Trabzonspor UEFA ve FIFA'ya başvurdu

31 Ocak 2014 - 17:45Son Güncelleme : 31 Ocak 2014 - 20:08

Trabzonspor, Türkiye Süper Lig 2010-2011 şampiyonu olarak kendisinin tescil ve ilan edilmesi için ve gerekli tüm adımların atılması adına FIFA ve UEFA'ya başvuruda bulundu.

Konuyla ilgili Bordo Mavili Kulübü'n resmi internet sitesinden yapılan açıklama şöyle;

Türkiye Süper Ligi 2010-2011 sezonundaki kirlilik ve şike, 3 Temmuz 2011 tarihinde ortaya çıkarılmıştır.
Temmuz 2011’den beri; Türk, Avrupa ve dünya futbol ailesi sadece UEFA ve FIFA Statüleri ve Disiplin Talimatlarının değil, aynı zamanda hukukun temel ilkelerinin de Türkiye’de çiğnendiğine şahitlik etmektedir.

Türkiye Süper Ligi’nde 2010-2011 sezonunda yapılan şikeyi makul şüphenin ötesinde kanıtlayan: Ceza Mahkemesi ve Yargıtay kararlarına, ilk etik kurulu raporuna, binlerce sayfa telefon görüşmesine, para havalelerine ve son olarak yakın geçmişteki UEFA ve CAS disiplin cezalarına rağmen; Türkiye’de hukuk ilkelerine karşı “manidar bir direnç” gösterildiğine şahitlik etmekteyiz.

UEFA ve FIFA tüzüklerinde açık biçimde ortaya konan amaçlara rağmen; bunların ihlali, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından usulüne uygun şekilde kovuşturulmamıştır. Daha da ötesi; Türkiye Futbol Federasyonu disiplin talimatı tadil edilmiştir, disiplin ve tahkim heyetlerinin üyeleri değiştirilmiştir; disiplin kararları, yanlış tercüme edilmiş CAS kararları içermektedir ve esaslı bir hukuki temeli bulunmayan ikinci bir etik kurul raporu hazırlanmıştır. UEFA ve CAS kararlarının ardından, Türkiye Futbol Federasyonu’na yaptığımız başvuru reddedilmiştir. Sonuç olarak; şikeye ve mahkûm edilmiş suç örgütüne karşı hiçbir etkin disiplin müeyyidesi uygulanmamıştır.

Hatırlatmak isteriz ki; UEFA ve FIFA Tüzükleri uyarınca; üye federasyonlar fair-play ilkelerine uygun olarak sadakat, bütünlük ve sportmenlik ilkelerine ihtimam göstermeli, ayrıca UEFA ve FIFA Tüzük, talimat ve kararlarına uymalıdırlar. Bu meyanda, Kulübümüz 31 Ocak 2014 tarihinde UEFA ve FIFA’ya başvurmuştur. Başvuruda, Trabzonspor; UEFA ve FIFA organlarından: Türkiye Futbol Ligi’ne doğrudan müdahale etmelerini ve Türkiye Futbol Ligi’nde 2010-2011 sezonunda gerçekleştirilen şikeden sorumlu kulüp ve kişilere müeyyide uygulamalarını ve Trabzonspor’un Türkiye Süper Ligi 2010-2011 sezonunun şampiyonu olarak tescil ve ilan edilmesi için gerekli tüm adımların atılmasını talep edilmiştir.

Tüm futbol ailesi bilmektedir ki, Türkiye Süper Ligi 2010-2011 sezonunun şampiyonu Trabzonspor’dur, Trabzonspor haklarından şike yoluyla mahrum bırakılmıştır ve bazı futbol yetkililerinin cüretli çabalarına rağmen (!) hakkına hukuken kavuşacaktır.

Trabzonspor Kulübü; uğradığı zararın tazmini için yetkili ulusal ve uluslararası kurum ve kurullara karşı Türkiye ve İsviçre mahkemeleri nezdinde talep ve dava hakkını saklı tutar.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 54 Yorum }
 • kenan akın 1.2.2014 00:12:42
  GS ve TS'li yani TGS'li arkadaşlar bir halttan anlarmış ve öngörüde bulunurmuş gibi temennilerini söylüyorlar)))Zorunuza gitmesin Şampiyon FENERBAHÇE!!! Bu sene de öyle, zorunuza gitmesin, sıkıysa engelleyin!!!!
 • kenan akın 1.2.2014 00:01:05
  Esma sen elinin hmuruyla anlamadığın konulara karışma, müneccim olmadığına göre müneccimle münasebetin oldu galiba))))
 • Aziz EROL 31.1.2014 23:59:12
  yıllardır sahada alamayan kupayı masa almaya çalışıyorlar 2 takımada yaramayacak o kupa futbol federasyona kalacak müze olarak TS ölene kadar kupa sahibi olamaz
 • esma karadag 31.1.2014 22:21:44
  yazacagim iki sinden biri garanti olacaktir ,ya TFF tescil edecek puani silecek kupa gidecek yada Istifalar olacak Uefa saglam raporu coktan hazirladi prosedur geregi bunlar
 • kenan akın 31.1.2014 22:05:18
  Fenerbahçe taraftarını, bu kirli tezgahı kuran F Tipi yapıyla da, Kazlıçeşmede Hacıhamsioğlunu ağırlayan ve bu orta oyununu izleyen Hükümetle de sandıkta hesaplaşmaya çağırıyorum...
 • kenan akın 31.1.2014 22:02:51
  TS'ye UNESCO,BM Güvenlik Konseyi, Dünya Bankası gibi alternatif kurumlar öneriyorum, nasıl olsa avareler ve futbolla alakaları yok, GS stepnesi oldular...
Sayfa Başı
Haberlerkara sevdakara sevda yeni bölümkara sevda 47. bölümO Hayat BenimO Hayat Benim 112. bölüm fragmanıO Hayat Benim son bölümÖSYM