtiyaç duyduğunu ve kaybetmeye tahammüllerinin olmadığını söyleyen Perekli, "Çok hassas ve kritik bir süreçten geçildiği muhakkak. İki takım da yükselişe geçmek için bu maça büyük önem veriyor. Yine iki takım da gol yolarında sıkıntı yaşıyorlar üstelik sakat ve hasta oyuncuların sayısı oldukça fazla. Maç öncesi baktığımızda takımların avantaj ve dezavantajları söz konusu. Müsabakada bu dezavantajlarını avantaja dönüştürebilecek taraf bence galibiyete daha yakın görünüyor" diye konuştu.

"BEŞİKTAŞ ÇIKIŞ MAÇIMIZ OLACAK"

Perekli, bu tarz maçlarda fiziki kondisyondan çok moral kondisyon ve sözel motivasyonun önem taşıdığını ifade ederek, "Burada oyuncuların daha fazla düşünmesi gereken olay müsabakanın sonucundan çok uygulanması gereken yarışma taktiğinin esaslarının en iyi şekilde sahaya yansıtılmasıdır. Bu tarz oyuncu sayısını arttıran takım maçı lehine döndürebilir. Trabzonspor'un zemin avantajını en iyi şekilde kullanarak çok ihtiyaç duyduğu bu maçı lehine döndüreceğine inanıyorum. Bu maç bizim için bir çıkış maçı olacaktır" dedi.

HACIOSMANOĞLU: "BORÇ ONLARA GÖRE BÜYÜK"

Trabzonspor'da Aralık ayında yapılacak kongrede başkanlık için adaylığını açıklayan eski Başkan Yardımcısı İbrahim Hacıosmanoğlu, Genel Sayman Emin Kahraman'ın yaptığı, "50 milyon YTL'lik borcun altına girebilecekler başkanlığa aday olsun" şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Hacıosmanoğlu, Trabzonspor'un marka değerinin bilincinden yoksun olanların böyle bir açıklamayı yaptığını belirterek, "50 milyon YTL'lik paranın büyük borç olduğunu sanıp ta, Trabzonspor başkan adayı olacak insanların bu borçtan çekinip bu yükün altına giremeyeceğini sananlar, bu zihniyetle Trabzonspor'u bugünkü geldiği noktaya taşımıştır. Trabzonspor'un ismi bile o borcun altından kolaylıkla kalkar. O borç onlara göre büyük. Lobisi oldukça güçlü olan böylesine bir Trabzonspor, iş bilmezlik, iletişimden yoksun bir yönetimin elinde ancak bu durumlarda korunur. Ama Trabzonspor'un başkanlığına aday olan bir insan olarak, Trabzonspor'un bu mantalite da olan insanlarla yönetilemeyeceğini biliyorum. Ancak bizim gibi insanlar, kaybolan kişiliği, yok edilmeye çalışılan marka kişiliğini, Türkiye genelinde güçlü bir camia olarak adlandırılan Trabzonspor camiasının önemli değerleri ile eksik olan, hatta hiç olmayan iletişimi en üst seviyeye çıkacağız" dedi.

Hacıosmanoğlu, borç konusunda Atay Aktuğ yönetimini sorumlu tutan, Nuri Albayrak yönetimini ağır şekilde eleştirerek, "Onlar bıraktığında borç, eski yöneticilerin alacakları dahil 10 trilyondu. Kimse kendi hatalarını başkalarına yıkmaya çalışmasın" dedi.

"BAŞKAN ADAYLIĞI İÇİN İŞARET BEKLENMEZ"

Hacıosmanoğlu, camia dışındaki kamuoyunda Trabzonspor'u kimliğine, kişiliğine yakışır şekilde temsil edeceğini belirterek, "Trabzonspor bütün unsurları ile her alanda, hak ettiği ilgi ve alakayı gösterilmesini sağlamamız gerekecek. Bu ortamı yarattıktan sonra ne kadar güçlü olduğu herkes tarafından bilinen Trabzon camiasına gereken ilgi ve alakayı bu camianın dışındaki unsurlarında nasıl göstereceğini hep beraber göreceğiz. Tabi ki bu söylemler kendi iradeleri ile, kendi bilgi ve birikimleri ile Trabzonspor başkanlığına aday olmayan insanları etkileyecektir. Çünkü Trabzonspor başkanlığına aday olmak isteyecek insanların, kendini Trabzonspor'un sahipleri sanan, eski hizmet ettiği insanlardan olur alıp ta, veyahut ta geçmişte hizmet etmişte bugün 'Buyur başına geç' denecek insanlar bu tür borçlardan etkilenecektir. Zaten bu insanların da bu kongre sürecinde delegasyona çok iyi anlatılması gerekiyor. Güç dengelerinin savaştığı karmaşık bir spor dünyasında bu tür oluşumlar Trabzonspor'a faydalı olmaz. Trabzonspor'u başarıya taşıyacak lider vasıflı insanlara ihtiyacımız var. Lider vasıflı insanlarda kimseden alacağı kararlar için beklenti içine girmez. Kendini kulübün asıl sahibi olan delegasyona anlatır. Kazandıktan sonrada Trabzonspor'un önem arz eden her köşesindeki değeri ile iletişimi hat safhada tutup başarıya taşıyabilir. Onun aksi düşünceler 23 seneden beri olduğu gibi kısır döngü ile, görev değişiklikleri ile bu milyonlarca taraftarı üzmekten başka hiçbir şeye yaramaz" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle