TRABZON HABERLERİ

Trabzonspor - Fenerbahçe maçının ardından

DHA
28.01.2018 - 23:11Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

Rıza Çalımbay: "Büyük bir avantaj yitirdik"

"Sahada konuştuğumuzdan farklı oyun vardı"

"Yediğimiz gol öncesi hakem hata yaptı"

Aykut Kocaman: "2 puan kaybı oldu"

"İlk yarıda iki kırmızı kartlık pozisyon var"

"'Gol pozisyonunu izleyemedim"

"Valbuena kasığındaki ağrı nedeniyle antrenmana çıkmadı"

"Eljıf Elmas'ı takıma monte etmeye çalışıyoruz"

Tolga SAĞLAM / TRABZON, (DHA)

Süper Lig'in 19'uncu haftasında sahasında Fenerbahçe ile 1-1 berabere kalan Trabzonspor'da teknik direktör Rıza Çalımbay, büyük avantaj kaybettiklerini belirterek, "Daha yolumuz çok. Daha iyi şeyler yapmak için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz" dedi.
ÇALIMBAY: "BÜYÜK BİR AVANTAJ YİTİRDİK"
Çalımbay, maç sonrası yaptığı açıklamada şöyle konuştu:
"Fenerbahçe'nin tek silahı ölü toplardı. Onun dışında gol yeme şansımız yoktu. Maç öncesi bütün planımızı galibiyet üzerine yaptık. Fenerbahçe'nin ölü toplarına karşın hafta içinde çalışmalar yaparak önlem almaya çalıştık. İlk yarıdaki oyun bizi galibiyete getirecek oyun değildi. Bunun farkındayız, hakikaten ben bile şok oldum. Böyle bir oyun beklemiyordum. Ürkek korkak bir oyun oynadık" dedi.
"SAHADA KONUŞTUĞUMUZDAN FARKLI OYUN VARDI"
Maçtan önce soyunma odasında farklı şeyler konuştuklarını ancak sahada daha farklı bir oyun oynandığını vurgulayan Çalımbay, şöyle devam etti:
"Biz, 'İlk yarıda baskıyı kurup oyunu lehimize çevireceğiz' dedik, maalesef olmadı. İlk yarı Fenerbahçe uzun toplarla oynadı, Volkan dahi direkt kaleden Fernandao'ya topu atması ve ikinci topları kovalamaları değişik oyun olunca bize ters geldi. Biz kazandığımız topları istediğimiz şekilde değerlendiremeyince sıkıntı yaşadık ve dağınık bir görüntü çizdik. İkinci yarı değişik taktikli gerçekten iyi oynadık. Benim üzüldüğüm çok iyi oynarken maç elimizdeyken, Fenerbahçe riske girmişken bunu ikinci gole değerlendirmemiz gerekiyordu. Ben burada Burak'ı  tebrik ediyorum özveriyle, sakat sakat ağrılarına rağmen oynadı. İkinci gol fırsatlarını değerlendirebilsek bugün daha farklı maç kazanacaktık. Türkiye'de en çok gol atan takım ölü toplarda, Fenerbahçe takımıydı.  Buna her türlü tedbiri almıştık ama bir anlık boşluk vermemiz bize pahalıya patladı."
"BÜYÜK AVANTAJ YİTİRDİK"
Çalımbay, ligde son dakikalarda yedikleri gollerle iki haftadır berabere kaldıklarını ve büyük avantaj kaybettiklerini kaydederek, şunları söyledi:
"Bu hep böyle devam etmeyecek. Hatalarımızı görüyoruz, daha çok çalışacağız. Önümüzde 15 kritik maç var. Ligi iyi yerde bitirmek için elimizden gelen gayret göstereceğiz. İkinci yarı oyundan dolayı oyuncularımı tebrik ediyorum. Keşke ilk yarıda öyle oynasaydık. Büyük avantaj yitirdik. Daha yolumuz çok. Daha iyi şeyler yapmak için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz."
"YEDİĞİMİZ GOL ÖNCESİ HAKEM HATA YAPTI"
Çalımbay, Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman'ın maçın hakeminin kararlarına yönelik söylemlerine ilişkin ise, "Hakem arkadaşımız gerçekten Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi, genç hakemlerden biri. Bence bu maça gelene kadar bir sürü Trabzonspor-Fenerbahçe maçlarını yönetmiş hepsinde bir şeyler çıkmış. Bir sürü konuşmalar var niye bu hakem veriliyor diye. Belki onun baskısından da olabilir. Bizim de aleyhimize çok karar verdi. Yediğimiz gol öncesi belki korner değil, belki faul var. Pozisyona bakıldığında Alper, hiçbir şey demiyor, çekiyor gidiyor. Daha başka bir sürü şey var. Taçlar var. Aykut hoca onu belirtti. Bizim kullanmamız gerekirken onların lehine verdi. Biz burada bazı ölü toplara çok itiraz ettik çünkü Fenerbahçe'nin tek silahı ölü toplardı. Onun dışında gol yeme şansımız yoktu. Hakem arkadaşımız bize de özellikle yediğimiz gol öncesi hata yaptı, onu dile getirmedik. Aykut hoca faulleri diyorsa, öbürlerini de görmek gerekiyor. Bu geçti gitti. Hakem hataları bir şeyi geri getirmiyor. Bizim alacağımız dersler var. En çok üzüldüğümüz maç üstünde durduğumuz ve en çok dikkat edilecek oyuncuların başında De Souza dikkat etmek gerekirken öyle gol yedik. Üzüldüğüm buydu. İkinci yarı oynana oyun bizi sevindiren olaydı" diyerek açıklamalarını tamamladı.
AYKUT KOCAMAN: "2 PUAN KAYBI OLDU"
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ise yaptığı açıklamada, maça mutlak kazanmak düşüncesiyle geldiklerini belirterek, "Ancak kazanamadık. Bu anlamda çok mutlu olduğumu söyleyemem. Maçın bütününe bakıldığında kazanmaya çok yakın oynadık. Çok gittik, Trabzonspor'u zorladık fakat istediğimiz elde edemedik. Gole kadar olan bölümde saha içi yerleşimimiz iyiydi. Doğru oyunu uygulama konusunda oyuncular becerikli oynadılar. Gole kadarki süreçte Trabzonspor'u çok istatistiklerinin dışında kendi sahasına kadar ittik. Golü çok aradık. Belki devreyi 1-2 farklı önde geçmemiz net gözüküyordu ama başaramadık. Gole kadar her şey doğru gidiyordu. Golden sonra tam tersi oldu. Bireyselleşme başladı. Trabzonspor maç boyunca yakalayamadığı pozisyonları ortaya koyarak tehditkar hale geldi. Bu bölümde ikinci golü yemememiz oyuna tutunma açısından büyük bir şans oldu. 75-80 den sonra biraz daha oyunun içinde tutunmaya başladık. Beraberlik korner golü, sonrasında da arayışlarımız devam etti ancak istediğimizi elde edemedik. Hem kendi adımıza hem de Trabzonspor adına da söylenebilir iki puan kaybı oldu" dedi.
"İLK YARIDA İKİ KIRMIZI KARTLIK POZİSYON VAR"
Maçın orta hakemi Ali Palabıyık'ın ülkenin en kaliteli hakemlerin başında geldiğine dikkat çeken Kocaman, bu konuda şunları söyledi:
"Karar verme yetisi ve kalitesi çok yüksek bir hakem. Hiçbir ortam ne Trabzon, ne Fenerbahçe, ne Beşiktaş stadı fark etmiyor hakem kalitesini ortaya koyuyor. Onun için ev sahibi takımlar tarafından tutulan takım değil. Her şeyin lehimize verilmesini istiyoruz ama bugün taç pozisyonundan sonra karar veremedi ve seyircinin tepkisi oldu. İkinci yarı davranış biçimi değişmeye başladı. Kantarın topuzu Trabzonspor'a doğru kaydı. Biz kendi özeleştirimizi yapıyoruz ama öbür tarafından bunu söylemem lazım. İlk yarı iki kırmızı kartlık pozisyon var. Pereira'nın diğer maçlarda yaptığı beni ilgilendirmiyor ama öbür taraftan çok net ayağa basmalar, sakatlanamaya yönelik hareketleri var. Bu durumda maç nereye gider."
"'GOL POZİSYONUNU İZLEYEMEDİM"
Bir gazetecinin sosyal medyada Fenerbahçe'nin attığı golde korner olmadığı, öncesinde ise faul olduğu tartışmalarının yer aldığını belirtmesi üzerine Aykut Kocaman bu konuda şunları dedi:
"Pozisyonu izleyemedim. Ben öyle bir şey görmedim. Videoyu izlersem net kararımı söylerim. Kornermiş, değilmiş gerçek neyse söylemeye çalışırım. Haftalardır benzer şeyleri söylüyorum. Genel olarak futbolu yorumlayanlar, basın mensupları ve taraftarların da bir kısmı dahil futbola bakışlarında büyük bir fark olduğunu görüyorum. Bugünkü maç Trabzonspor açısından da bizim açımızdan da tamamen planlanmış, kurgulanmış maç. Bizim insanlarımızın sevdiği futbol 4-5 kişi bir tarafta diğerleri ön tarafta orta saha boş, birisi oradan birisi buradan getirecek, ceza sahası içinde büyük pozisyon, yerleşim hataları, bundan doğan gol pozisyonları harika bir maç oluyor. Sonra yurt dışına çıktığımız zaman vasat Avrupa takımlarına karşı, biraz düzgün takımlara karşı istediğimizi elde edemiyoruz. Bence tam tersi. Bugün Trabzonspor'un ne planlandığını bilemem. Trabzonspor'un oyun tarzını ben dahil olmak üzere bütün oyuncularımla ezberledik. Neler yapabilecekleri konusunda önce onların silahlarını ellerinden aldık. Özellikle gole kadar oyunu rakip sahaya kadar getirdik. En önemli gol opsiyonu olan Burak'la kendi takımı arasını açtığımızda oyunu kontrolümüze aldık. Yaptığımız her şeyin bir amacı vardı. Gole kadar olan bölüm A'dan Z'ye tam düşündüğümüz gibi gitti."
"'VALBUENA KASIĞINDAKİ AĞRI NEDENİYLE ANTRENMANA ÇIKMADI"
Valbuena'nın hafta içerisinde antrenmana kasığındaki ağrı nedeniyle çıkmadığını ifade eden Kocaman, şöyle konuştu:
"Kasığının ağrıdığını söyledi. Futbolcunun beyanına hep inandım bundan sonra da inanmak zorundayım. Valbuena topu alıp yatan çocukların tipik örneklerinden bir tanesi. Onun antrenmana fiziksel bir sıkıntısı olmadan katılmama hali olacağını bugüne kadarki davranışlarından sezmedim. Benim derdim bu takımın daha kazanmaya odaklı bir takım haline gelmesi. Valbuena ve diğer oyuncular takımın parçası. Bazen oyun başlarken, bazen sonradan ihtiyaç halinde, oyunun gidişatına göre her anı planlamaya çalışıyoruz. Oyuncularımızı en çok verim alabilecek zamanlarda oynatmak bizim çabamız. Tabi ki her zaman her şey futbolda doğru olmuyor. Hatalar olacak, bu işin başka bölümü. Ama bugün de dahil şuandaki gidişatla ilgili benim açımdan problem yok, oyuncularında olmaması gerekiyor. Oyuncular kulüpler tarafından önce o takımın antrenmanlarına çıkıp, yüzde yüz antrenörün tercihine göre hareket etmek zorundalar. Bireysel olarak oyuncular üzerinden polemik yapılması çok zarar verici bir şey. Oyuncuların çaplarını, neler yapabileceklerini, ölçümleyen kişiler daha çok biziz."
"ELJIF ELMAS'I TAKIMA MONTE ETMEYE ÇALIŞIYORUZ"
Genç oyuncu Eljif Elmas'ı takıma monte etmeye çalıştıklarını söyleyen Kocaman, "Eljif Elmas 1.5 aya yakın sakatlık süreci geçirdi. Hemen hemen hiç antrenmana çıkarmadık. Sezonun ikinci yarısındaki antrenmanlara katılmaya başladı. Hazırlık maçlarında riske etmemek için süresini mümkün olduğunca maçın gidişatına göre kullanmaya çalıştık ama her geçen gün biraz daha kuvvetlenip uyum sağlıyor. Birkaç genç oyuncuyla daha birlikte önemli bir yetenek olarak görünüyor. Şuanda bize katkı sağlayacak gibi görünüyor. Hem takımda tutmak ve yavaş yavaşta takıma monte etmek için çalışıyoruz" diyerek açıklamalarını noktaladı.
SEYİRCİ REKORU KIRILDI
Trabzonspor'un Fenerbahçe ile oynadığı karşılaşmada Şenol Güneş Kompleksi'ndeki seyirci rekoru kırıldı. 19.00'da başlayan karşılaşmayı 38 bin 477 taraftar izledi. Bordo-mavililerde daha önce en fazla 2016-17 sezonunda oynanan Beşiktaş maçında 35 bin 513 taraftar tribünlerde yer almıştı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

- Rıza Çalımbay'ın açıklamaları
- Aykut Kocaman'ın açıklamaları

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Trabzon haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Trabzon haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Trabzonspor - Fenerbahçe maçının ardından haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ

09 Mart 2018, Cuma
 • İmsak
  05:12
 • Guneş
  06:36
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:51
 • Akşam
  18:27
 • Yatsı
  19:46
Sayfa Başı