Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Trabzonspor 'kupa' için harekete geçiyor

Trabzonspor Kulübü avukatı Nusret Yılmaz, haklarının teslimi, iadesi ve korunması noktasında bütün girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Nusret Yılmaz, Trabzon İl Genel Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 3 Temmuz 2011 tarihinin Türk sporunun ve Türk futbolunun, arınma ve temizlemeye gayret gösterdiği tarihin başlangıcı olduğunu ifade etti.

Bu tarihin şeffaflık ve adalet duygusunun ön plana çıkarıldığı tarih olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Yılmaz, “3 Temmuz sonrasında Trabzonspor Kulübü, her platformda, her mekanda Türk adaletine duyduğu güveni dile getirmiştir” dedi.

Yılmaz, mahkemenin yapmış olduğu yargılama, delilleri takdir ve değerlendirme hassasiyetinden çok memnun olduklarını kaydederek, şunları söyledi:
“İletişim tespit tutanaklarının tek başına delil olarak kabul edilmeyeceği söylenmektedir. Fakat hukuk her zaman iki kere ikinin dört edeceği bir bilim dalı değildir. Burada sadece ve sadece iletişimin tespit tutanakları değil, bu tutanakları destekler mahiyette fiziki takipler, sanıkların savunmalarındaki beyanları, dosyada bu hususları destekleyen bilgi ve belgeler mevcuttur. 'Ortada sadece iletişim tespit tutanakları vardır' demek doğru değildir. Hiçbir hakim ya da savcı, hiçbir mahkeme yeterli delil olmadan, tam bir vicdani karara varmadan, mahkumiyet hükmü vermez.”

Nusret Yılmaz, sürecin sonunun aydınlık olacağına inananlardan olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
“Mahkemenin eylemlerin gerçekleştirildiğine yönelik kararının, federasyon nezdinde de kabul görmesi ve buna yönelik işlem yapması gerektiğine inanıyoruz. Bizler ortaya çıkabilecek neticeler doğrultusunda ihtimalleri değerlendirip hazırlıklarımızı yaptık. Bu hazırlıkların son değerlendirmesi yapılıyor. Trabzonspor'un haklarının teslimi, iadesi ve korunması noktasında gerekli bütün girişimlerde bulunulacaktır. Trabzonspor Kulübü'nün bütün ihtimallere yönelik çalışmaları mevcut. Şimdi buna yönelik harekete geçeceği zaman, ilgili müracaatlar değerlendiriliyor ve bu müracaatlar yapılacaktır.”

UEFA'nın süreci yakından takip ettiğini belirten Yılmaz, “UEFA, sıfır tolerans anlayışını dile getirmiştir. Yargılamayı önemsediğinin bir ispatı da iddianameyi incelemesidir. Kendi disiplin komitesinin, bugün yarın açıklanacak denilen kararının henüz açıklanmamış olmasını da mahkemenin kararına bağlayanlar, o davanın neticelenmesinin beklenildiğini dile getirenler çok sayıdadır” dedi.

"Sahada kazanılan şampiyonluğu yargı taçlandırmıştır"

İl Genel Meclisi toplantısına, meclis üyeleri, üzerlerine Trabzonspor'un beyaz formalarını giyerek katıldı. Meclis tarafından, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararla ilgili açıklama yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Yargı kararları ve o kararların uygulanması Anayasa tarafından güvence altındadır. Mahkeme, Türkiye'de ilk kez futbolda şike iddiaları üzerine, şike ve teşvik girişiminde bulunarak futbol müsabakalarının sonuçlarına etki edildiğine dair kanaatini ciddi delillerle ortaya koymuş, suçluların cezasını vermiştir. Şike operasyonu ve dava süresince Trabzonspor da 'çamur at izi kalsın' şark kurnazlığı ile bu kirliliğin içine çekilmeye çalışılmıştır. Ancak, hak ve hukuk adalet yerini bulmuş, Trabzonsporumuz'un yargı kararı sonucu şike operasyonundan alnının akı ile temiz çıkmıştır. Bu sonuçla futbol kamuoyu ve yüce Türk milletinin engin hoşgörülü vicdanında hak edenin hakkını alması ile ilgili beklentilerin yerine getirilmesi gerektiği yönünde kesin kanaat mevcuttur. Trabzonspor'un 2010-2011 futbol sezonunda sahada alnının akı ile kazandığı şampiyonluğunu yargı taçlandırmıştır. Şampiyonluk tescili ile kupasının Trabzonspor'a verilmesini beklemekteyiz.”

Açıklamada, Trabzon İl Genel Meclisi'nde bütün siyasi partilere mensup ve bağımsız meclis üyelerinin, Trabzonspor'un yargı kararı ile tescillenen her türlü hakkını almasıyla ilgili yürüteceği mücadelesine kayıtsız şartsız, maddi ve manevi destek olacakları vurgulandı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler