« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Trabzonspor'da gündem Van Gaal ve Gerets

Trabzonspor Asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, sezon sonuna kadar yeni teknik direktörleriyle el sıkışacaklarına inandığını belirterek, "Trabzonspor'a faydalı olabilecek sözleşmesi olmayan bir hoca ile anlaşma düşüncesindeyiz" dedi. Bu arada bordo - mavili yönetimin Belçikalı teknik adam Eric Gerets ismi üzerinde fikir birliğine vardığı da iddia edildi.

YUNUS EMRE SEL - TRABZON / DHA
SON GÜNCELLEME

Gerets, Marsilya'dan ayrılıyor

Trabzonspor'da Teknik Direktör Ersun Yanal'ın istifasının ardından yeni teknik direktör arayışları sürüyor.

Takımı sezon sonuna kadar PAF takım antrenörü Ahmet Özen'e emanet eden yönetim, ilk etapta yabancı teknik direktörleri mercek altına aldı. Bu isimler arasında Lois Van Gaal ve Eric Gerets'in isimleri ön plana çıkmıştı.

Lois Van Gaal'ın Az Alkmar ile Şampiyonlar Ligi'ne direkt olarak katılacak olması nedeniyle Trabzonspor'un teklifine ilk etapta sıcak bakmayı düşünmediği öğrenildi. Bu teknik adamı ikna etmek için yardımcısı Şota'yı kullanmayı düşünen yönetim, eski futbolcusunun bu konuda ciddi bir baskı oluşturacağını düşünüyor. Ancak yönetim içinde bir çok kişinin özellikle Galatasaray'ın eski teknik direktörü olan Marsilya'nın Teknik Direktörü Belçikalı teknik adam Eric Gerets'i takımın başında görmek istediği bilgisine ulaşıldı.

GERETS İÇİN KESENİN AĞZI AÇILACAK

Trabzonspor'da yönetim kurulunun oluşturduğu teknik direktör havuzunda ilk sıralarda yer alan Gerets'in, Marsilya'yla Şampiyonlar Ligi'ne katılmasının büyük ihtimalle kesinleşmesine rağmen, yeniden Türkiye'de çalışmaya çok sıcak baktığı öğrenildi.

Trabzonspor yönetiminin deneyimli teknik adamı ikna etmek için ciddi bir rakamı gözden çıkardığı öğrenildi.

Bu arada Eric Gerets'in geçtiğimiz günlerde oyuncularına yaptığı konuşmada, "Gelecek sezon burada olmayacağım" dediği de belirtildi. Bu açıklamasıyla Fransa basınında da şok yaratan Gerets'in peşinde Trabzonspor dışında, Bayern Münih ve Belçika Milli Takımı'nın da bulunduğu iddia edildi. Bordo - mavili yöneticilerinde bu nedenle Gerets'i, Trabzonspor'un başına getirmek için girişimlerini hızlandırdığı öğrenildi.

HACISALİHOĞLU: "ERSUN YANAL İLE UYUMLU ÇALIŞTIK"

Trabzonspor Asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, ise Ersun Yanal ile hiçbir zaman sorun yaşamadıklarını belirterek, "Maalesef futbolda zaman zaman bu tip hadiseler yaşanıyor. Neticeler kötü gidince, toplumun beklentisine cevap vermeyince pek arzu edilmese ve sevimli olmasa da böyle ayrılıklar yaşanıyor. Ersun hoca ile çalıştığımız dönemde hiç bir tartışmamız olmadan, ufak tefek fikir ayrılıkları dışında son derece uyumlu çalıştık. Kendisinden de memnunduk. Ama şansızlıklar, yaşanan hadiseler ve alınan kötü neticeler işi bu noktaya getirdi. Ve ayrılırken de son derece dostane bir şekilde, birbirimizle hiç bir dargınlığımız kırgınlığımız olmadan, medeni bir şekilde sözleşmeyi feshettik. Bundan sonraki spor yaşamında biz ona başarılar diledik, oda Trabzonspor'a başarı dileklerinde bulundu ve ayrıldık" diye konuştu.

"AHMET HOCA TEK YETKİLİDİR"

Hacısalihoğlu, takımı sezon sonuna kadar çalıştıracak olan antrenör Ahmet Özen'e güvenlerinin tam olduğunu da ifade ederek, "Daha önceden de teknik direktör boşluğu olduğu zaman Ahmet hocamız görev yapmıştı ve o dönemde de görevi başarıyla yürütmüştü. Şimdi böyle bir boşluk olunca yine tereddüt etmeden tüm yöneticilerin fikir birliği ile Ahmet hocayı tek yetkili olarak göreve getirdik. Hocamız, kendi çalışma prensipleri içerisinde gerekli bilgiyi ve yardımı kulüp camiasındaki diğer teknik adamlardan alabilir ama son karar ve bu işin sorumlusu kendisidir" şeklinde konuştu.

"SEZON SONUNA KADAR HOCAMIZI BULACAĞIZ"

Kalan 5 haftalık süreci en iyi şekilde tamamlamayı amaçladıklarını da söyleyen Hacısalihoğlu, "Sezon başı belirlediğimiz hedef olan Avrupa kupalarına katılmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu arada yeni dönem için teknik direktör arayışımız ve görüşmelerimiz sürecektir. Bu konuda çok aceleci değiliz ve epeyce zamanımız var. Çeşitli alternatif ve değerlendirmeleri yapıp, bir teknik direktör ile sezon bitimine kadar anlaşmış oluruz diye umuyorum" dedi.

"SÖZLEŞMESİ OLMAYAN HOCA ALMAYI DÜŞÜNÜYORUZ"

Hacısalihoğlu, alacakları teknik direktör için yerli veya yabancı ayrımı yapmadıklarını da belirterek, "Trabzonspor'a uygun bir teknik direktör alacağız. Yerli de olabilir, yabancı da. Bu konuda hiç bir ayrım yapmıyoruz. Çünkü Trabzonspor bir çok dönemde yerli hocalarla da çalışmıştır, yabancı hocalarla da. Burada yabancılara karşı bir yadırgama ya da çalışmada zorluk olmaz diye düşünüyorum. Şu ana kadar hiç bir isim belirlemedik. Basınımızda 40'a yakın isim geçiyor. Ne kadar uygun isim varsa yazılıyor. Biz bunların içerisinde en uygununu, en iyi çalışanı, Trabzonspor'a faydalı olabilecek ve kendisinin de bir sözleşmesi olmayan bir hoca ile anlaşma düşüncesindeyiz" dedi.

"YANAL TAZMİNAT TALEP ETMEDİ"

Hacısalihoğlu, Ersun Yanal'ın tazminat talebinin bulunmadığını da ifade ederek, "Ersun hoca burada görevdeyken de zaman zaman ödemelerinde gecikme olurdu, ben bir kez dahi kendi parasıyla ilgili bir talebi ve şikayeti olduğunu rastlamadım. Asla bir tazminat isteği de olmadı" diye konuştu.

FATY PAPY ÇOK MUTLU

Trabzonspor'un yeni teknik direktörü Ahmet Özen'in hafta sonu oynanacak olan Kayserispor maçı öncesi kadroda mini bir revizyona gitmesi bekleniyor. Kadrodan keseceği isimleri belirleme konusunda acele etmeyen Özen'in ilerleyen haftalarda ise radikal kararlar alabileceği konuşuluyor.

Bu arada devre arasında Ahmet Özen'in beğenip, takıma alınmasını istediği Burundili futbolcu Faty Papy'nin, teknik direktör değişikliğinden mutlu olduğu öğrenildi.

Ersun Yanal'ın hiçbir maçta görev vermediği 19 yaşındaki futbolcunun, kendisini Trabzon'a getirten Ahmet Özen'den formayı kapmak için çok hırslandığı belirtildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz