« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Trabzonspor'un borcu açıklandı

Trabzonspor'un 59. Genel Kurulu başladı. Kulübün 80 milyon TL borcunun olduğu bildirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

19 Mayıs Spor Salonu'nda yarın yapılacak seçimle tamamlanacak olan olağanüstü genel kurula üyeler fazla ilgi göstermedi.

5 bin 21 üyenin oy kullanma hakkı bulunduğu gelen kurulda, seçime tek liste ile girecek olan kulüp başkanı Sadri Şener, hazır bulundu. Şener'in yönetim listesinde değişiklikler yapacağı öğrenildi.

Genel kurulda Divan Başkanlığı'na seçilen İlhami Algan açılış konuşmasını yaparak genel kurulun Türk spor kamuoyuna ve camiaya hayırlı olmasını diledi.

BORDO-MAVİLİ KULÜBÜN YAKLAŞIK 80 MİLYON TL BORCU VAR

Kulüp genel müdürü Sinan Zengin, yönetim kurulu faaliyet raporunun bu kongrede sunumunun yapılmadığını ve gelecek mali genel kurulda bu konuda bilgi verileceğini belirtti. Bordo-mavili kulübün yaklaşık 80 milyon TL borcunun olduğu bildirildi.

Bu arada Trabzonspor Kamp Eğitim Merkezi'nde bulunan konferans salonuna, üyelerin onayı ile eski divan başkanlık kurulu başkanı Nizamettin Algan'ın adı verildi.

41. YÖNETİM SEÇİLECEK

Geçen ay başında teknik direktör Samet Aybaba ile prensipte anlaşan ancak yaşanan tartışmaların ardından camianın görüşleri doğrultusunda bu transferden vazgeçen ve olağanüstü genel kurul kararı alan Trabzonspor, 41. yılında 41. seçimli genel kurulunu gerçekleştiriyor.

2 Ağustos 1967 tarihinde kurulan Trabzonspor Kulübü, bu genel kurul ile birlikte 13. olağanüstü genel kurulunu yaparken, bordo-mavililer 28 de olağan genel kurul gerçekleştirmişti.

ŞENER: “BORCUMUZ VAR AMA BUNUN KARŞILIĞINDA GELİRLERİMİZ DE VAR”

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, bordo-mavili kulübün yaklaşık 80 milyon TL civarında borcunun gözüktüğünü ancak bunun karşılığında gelirlerinin olduğunu söyledi.

Kulüp başkanı Şener, genel kurulda üyelere hitaben yaptığı konuşmada, en çok eleştirilen konunun ekonomik konular olduğunu belirterek, “Doğrudur da. 80 milyon TL civarında borç görünüyor. Ama bu borcun tarifi önemli. Bu borç karşılığında gelirlerimiz var” diye konuştu.

Gelirlerinin 80-90 milyon lirayı bulduğunu anlatan Şener, “Bunun yanında futbolcuların bonservis bedellerinin yüzde 90'ı ödenmiş durumda. Bazı araştırma kuruluşlarına göre 55 milyon, bazılarına göre 68 milyon avro değerinde takımımız var. Bugün biz buradan gitsek ya da ben gitsem futbolcuları için bonservis borcu olmayan, futbolcuları ortalama 60 milyon TL değerinde bir kulüp var. Bu da Trabzon, Trabzonspor için çok önemli bir şey” diye konuştu.

Trabzonspor'un 15 milyonluk nüfusu olan İstanbul'un Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş takımlarıyla yarıştığını dile getiren Şener, şöyle devam etti:

“Bu takımlar, bütçesi bizim 2-3 katımız olan takımlar. Buna rağmen onlarla mücadele ediyoruz ve ligi 3. bitiriyoruz. Avrupa Kupasına plaf-offtan katılıyoruz. Galatasaray ve Fenerbahçe Avrupa Ligi'nde ön eleme maçları oynayacaklar. Onları ekonomik olarak geçme peşinde değilim, bu mümkün değil. Onlara skor olarak yetişme peşindeyim. Bunu da yapmaya çalışıyorum bunu yaparken de çok ucuz maliyetlerle süper bir takımın oluşmasının mümkün olmadığını bilirsiniz. Futbolcu transferlerinde hata yapılmamalı. En az yüzde 20'lerde kalmalı. Yeni aldığımız hocayı bir takım araştırmalar sonucu aldık. Genç oyunculara değer verdiğini ifade etmektedir. Ben de sizin gibi bu konuyu göreceğim.”

“MODERN BİR İNSANIM”

Akyazı projesinin tamamen yanında olduklarını belirten Şener, “Trabzonspor'un bunu yapacak ekonomik gücü yok ama manevi gücü var. Avni Aker tadilatı için bile bürokrasiyi geçemiyoruz. Sayın Bakanımız stadın üzerinin kapatılmasını sağlayacak. Rize'deki stadın ne şartlarla yapıldığını herkes biliyor. O stadı yapanlar Rize otoyolunu yapanlar. Oraya yapılıyor buraya yapılmıyor. Benim söylemlerim çok fazla tepki alıyor. Bu nedenle stat konusunda soru sorulmaması faydalı olacak” dedi.

Modern bir insan olduğunu ifade eden Şener, “Yeniyi çok seven bir insanım ama Trabzon'a yeni stat olmuyor, Kayseri'ye oluyor. Kayseri'de 6 bin kişiye maç oynuyorlar, o da bir doğru. Galatasaray stadını yapan, işi bırakan da benim arkadaşım, Galatasaray başkanı da arkadaşım. Bunu burada söyleyeyim ben TOKİ Başkanı'ndan randevu alabilirsem giderim. Ama TOKİ Başkanı Trabzonlu olmasına rağmen Galatasaray kongre üyesi. Adnan Polat, sallana sallana yanına gider, bu tabir doğrudur yanlıştır, aramızdaki fark. Bütün devlet, basın bu stadın bitmesi için uğraşıyor. Türk futboluna faydası açısından doğrudur” ifadelerini kullandı.

Şener, Galatasaray Kulübü'nün kombine satışı gelirinin 20 milyon avroya geldiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Yapılmakta ve mevcut stada olmak üzere iki stada kombine satıyorlar. Ben küçük stadımda satmaya çalışıyorum. Ben bugüne kadar 1 milyon 200 bin liralık kombine bilet satabildim. Trabzonspor, halkının ekonomik durumu iyi değilse benim suçum değil. Ama ben buna rağmen Denizbank'a, başka bankalara giderek ama açığa borçlanmadan onlarla yarışma mücadelesi vereceğim. Hiç de aşağıya kalmayacağım. Bundan da emin olmanızı istiyorum.”

ERMİŞ'İN KONUŞMASI

Trabzonspor'da kulüp başkanı Nuri Albayrak döneminde başkan yardımcılığı görevini yapan Muzaffer Ermiş, Akyazı projesinin Trabzonspor'un “kurtuluş reçetesi” olduğunu savundu.

Kendileri döneminde projenin alt yapısının yapıldığını ve Milli Emlak'a bedel ödendiğini ifade eden Ermiş, “Trabzonspor, bu projenin mutlaka arkasında olmalıdır. Akyazı projesini Trabzonspor yapamaz ancak gücü yaptırır. Akyazı projesi Trabzonspor'un kurtuluş reçetesidir” diye konuştu.

ÖNAL: “TASARRUF YAPILMALI”

Trabzonspor eski asbaşkanlarından İskender Önal ise kulübün özellikle ekonomik sorunlarının bulunduğunu belirterek, “Bu sorunlar yönetimin başını ağrıtır. Bazen de ekonomik sorunlar gündeme getirilmeden sudan sebeplerle vites değişikliği yapmak için olağanüstü genel kurullara gidilir. Haklılık payı da vardır. Kulübümüzde eskiden beri tasarruf alışkanlığı yoktur. Bu da gelen yönetimlerin artı borç bırakarak bir sonrakine bırakılma anlayışı olur” dedi.

Hizmetler yapılırken ekonomik tarafların da hesaplanması gerektiğini anlatan Önal, “Senede 4,5 milyon TL personel gideri var. Yaklaşık 500 kişilik fabrikanın personel giderine eşit. Bu rakamlar bana yüksek geliyor. Trabzonspor'un geleceğini borçlandırmak Trabzonspor'a kötülüktür” diye konuştu.

Genel kurulun ilk günü gündem maddelerinin tamamlanmasıyla sona erdi. Yarın kulüp başkanı Sadri Şener'in tek listeyle gireceği seçimde oy verme işlemi yapılacak.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz