« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Trabzonspor genel kurulunda gerginlik

Trabzonspor'da ligde yaşanan puan kayıplarının camiada yarattığı gerginlik, genel kurul salonuna da yansıdı. 4 ayrı yerde gelir getirici tesis yapmak veya bu tesisleri kiralamak için genel kurul üyelerinden yetki almak isteyen yönetim kurulunun talebiyle gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul çıkan tartışmalar nedeniyle yarıda kaldı.

Yunus Emre SEL DHA
SON GÜNCELLEME

Yener: İstifa söz konusu değil

Genel kurulda gerginlik / Galeri

Trabzonspor'da devri alınan veya alınacak olan yat limanı, Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nun yol tarafındaki boş alan, İstanbul'daki Kartal Tesisleri, İl Özel İdaresi'nden devralınan Düzköy Yayla Kent Tesisleri ve Trabzon Belediyesi'nden devralınacak olan eski fuar alanının uzun süreli devri ve buraya ticari alanların yapılması için yönetim kuruluna yetki vermek amacıyla yapılan Olağanüstü Genel Kurul, yaşanan gerginlikler nedeniyle tamamlanamadı. Trabzonspor Haluk Ulusoy Tesisleri Nizamettin Algan Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, genel kurul üyeleri yoğun ilgi gösterince, küçük olan salon tıklım tıklım doldu. Bir çok genel kurul üyesi ayakta kaldı. Olağanüstü Genel Kurula Başkan Sadri Şener, yönetim kurulu üyeleri ve divan kurulu üyeleri de katıldı.

YENER: "YATIRIM YAPACAK KURULUŞLAR 10 YILDAN FAZLA SÜRE İSTİYOR"

Genel kurul salonunda gündem maddelerinin okunmasının ardından kürsüye çıkan Trabzonspor Genel Sekreteri Hasan Yener, belirlenen 4 ayrı yere gelir getirici tesis yapmak için genel kurul üyelerinin onayını almak zorunda olduklarını belirterek, "Yönetim kurulu olarak buraları 10 yıldan fazla süreyle kiraya verme yetkimiz yok. Ancak görüştüğümüz kuruluşlar, bu tür yerlere yatırım yapmak için bizden 10 yıldan fazla süre istiyor. Bu yüzden Genel Kurul yapma gereksinimi hissettik. Fakat son zamanlarda Genel Kurul ile ilgili bir çok spekülasyon yapıldı. Burada bize, bütçe ve gelecekle ilgili her şeyi sorabilirsiniz. Hepsine cevap verebiliriz. Trabzonspor hepimizin kulübüdür" diye konuştu.

ERMİŞ: "BORCUN 120 MİLYON TL OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR"

Yener'den sonra söz alan Trabzonspor eski Yönetim Kurulu üyesi Muzaffer Ermiş ise, takımın üst üste aldığı mağlubiyetlerle ümitlerini buzdolabına kaldırdığını söyledi. Konuşması sık sık gündem dışı olduğu gerekçesiyle kesilen Ermiş, şöyle konuştu: "Benim de görev aldığım Nuri Albayrak yönetimine sürekli olarak, 'Devam etmeyecekseniz kulübü daha fazla borçlandırmayın' deniliyordu. Şimdi bu yönetim kurulu borçlanarak büyüme gibi bir anlayış içerisine girdi. Geçtiğimiz kongrede 89 milyon TL olduğu iddia edilen borcun 120 milyon TL'ye çıktığı konuşuluyor. Bu yüzden gelecek olan yönetimlerin önünü kapatmama adına ben bu yetkiyi yönetim kuruluna vermemek için ve oyumu 'Ret' olarak kullanacağım" dedi.

KAYA: "HİÇ UTANMANIZ YOK MU?"

Genel Kurul üyesi Metin Kaya ise yönetim kurulu üyelerine ağır ithamlarda bulunduğu konuşmasında, "Hiç utanmanız yok mu? Hangi takımlara yeniliyoruz sizin yüzünüzden. Ne yaptınız da, çıktınız burada yeni arayışlar içerisine girdiniz. Pazar sabahı bu küçücük salona dikiyorsunuz milleti. Amacınız katılımın az olmasını sağlamak mı? 5 bin delegesi bulunan bir kulüpte 100 kişilik salonda toplantı yapılmaz. Böyle bir şey olamaz" diyerek sert tepki gösterdi. Daha sonra söz alan genel kurul üyelerinin bir çoğu da yönetim kurulunu, kulübün geleceğini ipotek altına almakla suçladı ve genel kurul üyelerini, yönetim kurulunun yetki talebini reddetmeye çağırdı.

KULÜP ÇALIŞANLARININ DIŞARI ÇIKARILMASI TALEP EDİLDİ

Gündem maddeleri hakkında yapılan konuşmalardan sonra oylama işlemlerine geçildi. Bu sırada geçtiğimiz dönem Trabzonspor'da yönetim kurulu üyeliğinden istifa eden Ali Rıza Egemen, açık oylama yapılacağı için kulüp çalışanlarının salondan çıkarılmasını talep etti. Egemen'in bu talebine salonun büyük bir bölümünden destek geldi ve ortam daha da gerildi. Bir çok genel kurul üyesi birbirine sözle sataşınca, Divan Başkanı Özer Atalay kapalı oylamaya geçmek istedi. Bu talep te reddedilince açık oylama güçlükle de olsa yapıldı. İlk olarak yönetim kuruluna yetki vermek isteyenler ellerindeki pusulaları kaldırırken, bu sırada divan kurulunun oyları geç sayması tartışma yarattı. Bu arada arka sıralarda bir kişinin iki elini de kaldırarak oy kullandığını gören muhalifler, bu kişinin üzerine yürüdü.

YENER, GENEL KURULUN ERTELENMESİNİ TALEP ETTİ

Araya giren özel güvenlik güçleri olayı büyümeden engellerken, kürsüye çıkan Trabzonspor Genel Sekreteri Hasan Yener, genel kurulda düzenin sağlanamadığı gerekçesiyle taleplerini geri çektiklerini açıkladı. Bu talebi kabul eden Divan Başkanı Özer Atalay, "Genel Kurul'da oylama sağlıklı yapılamadığı için kongreye son veriyorum" dedi. Muhalifler buna da itiraz edince ortam daha da gerildi. Bir çok eski yönetici, genel kurul üyelerini sakinleştirmeye çalışırken, Başkan Sadri Şener ve yönetim kurulu üyeleri, salonu sinirli bir şekilde terk etti.

Yaşanan tüm bu gerginliklere rağmen Başkan Sadri Şener'in bir konuşma yapmaması da salondakiler tarafından tepkiyle karşılandı. Bu arada Olağanüstü Genel Kurul'un yönetim kurulunun talep etmesi halinde aynı gündem maddeleriyle daha büyük bir salonda ileri bir tarihte yapılabileceği açıklandı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz